Земля-616

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У мультивсесвіті Marvel Comics, Земля-616 (англ. Earth-616) — вигаданий всесвіт, в якому відбуваються події основних (та більшості) коміксів американського видавництва Marvel Comics.[1] Відмінності між всесвітами найчастіше описуються в порівнянні з Землею-616.

Історія терміну[ред. | ред. код]

Цей термін вперше був застосований в одній з сюжетних ліній комікс-антології Daredevils за авторством Алана Мура й Алана Девіса від видавництва Marvel UK у 1983 році. Пізніше історія була перевидана під маркою Captain Britain. Персонаж Сатурнайн використовує словосполучення "Земля-616", щоб відрізнити оригінального Капітана Британія з основного всесвіту від інших членів Корпусу Капітанів Британія, які є родом з інших всесвітів. Далі термін був застосований в Excalibur від американського видавництва Marvel Comics, де часто згадувались попередні пригоди Капітана Британія.

Створення терміну зазвичай приписують Алану Муру. Однак Алан Девіс заявив, що його створив Дейв Торп — попередній сценарист Captain Britain та інших коміксів Marvel UK.[2]

Також існує кілька варіантів вибору саме числа 616. У 2005 році зять Мура, Джон Реппіон на форумі в Інтернеті заявив, що число вибране випадково і не має ніякого підтексту. Його слова: "завжди були тільки Земля-1 або Земля-4, але ніхто не говорив про більші числа".[3] За іншою версією, висловленою Аланом Девісом, число є варіацією числа звіра, Торп обрав його, тому що "не був фанатом тодішнього супергеройського жанру" і висловив це у своїх розповідях, назвавши основний всесвіт Marvel Землею-616.[2]

У фіналі сюжетних ліній «Нація гоблінів» і «Spider-verse», тобто в коміксах Досконала Людина-павук і Дивовижна Людина-павук було встановлено, що Marvel 2099 (Земля-928) насправді є Землею-616 близько 2099 року.

Згадки Землі-616[ред. | ред. код]

Зазвичай персонажі живуть на Землі-616, але її позначення вживається вкрай рідко. Більшість згадок терміну можна зустріти в коміксах від Marvel UK, Excalibur та офіційних довідниках про мультивсесвіт Marvel (наприклад, Alternate Universes 2005).

 • У Marvel 1602 #6 (березень 2004) Спостерігач Уату називає всесвіт Землею-616.
 • У Marvel Knights 4 #15 (квітень 2005) Земля-616 згадується як один з всесвітів.
 • В Uncanny X-Men #462 (вересень 2005) зміни реальності на Землі-616 стали причиною просторово-часового збою, і Сатурнайн зробив спробу знищити всесвіт, щоб врятувати всі інші.
 • В Iron Man: Fatal Frontier #10 Доктор Дум стверджує, що вони знаходяться або на Землі-616, або на Землі-615.
 • У всіх випусках Deadpool Kills Deadpool (липень 2013) історія зосереджена на часовій лінії Дедпула Землі-616, а не будь-якого іншого всесвіту.

Термін також з'являвся в Exiles (укр. Вигнанці), в сюжетах, зв'язаних з Домом М, а також регулярно використовується письменниками Marvel при написанні довідників Marvel's Official Handbooks. У 1996 році в серії коміксів DC vs. Marvel, в рамках недовгого об'єднання видавництв під егідою Amalgam Comics об'єдналися персонажі Землі-616 від Marvel і Землі-1 від DC, те ж саме відбулося в 2003 році під час подій кросовера JLA/Avengers, в якому Ліга Справедливості об'єдналася з Месниками.

Впродовж історії коміксів Marvel була спроба зміни нумерації основного всесвіту. У фіналі сюжетної арки «Людина Ікс» (випуски #71-74) сценарист Стівен Ґрант почав згадувати його як "Земля-611". Це пояснювалось тим, що деякі всесвіти (які напевно були вище по списку) були повністю знищені, тому номер пересунувся. Наступні автори ігнорували цю зміну.

Поза коміксів[ред. | ред. код]

ФІльми[ред. | ред. код]

Серіали[ред. | ред. код]

 • В епізоді A Life Spent п'ятого сезону телесеріалу «Агенти Щ.И.Т.» один з найбільших уламків знищеної Землі в можливому майбутньому має назву "Земля-616".[6]
 • У квітні 2019 року був анонсований документальний серіал-антологія для сервісу Disney+, що має робочу назву «Marvel's 616» та розповість історію створення всесвіту Marvel, його вплив на культуру і реальний світ загалом.[7]

Мультфільми[ред. | ред. код]

Думка редакторів[ред. | ред. код]

Колишній головний редактор Marvel Comics Джо Кесада, а також редактор Том Бревурт заявляли про своє негативне ставлення до терміну Земля-616. Думка Тома Бревурта:

Я можу з упевненістю сказати, що ті з нас, хто регулярно працює над створенням коміксів, практично не користуються цим позначенням — я здригаюся, коли чую, що його хтось використовує. Для мого вуха це звучить так нерозумно і суперечить тій історії, яку ми намагаємося створювати і способу, який ми для цього використовуємо.[8]

Слова Джо Кесада:

Я ніколи не використовую його, і я просто ненавиджу цей термін і згоден з оцінкою Тома. Я не можу пригадати, щоб його коли-небудь згадували в офісі, здебільшого він використовується тільки в Інтернеті. Я думаю, що термін дійсно увійшов в моду, коли з'явився Ultimate-всесвіт, але в моєму розумінні все розрізнити досить просто — є основний всесвіт Marvel, а є Ultimate-всесвіт Marvel. Крім того, все це нагадує Землю-1, Землю-2 і Землю Прайм в DC Comics, які ніколи не були прийняті, але, тим не менш, увійшли в основний ужиток.[9]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Babos, John (6 серпня 2011). "Marvel’s New Ultimate Spider-Man Miles Morales: A Significant And Safe Leap Forward". Comic Nexus.
 2. а б "Marvel.com Blogs - Blah Blah Blog by Tom Brevoort". web.archive.org. 11 грудня 2008.
 3. "The '616' universe". MooreReppion.com Board. Архів оригіналу від 20 березня 2006.
 4. " 'Thor: The Dark World' Easter Eggs, Trivia & References". Screen Rant.
 5. Whitbrook, James (8 травня 2019). "A New Spider-Man: Far From Home Clip Has Some Very Intriguing Teases About the Multiverse". io9. Архів оригіналу від 8 травня 2019.
 6. Lovett, Jamie (8 грудня 2017). " 'Agents of SHIELD' References Marvel's Earth-616". Comicbook.com.
 7. " 'Marvel's Hero Project' and 'Marvel's 616' Heading to Disney+". Marvel.com. 10 квітня 2019.
 8. Bleedingcool.com
 9. "Newsarama.com: New Joe Fridays – Week 44, A Weekly Q&A with Joe Quesada". Архів оригіналу від 23 червня 2007.

Посилання[ред. | ред. код]