Збережи старий Київ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Збережи Старий Київ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Збережи старий Київ
(ЗСК)
Дата заснування 2007
Тип громадський рух
Мета діяльності боротьба з незаконними забудовами
Адреса Київ, Україна Україна
Офіційний сайт saveoldkyiv.org

Збережи́ стари́й Ки́їв — громадський рух проти знищення історичної забудови й архітектурного обличчя міста Києва. Існував у 2007—2010 рр.

Історія[ред. | ред. код]

Ініціативна група «Збережи старий Київ» утворена в серпні-вересні 2007 року з метою організації припинення будівництва на розі Десятинного провулку і Пейзажної алеї, на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» 7-9-поверхового будинок із двома підземними поверхами, для співробітників МЗС[1].

Учасники ініціативи з самого початку відмежовуватися від будь-яких політичних партій та сподівалися, що за допомогою їхніх акцій вдасться мобілізувати мешканців Києва на захист своїх інтересів та створити умови для прямого впливу громадян на муніципальну політику, без посередництва партій[1].

Невдовзі після перших акцій до діяльності ініціативи долучилася низка лівих організацій: рух «Нові ліві», анархо-антифашистська мережа, Організація марксистів[ru] та Революційна конфедерація анархо-синдикалістів[1].

17 листопада 2007 року на Пейзажній алеї відбулася найбільша за чисельністю (близько 300 учасників) акція ЗСК — «Повстанський карнавал». Під час протесту активісти вперше спробували застосувати тактику прямої дії — знести будівельний паркан[1]. З весни 2008 року організація почала протестувати проти інших проблемних забудов Києва.

15 січня 2010 року окремі активісти ЗСК ультраправих поглядів взяли участь у випалюванні зірки на бюсті Леніна на станції метро Театральна, що посилило конфлікти й ідеологічні протиріччя серед учасників ініціативи. Разом із розчаруванням активістів через невдачі у справі об'єднання й масової мобілізації місцевих мешканців це посприяло поступовому відходу від антизабудовної діяльності частини активістів[1].

Активна діяльність руху припинилася у 2010 р. Захист зелених зон Києва продовжився іншими організаціями та рухами. Станом на 2018 р. рух неактивний, сайт руху не працює. Існує Фейсбук-група «Збережи старий Київ», яка наповнюється постами на тему захисту зелених зон та старовини Києва[2].

Активісти[ред. | ред. код]

Вплив на художню літературу[ред. | ред. код]

Діяльність руху відображена без прямого згадування його назви у таких творах українських письменників:

Джерела та література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Дутчак, Іщенко, 2010
  2. Збережи Старий Київ. www.facebook.com (uk). Процитовано 2018-10-08. 

Посилання[ред. | ред. код]