Закон Магнітського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сенатор США Бен Кардін, автор «Списку»

Закон Магнітського, також Акт Магнітського, Список Магнітського, «Чорний список», «список Кардіна» англ. Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act — проект закону, що містить перелік російських чиновників, пов'язаних зі справою компанії «Hermitage Capital Management» та смерттю Сергія Магнітського, яким заборонено в'їзд до США та передбачено санкції економічного характеру.

Магнітський помер у СІЗО в Москві після року утримання за ґратами в умовах, які правозахисники охарактеризували як «тортурні». Як вважають колеги юриста в фонді Hermitage, кримінальну справу було заведено на нього в помсту за розкриття крупної податкової афери.

Процес прийняття списку[ред.ред. код]

Список розроблений сенатором США Беном Кардіном, який разом з співголовою Комісії Конгреса США з прав людини Джеймсом Макговерном 26 квітня 2010 року звернувся з відповідною заявою до держсекретаря США Гілларі Клінтон з додаванням списку імен та коментарів щодо причетності кожного до смерті Сергія Магнітського.

Список містить 60 прізвищ чиновників МВС, ФСБ, ФНС, Арбітражного суду, Генеральної прокуратури та Головного управління виконання покарань, а також короткий опис ролі кожного з вказаних в справі Hermitage Capital, але, насправді, має значно ширшу дію. Так, посол США Майкл Макфол відзначив, що в списку є й ті, хто не має жодного відношення до Магнітського[1].

Сенат США пов'язує можливу відміну поправки Джексона-Вейніка з результатами голосування за законопроект з списком Кардіна. Це значить, що закон про список Кардіна фактично стане новим втіленням поправки Джексона-Вейніка[2]. Такий підхід щодо поправки Джексона-Вейніка підтримує і Держдепартамент США[3].

7 червня 2012 року документ, відомий як «Закон Магнітського», був схвалений комітетом з міжнародних справ палати представників американського конгресу.

26 червня 2012 року Комітет Сенату США з міжнародних справ схвалив «закон Магнітського», члени комітету проголосували за законопроект одноголосно[4]

У відповідь на можливе прийняття законопроекту, політичне керівництво Росії, в свою чергу, також виказало готовність розширити список громадян США, яким буде заборонено в'їзд на територію Росії[5].

2 липня 2012 року в російській Держдумі було подано зміни до закону «Про державну цивільну службу», в яких російським чиновникам пропонується позбутися нерухомості за кордоном і рахунків в закордонних банках[6]. Критики цієї поправки зазначили, що одним з механізмів її втілення може бути переоформлення прав власності на родичів та інших осіб.

8 липня 2012 парламентська асамблея ОБСЄ на засіданні в Монако прийняла «резолюцію Магнітського». Документ під назвою «Законність в Росії: справа Сергія Магнітського» ​​закликає владу країн-членів організації встановлювати візові санкції та заморожувати активи осіб, відповідальних за смерть Магнітського та інші грубі порушення прав людини в Росії. У резолюції також висловлюється схвалення рішень США, Великобританії та Нідерландів про відмову у візах приблизно 60 російським чиновникам, які, як вважається, причетні до загибелі Магнітського[7].

23 жовтня 2012 введення санкцій що до російських чиновників зі «списку Магнітського» підтримав Європарламент[8].

16 листопада 2012 палата представників конгресу США прийняла «законопроект Магнітського»[9].

6 грудня 2012 Верхня палата Конгресу США прийняла законопроект про відміну поправки Джексона-Вейніка та введення «Закону Магнітського»[10]. За «Закон про Сергія Магнітського» в пакеті зі скасуванням поправки Джексона-Вейніка від 1974 року було віддано 94 голоси, проти — чотири.

Прийнятий список[ред.ред. код]

12 квітня 2013 року уряд США оприлюднив список російських чиновників, щодо яких введено односторонні санкції. Перелік представлений міністерством фінансів США, в нього включені 18 осіб: Павло Карпов, Олег Сильченко, Олег Логунов, Леча Богатирьов, Олексій Дроганов, Казбек Дукузов, Олена Хіміна, Дмитро Комнов, Олексій Криворучко, Артем Кузнєцов, Андрій Печегін, Сергій Підопригора, Олена Сташина, Ольга Степанова, Дмитро Толчинський, Світлана Ухналева і уродженка Мічуринська Наталія Виноградова, Іван Павлович Прокопенко[11]. Також існує і закрита частина списку, її розмір та склад не розголошуються — очевидно через те, що він містить перелік діячів більш високого рангу. Так, Рамзан Кадиров, що намагався було вилетіти до США, був змушений повернути квиток[12].

Реакція Росії[ред.ред. код]

Після затвердження списку сенатом США Держдума Росії виступила з різкою критикою закону Магнітського. Ініціатором відповідного законопроекту виступив спікер Сергій Наришкін, якого підтримали лідери всіх фракцій Думи[13][14]. Законопроект, що передбачає введення санкцій проти американців, винних у злочинах проти громадян Росії, неофіційно назвали «законом імені Діми Яковлєва». Цей законопроект критикувався низкою офіційних осіб, журналістів і російських громадян і отримав неофіційне прізвисько «Закон негідників».

Після затвердження списку урядом США Росія прийняла «симетричну» відповідь, включивши в свій список посадовців США, причетних до затвердження списку урядом США[15]

Наслідки[ред.ред. код]

Акт Магнітського передбачає відмову у візах, а також фінансові санкції проти російських чиновників, які, як вважають у Вашингтоні, причетні до смерті юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського в СІЗО та інших порушень прав людини.

Обмеження на в'їзд чиновників з «списку Магнітського» урядом США були введені ще до голосування «Списку».

Обмін правовими демаршами виявився найжорсткішим правовим протистоянням з часів Холодної війни між СРСР та США.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Макфол: США включили в список Магнитского 3 млн человек
 2. Поправка Джексона-Вэника устарела, а список Магнитского — актуален
 3. Торговля со «списком Магнитского»
 4. Комитет Сената США одобрил «закон Магнитского»
 5. Кремль грозит США ответом на «список Магнитского»
 6. В Госдуме придумали ответ на «дело Магнитского»
 7. ОБСЕ приняла «резолюцию Магнитского»
 8. Європарламент прийняв резолюцію, яка пропонує заснувати список Магнітського
 9. Конгресс США одобрил «законопроект Магнитского»
 10. Сенат США одобрил «Закон Магнитского» (рос.)
 11. США обнародовали "список Магнитского"
 12. Кадыров включен в секретную часть «списка Магнитского» (рос.)
 13. Держдума прийняла законопроект - відповідь на американський «Акт Магнітського»
 14. Госдума окончательно одобрила ответ на "закон Магнитского (рос.)
 15. В ответ России на «список Магнитского» вошли 104 американца (рос.)

Посилання[ред.ред. код]