Золотий жук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Золотий жук
англ. The Gold-Bug
The Gold Bug Herpin.JPG
Ілюстрація до одного з видань
Жанр Оповідання
Автор Едгар По
Мова англійська
Опубліковано 1843
Окреме видання Q45587726?, Q43537756? і Q60691176?
Переклад Р. Доценко[1];
А. Пехник[2]

Цей твір у Вікісховищі?

«Золотий жук» (англ. The Gold-Bug) — оповідання, написане Едгаром Аланом По, один з ранніх зразків детективного жанру. Події відбуваються на острові Салівана, Південна Кароліна, навколо Вільяма Леграна, якого нещодавно вкусила комаха золотого кольору (Золотий Жук), та його прислужника Джупітера і невідомого розповідача. Легран втягує свого слугу та невідомого в пригоди після того, як розшифровує секретне повідомлення, яке має привести його до захованого скарбу.

Сюжет[ред. | ред. код]

Це історія про скарби, ключ до місця знаходження яких був зашифрований. Один з героїв зумів розгадати його, використовуючи чудову систему підрахунку знаків шифру і зіставлення з частотою використання літер в англійській мові.

Дія оповідання відбувається в Південній Кароліні. Нащадок старовинного аристократичного роду Вільям Легран, переслідуваний невдачами і банкрутством, біжить з Нового Орлеана і поселяється на пустельному острівці поблизу атлантичного узбережжя зі своєю собакою — ньюфаундлендом і старим слугою.

Одного разу під час прогулянки було знайдено «золотого» жука, якого вони загорнули у шматок знайденого поблизу пергаменту. Прийшовши додому, Легран зовсім випадково виявляє на пергаменті зображення черепа, намальоване прихованими чорнилом, які проявилися від дії тепла — каміна в будинку Леграна. Розпитуючи про подробиці, Оповідач зауважує, що Легран сприймає цю знахідку як щасливе знамення. Негр Джупітер турбується, чи не захворів господар — Легран весь час щось рахує і надовго зникає з дому.

Через якийсь час Оповідач отримує від Леграна записку з проханням відвідати його з якоїсь важливої справи. Інтонація листа змушує Оповідача поквапитися, і він того ж дня опиняться у друга. Легран очікує його з нетерпінням і пропонує всім відразу відправитися в дорогу — на материк, у гори — в кінці експедиції вони зрозуміють, що він має на увазі.

Через кілька годин товариші дістаються дерева, яке і шукав Легран. Він змушує лізти слугу на дерево раз у раз направляючи його. Джупітер знаходить прибитий до суку череп і отримує вказівку пропустити золотого жука на шнурі крізь ліву очну ямку. Забивши кілочок туди, де опустився жук, Легран відміряє відстань і всі починають копати. Через деякий час виявляється, що Негр переплутав очниці і їхні зусилля виявилися марними. Легран переміряє все заново і вони відновлюють розкопки.

Їх працю перериває відчайдушний гавкіт ньюфаундленда. Собака рветься в яму і знаходить два скелети. Через кілька секунд компаньйони виявляють скриню, в якій знаходиться справжній скарб — купи золота і дорогоцінного каміння. Подолавши насилу зворотний шлях, нарешті, побачивши, що друг згорає від цікавості, Легран розповідає, що привело його до знахідки і розгадки шифру, який дозволив знайти скарби.

Розгадування криптограми—чудовий приклад застосування дедукції. Текст криптограми складався з 203 символів:

53‡‡†305))6*;4826)4‡.)4‡);806*;48†8¶
60))85;1‡(;:‡*8†83(88)5*†;46(;88*96*
?;8)*‡(;485);5*†2:*‡(;4956*2(5*—4)8¶
8*;4069285);)6†8)4‡‡;1(‡9;48081;8:8‡
1;48†85;4)485†528806*81(‡9;48;(88;4(
‡?34;48)4‡;161;:188;‡?;

Робота над криптограмою[ред. | ред. код]

Вільям Легран намагається розібрати закодований запис пірата Кідда, оповитого легендами. Він виконує наступні дії: Легран припускає, що Кідд не зумів би скласти істинно складну криптограму. Одже перед ним був примітивний шифр, але при тому такий, що для звичайної фантазії моряка він здався б зовсім незбагненним. Першим кроком йде визначення мови, якою написано код. Внизу пергаменту Легран виявляє малюнок козеня, і вирішує, що це і є підпис пірата (в англійській мові «kid» — козеня, «Kidd» — ім'я пірата). Значить, швидше за все, у тексті зашифрована англійська мова.

Послання було написано компактно, без інтервалів, Легран проводить частотний аналіз тексту.

В англійській мові найчастіше зустрічаються літера е. Оскільки знак 8 зустрічається в криптограмі частіше за інші, Легран приймає його за літеру е англійського алфавіту. Для перевірки своєї гіпотези він перевіряє чи зустрічається цей знак двічі поспіль, оскільки в англійській мові літера е дуже часто подвоюється, наприклад в словах meet, fleet, speed, seed, seen, been, agree тощо. Хоча криптограма невелика, знак 8 зустрічається в ній двічі поспіль не менше п'яти разів.

Далі. Найчастіше слово в англійській — визначений артикль the. Легран перевіряє, чи не повторюється поєднання з трьох знаків, розташованих в однакові послідовності, і закінчується знаком 8. Він знаходить не менше семи разів поєднання з трьох знаків ;48. Тепер можна припустити, що знак ; — це літера t, а 4 — h; Разом з тим підтверджується, що 8 дійсно е. Чималий крок вперед.

Розшифровка цілого слова дозволяє знайти декілька інших слів. Для прикладу Легран бере передостаннє з поєднань після ;48. Знак 8, що йде одразу за ; буде, вочевидь, початковою літерою нового слова. Виписуючи, починаючи з нього, шість знаків поспіль, можна виявити, що тільки один з них досі незнайомий. Позначаючи тепер знаки літерами і залишаючи вільне місце для невідомого знака: t.eeth

Жодне слово, що починається на t і складається з шести літер, не має в англійській мові закінчення th, в цьому легко переконатися, підставляючи на вільне місце всі літери по черзі. Тому відкидаючи дві останні літери як сторонні, отримуємо: t.ee

Легран вважає пропущеної букву r, яка в шифрі представлена знаком (. І тепер з'являється можливість прочитати два слова поспіль the tree (дерево).

Далі Легран виявляє вже знайоме поєднання ;48. Приймаючи його знову за обмеження нового слова і виписуючи цілий уривок, починаючи з двох розшифрованих слів, Легран отримує наступний запис: the tree; 4 (‡? 34 the. Замінюючи вже відомі знаки літерами: the tree thr ‡? 3h the. А невідомі знаки точками: the tree thr … h the. У Леграна не залишається сумніву, що невідоме слово — through (через). Це відкриття дає ще три літери — о, u і g, позначені в криптограмі знаками ‡? і 3.

Уважно вдивляючись в криптограму, Легран знаходить поблизу від початку групу знайомих знаків: 83(88, яка читається так: egree. Це дуже нагадує слово degree (градус) без першої літери. Тепер Легран знає, що літера d позначена знаком +. Слідом за словом degree, через чотири знаки, зустрічається така група: ;46(;88*. Замінивши, як уже робив не раз, відомі знаки літерами, а невідомі крапками: th.rtee, Легран швидко здогадується, що перед ним слово thirteen (тринадцять). До відомих букв додалися i і n, позначені в криптограмі знаками 6 і *.

Криптограма починається так: 53‡‡+. Підставляючи раніше знайдені літери і крапки, Легран отримує: . Good. Відсутня літера, звичайно, a, і, значить, два перші слова будуть читатися так: A good (гарний, добрий). Вже відомим способом знаходячи інші літери Легран отримує

agoodglassinthebishopshostelinthede
vilsseatfortyonedegreesandthirteenmi
nutesnortheastandbynorthmainbranchse
venthlimbeastsideshootfromthelefteyeo
fthedeathsheadabeelinefromthetreeth
roughtheshotfiftyfeetout

У приблизному перекладі :

Хороше скло в трактирі єпископа на чортовому стільці двадцять один градус
і тринадцять хвилин північ-північний схід головний сук сьома гілка східна сторона
стріляй з лівого ока мертвої голови прямо від дерева через постріл на п'ятдесят футів

Українські переклади[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

  1. По Е. А. Золотий жук. — К.: Дніпро, 2001
  2. Аллан По. Вбивства на вулиці Морг. — К.: Знання, 2014. — 206 с. — (English Library). — ISBN 978-617-07-0185-5.

Посилання[ред. | ред. код]