Моя боротьба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Моя боротьба»
Mein Kampf dust jacket.jpeg
Суперобкладинка видання 1926 - 1927 рр. з фондів Нью-Йоркськської публічної бібліотеки
Автор Адольф Гітлер
Назва мовою
оригіналу
Mein Kampf
Країна Третій Рейх
Мова німецька
Жанр автобіографія
Видавництво Verlag Franz Eher Nachfolger, G.m.b.H., München
Виданий 18 липня 1925

CMNS: Моя боротьба на Вікісховищі
Q: Моя боротьба у Вікіцитатах

«Моя́ боротьба́» (нім. Mein Kampf) — книга Адольфа Гітлера, яка стала ідеологічною основою німецького націонал-соціалізму. Вперше опублікована 1925 року.

При згадці про книгу переважно користуються німецькою назвою «Майн Кампф» без перекладу.

Історія написання[ред.ред. код]

Пансіонат «Вахенфельд», у якому А. Гітлер написав другу частину «Майн Кампф». Фото 1934

Адольф Гітлер написав книгу у в'язниці баварського міста Ландсберґ-на-Леху, до якої його запроторили 1 квітня 1924 року за організацію «Пивного путчу» (1923 р.). Першу частину твору він надиктував своїм помічникам: Емілеві Морісу та Рудольфові Гессу. Наступну написав після грудня 1924 р. в пансіонатах «Моріц» (Moritz) та «Вахенфельд» (Wachenfeld), що в альпійській місцевості Оберзальцберґ (Obersalzberg). Перша частина була опублікована у липні 1925 року, друга — у грудні 1926-го. Первісна назва книги «4,5 роки боротьби проти брехні, дурості і підступності». У творі Гітлер висловив ідеї відновлення могутності Німеччини шляхом об'єднання всіх німців та запропонував очистити Німеччину від євреїв та інших інородців. Також фюрер запропонував замінити парламентський режим на систему ієрархії на чолі з вождем.

Разом обидві частини видано у 1930 році. За час правління нацистів у Німеччині вийшло до десяти мільйонів примірників.

Ідеологія[ред.ред. код]

Перша частина «Майн Кампф» є автобіографією Гітлера, де він описав свій життєвий шлях і погляд на соціально-політичні проблеми Австро-Угорщини та Німеччини і висловив причини економічно-політичних негараздів. Головними ворогами він вважав світове єврейство (нім. «Weltjudentum»), інтернаціоналізм та комуністичний рух. Друга частина була політичною програмою його партії, НСДАП, яка мала на меті побудувати «справжній соціалізм», а не той, викривлений і перетворений на комунізм.

Нацисти проголосили «Майн Кампф» головною книгою для населення Третього Рейху.

Головні ідеї:

Авторські права і видання[ред.ред. код]

Федеральна земля Баварія, де Гітлер у чотирирічному ув'язненні почав надиктовувати ідеї націонал-соціалізму своїм соратникам, володіє ексклюзивним 70-річним видавничим правом на цю книгу. Твір Гітлера в Німеччині був заборонений відразу після закінчення Другої світової війни. Досі місцева влада користується цим правом для підтримки заборони на публікацію книги[1]. Проте термін володіння видавничим правом закінчується в 2015 році, після чого, як побоюються в Німеччині, безліч недобросовісних видавництв почнуть випускати книгу масовими тиражами.

Влітку 2014 року міністри юстиції федеральних земель Німеччини вирішили, що поширення видання «Майн Кампф» без коментарів повинно бути заборонене і після закінчення терміну дії авторських прав — через присутнє в книзі розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Однак друк видання із науковими коментарями, які чітко будуть відділені від власне тексту, за певних обставин можливий, хоча кожен окремий випадок публікації повинен розглядатися судом[2].

До часу заборони книги по всьому світу було видано близько 10 мільйонів екземплярів «Mein Kampf». У США в наш час[Коли?] продають до 60 тисяч примірників книжки на рік. З 1945 по 1979 рік американський уряд отримував відрахування від продажу книг лідерів нацизму на території США. Виручені кошти йшли на потреби фонду на допомогу жертвам війни.

В Ізраїлі книга Гітлера була вперше видана у 1995 році.

Біографія фюрера офіційно заборонена в Польщі і Туреччині.

У СРСР книга вперше була видана малим накладом на початку 1930-х років для вивчення членами партії. У 1992 році «Mein Kampf» була видана в Росії масовим тиражем. Після цього книга перевидавалася декілька разів.

Заборона в Росії[ред.ред. код]

У відповідності з федеральним законом від 25 липня 2002 року «Про протидію екстремістської діяльності» № 114-ФЗ на території Російської Федерації заборонено розповсюдження екстремістських матеріалів (до їх числа включені також публікації керівників НСДАП, — а значить, і книга Адольфа Гітлера «Моя боротьба»), а також їх виробництво або зберігання з метою розповсюдження Пункт 3 статті 1 Федерального закону від 25.07.2002 № 114-ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності».

Правовий статус в Україні[ред.ред. код]

29 жовтня 2009 року Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі ухвалила рішення визнати книгу Адольфа Гітлера «Майн Кампф» такою, що не відповідає вимогам законодавства України у сфері захисту суспільної моралі, оскільки містить інформацію, яка пропагує ідеологію нацизму, розпалює національну та релігійну ворожнечу, принижує та ображає єврейську та інші нації за національною ознакою[3]. Тим не менше, книгу можна знайти у вільному продажу[3].

Цікаві факти[ред.ред. код]

У харківському виданні книги 2003 року на обкладинці замість правильного німецького написання «Mein Kampf» вказано «Main Kampf».

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Гитлер А. Моя борьба. — Харьков: ООО «Свитовид», 2003. — 704 с. ISBN 966-7921-35-1

Посилання[ред.ред. код]


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Deutschland Це незавершена стаття з історії Німеччини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.