Каришковський Петро Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каришковський Петро Йосипович

Петро́ Йо́сипович Каришко́вський (*12 березня 1921, Одеса — 6 березня 1988, там же) — український радянський історик, нумізмат, вчений-енциклопедист.

Доктор історичних наук, професор, з 1963 р. і до останніх днів завідував кафедрою історії стародавнього світу та середніх віків Одеського університету.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Народився 12 березня 1921 року в Одесі.

Батько Каришковського-Ікар Осип Титович, уродженець м. Кам'янець-По Дольський, народився в 1880 р, був учасником російсько-японської війни, першої імперіалістичної та громадянської воєн; після демобілізації з лав РККА (1923 р) працював на різних підприємствах м. Одеси на адміністративно-технічних посадах; помер в 1965 р

Мати, уроджена Радзієвська Ольга Федорівна, 1889 року народження, киянка, була вчителькою молодших класів померла 1942 р

У 1939 г.поступив на історичний факультет Одеського університету, до початку Великої Вітчизняної війни був студентом II курсу. У Радянській Армії не служив, будучи знятий з обліку по зору. Під час оборони Одеси в червні-вересні 1941 р працював на спорудженні протитанкових ровів.


З квітня 1944 до кінця 1946 працював в Одеському археологічному музеї на посаді наукового співробітника.

У 1945 закінчив історичний факультет Одеського університету.

У 1946—1948 роках був аспірантом з загальної історії (історія Стародавнього світу і Візантії). Науковий керівник -Готалов-Готліб Артемій Григорович

У 1951 Петро Йосипович захистив кандидатську дисертацію (Політичні взаємини Візантії, Болгарії та Русі в 967—971 рр.). Відтоді почав публікувати статті в журналах «Вопросы истории», «Византийский временник», «Вісник стародавньої історії» присвячених русько-візантійським відносинам X століття.

З часом його наукові інтереси змінюються він стає дослідником античності, перш за все з історії та культури Північного Причорномор'я та Візантії. Опублікував близько 180 робіт, з яких найзначніші присвячені епіграфіці та нумізматиці — особливо монетам Ольвії, за якими Каришковський в 1968 р. захистив докторську дисертацію «Монетна справа і грошовий обіг Ольвії (VI ст. до н. е. — IV ст. н. е.)», (опублікована окремим виданням у 2003 р.). Брав участь у розкопках на о-ві Березань (1946–1949) та міста Ніконій (2-га пол. 1950-х рр.).

Продовжуючи роботу в Одеському державному університеті, Каришковський читав різні курси лекцій, найчастіше історію Греції та Риму. Масштабні знання та висока ерудиція дозволили йому в різні роки вести лекції на історичному факультеті за шістьма історичними курсами, з шести спеціальних дисциплін і розробити чимало спецкурсів із стародавньої та середньовічної історії, курс «Вступ до спеціальності» нумізматики та інші.

Глибина наукових досліджень Петра Йосиповича у великій мірі були обумовлені тим, що він досконало володів багатьма мовами: англійською, німецькою, італійською, румунською, польською, чеською, болгарською, сербською, латинською та давньогрецькою.

Каришковський був обраний членом-кореспондентом Німецького археологічного інституту,Американського товариства нумізматики, стояв біля витоків Одеського археологічного товариства.

Ім'я професора Каришковського носить вулиця в Одесі.

Монографії[ред.ред. код]

 • Куликовская битва. М., 1955.
 • Восстание Спартака. М., 1956.
 • Древний город Тира. — Киев: Наукова думка, 1985. — 159 с (В соавторстве с И. Б. Клейманом)
 • Монеты Ольвии. Киев, 1988
 • Монетное дело и денежное обращение Ольвии (VI в. до н. э. — IV в. н.э.). — Одесса: , 2003.

Статьї[ред.ред. код]

Карышковский.jpg
 • Русско-болгарские отношения во время Балканских войн Святослава//ВИ. 1951. № 8;
 • О хронологии русско-византийской войны при Святославе//ВВ. 1952. Т. V;
 • К вопросу о первоисточниках по истории походов Святослава // КСИС. 1952. № 9;
 • Балканские войны Святослава в византийской исторической литературе // ВВ. 1953. Т. 6;
 • Боспор и Рим в I в. н. э. по нумизматическим данным // ВДИ. 1953. № 3
 • О мнимом болгарском источнике летописных сводов//Труды Одес. ун-та. 1954. Т. 144;
 • К истории балканских походов Руси при Святославе//КСИС. 1955. № 14;
 • Лев Диакон о Тмутараканской Руси. Византийский временник, № 42 (1960)
 • Материалы к собранию древних надписей Сарматии и Тавриды // Вестник древней истории. 1966. № 2.
 • Из истории поздней Ольвии // Вестник древней истории. 1968. № 1.
 • Ольвийские эпонимы // Вестник древней истории. 1978 № 2.

Посилання[ред.ред. код]

Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.