Карта місцевості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта.JPG

Ка́рта (від лат. carta, charta < грец. χάρτης — «лист або сувій папірусу для письма», звідки також «хартія», «халтура»)[1] або ма́па (від лат. mappa — «мапа», первісно — «серветка»)[2] — зменшене (масштабоване), узагальнене, побудоване за визначеними математичними законами (законами картографічних проєкцій) зображення або модель значних ділянок або всієї площі земної поверхні, інших небесних тіл або позаземного чи будь-якого простору на площині.

Загальний опис[ред. | ред. код]

На картах показують розміщення, стан і взаємозв'язки природних та ін. явищ. Карти розрізняють за масштабом, територією. картографування, призначенням тощо.

Розрізняють географічні і топографічні карти.

  • географічна карта — карта, на якій за допомогою умовних позначок показують розміщення земної поверхні із застосуванням географічної (картографічної) проєкції.
  • топографічна карта — докладна, єдина за змістом, оформленням і математичною основою карта, на якій зображені природні і соціально-економічні об'єкти місцевості з властивими їм якісними і кількісними характеристиками і особливостями розміщення.

Карти містять точні та наочні дані про особливості зовнішнього вигляду та просторового розміщення об'єктів земної поверхні, а порівняння двох карт різних років зйомки дозволяє виявляти походження та динаміку розвитку багатьох природних об'єктів, явищ географічної оболонки[3]. Створення карт — науково-технічний творчий процес, що вимагає від виконавців та керівників технічних знань, глибинного розуміння географічних особливостей зображуваних об'єктів та явищ, закономірностей просторового розміщення[3].

Карта в геології і розробці родовищ корисних копалин[ред. | ред. код]

Карта в геології і розробці родовищ корисних копалин — умовно зменшене зображення нафтового, газового чи інш. покладу за певними ознаками в ізолініях, напр. за абсолютними відмітками покрівлі (карта структурна), за товщиною пласта (карта ізопахіт), за пластовим тиском (карта ізобар), за газовим фактором (карта газового фактора).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  3. а б (рос.) Подобедов Н. С. Общая физическая география и геоморфология. — М.: Недра, 1974. С. 312.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • (англ.) www.mappery.com — спільнота любителів карт, колекція різноманітних карт.