Ковельський виступ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ковельський виступ (Брест-Ковельський виступ, Ковельська антекліза, Брест-Ковельська антекліза) — тектонічна структура на крайньому північному заході України, у межах Волинської області.

Є виступом кристалічного фундаменту Східно-Європейської платформи, розчленованим розривами на блоки. Відділений системою розривних порушень. Глибина залягання його поверхні — від 1,2 км на півдні до 2 км на заході (на південь від Володимир-Волинського розлому вона на 2,6 км глибша, ніж у Ковельського виступу).

Осадовий чохол Ковельського виступу складний породами, що фрагментарно зустрічаються, верхнього протерозою, нижнього палеозою, нижнього девону і карбону. Ці утворення повсюдно перекриті відкладеннями верхньої крейди і юри, а також досить малопотужними відкладеннями кайнозою.

Осадовий чохол має 2 структурні поверхи. Нижній, складений дислокованими теригенними осадовими породами верхнього протерозою — нижнього палеозою, нарощується на захід за рахунок кам'яновугільних і юрських відкладів. Верхній поверх лежить на розмитій поверхні нижнього і утворений моноклінальними товщами крейдяно-мергельних порід верхньокрейдового віку. Суцільний антропогеновий чохол представлений водно-льодовиковими піщано-глинястими утвореннями, перекритими моренними відкладами на Волинському пасмі.

За рельєфом Ковельський виступ відповідає південно-західній частині Поліської низовини, ускладненій Волинським пасмом.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Глушко В. В. Ковельський виступ // Географічна енциклопедія України: В 3-х т. / Ред-кол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1990. — Т. 2: З — О. — 480 с.: іл. — ISBN 5-88500-012-3 (т. 2)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]