Козак Клит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Козак Кліт)
Перейти до: навігація, пошук
Обкладинка книги «Могутній вбивця».

Козак Клит (англ. Khlit the Cossack) — літературний герой однойменного циклу романів американського історика та письменника Гарольда Лемба.

Опис персонажа[ред.ред. код]

Клит є найбільш натхненним з усіх літературних персонажів, що їх створив Лемб. Мандруючий козак Клит не має нічого спільного зі стереотипними героями американського роману: він не герой-коханець, не молодькуватий та не має манери парубкувати або заграватися, та не западає читачу в очі. Відмінний вершник, він також є прекрасним фехтувальником з гострою шаблею (його шабля сама собою являє предмет для окремого оповідання, має цікаве минуле, яке Кліт розповідає в ході своїх пригод). Він грубий і примхливий, та в той же час він захищає невинних, коли це в його силах. Він твердо вірить у швидке правосуддя зі зброєю в руках, та є набожним у своїй вірі, хоч і не приділяє багато часу молитві. Завдяки гострому розуму, що допомагає йому вижити безліч зрад та інтриг. Серед інших літературних героїв, його сучасників, він не має жодного, з ким його можна було б порівняти.

На початку своїх пригод Клит вже підстаркуватий, та вимушений полишити козацьку службу, на прохання його козацьких побратимів, що вважають його застарим для того щоб лишатися отаманом. Але Клит навряд чи готовий провести решту життя в монастирі з іншими козаками, що підстриглися у монахи полишивши службу, тому він вирушає на пошуки пригод та щоб побачити світ.

У статті, написаної для журналу «Pulpdom», Ал Любек так описує країни, що їх відвідав Клит: «Обігнувши Центральну Азію, Клит зустрічає персів, туркмен, узбеків, калмиків, китайців, раджпутів, арабів — частіше за все він частує їх своєю шаблею. Він подорожує озером Байкал, відвідує Самарканд, Індостан, Пенджаб і Кашмір, Китай, річку Керулан, Тибет, Афганістан».

Роберт Говард, автор Конана і багатьох інших героїв, називає Лемба своїм улюбленим автором і, звичайно, можна побачити вплив Лемба в деяких з історій Говарда.

Перелік оповідань[ред.ред. код]

Перелік оповідань про пригоди козака Кліта, надрукованих американським Adventure Magazine
Рік та дата друку Оригінальна назва Назва українською
1 листопада 1917 Khlit Клит
1 січня 1918 Wolf's War Вовча війна
14 лютого 1918 Tal Taulai Khan Хан Тал Тулай
1 серпня 1918 Alamut Аламут
15 жовтня 1918 The Mighty Manslayer Могутній вбивця
15 грудня 1918 The White Khan Білий хан
1 лютого 1919 Changa Nor Шага Нор
15 квітня 1919 Roof of the World Дах Світу
15 липня 1919 The Star of Evil Omen Зірка зловісного знамення
15 вересня 1919 The Rider of the Gray Horse Вершник на сірому коні
1 червня 1920 The Lion Cub Левеня
15 липня 1920 Law of Fire Закон вогню
1 серпня 1920 The Bride of Jagannath Наречена Джаганната
15 вересня 1920 The Masterpiece of Death Шедевр смерті
1 листопада 1920 The Curved Sword Шабля
30 вересня 1925 Bogatyr Богатир
10 та 20 грудня 1925 White Falcon Білий сокіл
10 січня 1926 The Winged Rider Крилатий вершник
8 грудня 1926 The Wolf Master Вовчий володар

Джерела[ред.ред. код]