Акація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Акація
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Клада: Mimosoideae
Триба: Acacieae
Рід: Acacia
Mill., 1754
Типовий вид
Acacia penninervis[1]
Види

Близько 1,400
див. Список видів роду акація

Вікісховище: Acacia
Acacia drepanolobium — Тулузький музей
Acacia sp. — Тулузький музей

Ака́ція (Acacia) — рід рослин із родини бобових. Містить понад 1000 видів, що зростають на Мадагаскарі й прилеглих островах, в Австралазії, островах Південно-Східної Азії.

Акацією в Україні часто помилково вважається Робінія звичайна, яка, згідно з переліком Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, визначена інвазійним видом, забороненим у відтворенні лісів.[2]

Класифікація[ред. | ред. код]

Рід Acacia 2017 року був розділений на Vachellia та Acacia. До першого увійшли 163 видів, поширених на різних континентах, тоді як в Acacia лишилися рослини, що ростуть переважно в Австралії[3].

Загальні ознаки[ред. | ред. код]

Дерева або чагарники, рідко з колючками на стовбурах. Листя подвійно розсічене, складається з численних дрібних листочків або листоподібних утворень. Квіти дрібні, численні, в головчастих суцвіттях або циліндричних китицях, прямостійні або пониклі, жовті або біло-жовті.

Формула квітки: [4]

Поширення[ред. | ред. код]

Існує близько 1400 видів, що виростають в тропіках і субтропіках, головним чином в Австралії та Африці, менше в Азії та Америці. Особливо характерні акації для флори Австралії (близько половини всіх видів), де вони ростуть в саванах і колючих чагарниках (скреб).

Умови зростання[ред. | ред. код]

У сприятливих ґрунтово-кліматичних умовах вони представлені великими деревами, які в міру просування до пустель змінюються невеликими деревами з розгалуженим стовбуром і рідкою кроною, а ближче до пустель — колючими чагарниками. Чимало низькорослих багатостовбурних видів акації мають парасолькоподібну крону, що підвищує їх стійкість до вітрів. Розкидані поодиноко над високою травою, вони створюють своєрідний ландшафт савани Африки, а їхнє листя є основою раціону жираф. У багатьох американських видів прилистки перетворилися у великі колючки, в яких поселяються мурахи, які харчуються нектаром, що міститься в нектарниках на листових черешках, і виділеннями на листках. Можливо, мурахи оберігають дерева акації від комах-шкідників. Ростуть акації швидко.

У перший рік життя досягають висоти 0,75—1,5 метра, закінчують ріст до 25—30 років, коли з'являються перші ознаки старіння (Крона рідшає, розтріскується кора і з'являється дуплистість). Цвітуть і плодоносять з 2-го (рідше за 1-го) року життя. З 2—3-го року утворюють поросль від кореневої шийки й кореневі пагони.

Старе дерево Acacia heterophylla в горах на острові Реюньйон
Гілка Acacia constricta
Плоди Acacia dealbata

Застосування[ред. | ред. код]

Смола деяких видів застосовується як харчова добавка. Жовта чи червона смола інших видів у свіжому вигляді їстівна. Кора акації містить дубильні речовини. Деревина йде на виготовлення ручок для інструментів, човнів, стовпів та водопровідних труб. Листки та боби деяких видів в Західній Африці використовуються як лікарський засіб.

Тезки[ред. | ред. код]

У побуті акацією називають також види з інших родів, які не мають стосунку до роду Acacia. Це насамперед:

Деякі види[ред. | ред. код]

Рід включає близько 1400 видів[5], зокрема:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [Acacia в базі даних «[[Tropicos]]» [[Міссурійський ботанічний сад|Міссурійського ботанічного саду]] (англ.). Архів оригіналу за 1 січня 2013. Процитовано 14 січня 2017. Acacia в базі даних «Tropicos» Міссурійського ботанічного саду (англ.)]
  2. Міндовкілля затвердило перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів – Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (укр.). Процитовано 12 червня 2023.
  3. Lorraine (16 травня 2014). Acacia name change to Vachellia. Kumbula Indigenous Nursery (англ.). Архів оригіналу за 21 березня 2018. Процитовано 20 березня 2018.
  4. Барабанов Е. И. Ботаника: учебик для студ.высш.учеб.заведений. — М: Издательский центр «Академия», 2006. — С. 295. — 448 с. — ISBN 5-7695-2656-4
  5. The Plant List: Acacia [Архівовано 3 вересня 2017 у Wayback Machine.]
  6. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела та література[ред. | ред. код]