Корпоративна правосуб'єктність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корпоративна правосуб'єктність (англ. Corporate personhood) — це американська правова концепція, що корпорація, як група людей, може бути визнана як суб'єкт, що має деякі з тих же юридичних прав і обов'язків, що і приватні особи. Наприклад, корпорації можуть укладати угоди з іншими сторонами і виступати позивачем або відповідачем в суді таким же чином, як і фізичні особи або корпоративні об'єднання осіб. Доктрина не вважає, що корпорація — це люди із плоті і крові, якщо її розглядати окремо від її акціонерів, керівників і менеджерів, а також не вважає корпорацію носієм усіх прав громадян.[1]

Згідно з Trustees of Dartmouth College v. Woodward — 17 U.S. 518 (1819), Верховний Суд США визнав, що корпорації мають ті ж права, що і фізичні особи, укладати та виконувати контракти. У Santa Clara County v. Southern Pacific Railroad — 118 U.S. 394 (1886), репортер суду Банкрофт Девіс занотував,[2] що голова суду Морісон Вейт почав дебати зі слів, що суд не бажає чути аргументи щодо питання, чи положення статті 14 Конституції, яка забороняє уряду відмовляти будь-якій особі в однаковому правовому захисті в межах своєї юрисдикції, поширюються на ці корпорації; ми всі приходимо до думки, що це так, зазначив суддя.[3] І хоча це рішення насправді і не є думкою суду, і таким чином не є прецедентом, за 2 роки по тому у Pembina Consolidated Silver Mining Co. v. Pennsylvania — 125 U.S. 181 (1888) суд ясно підтвердив цю доктрину.[4] Після того ця доктрина підтверджувалася судом багато разів.

Корпорації як суб'єкти в США[ред. | ред. код]

Розтлумачивши термін «особа» у 14й поправці, американські суди поширили конституційний захист на корпорації. Опоненти корпоративної правосуб'єктності намагаються внести в конституцію США поправку, яка обмежить ці права до того обсягу, що надають право і конституції штатів.[5][6]

Обґрунтуванням поширення на корпорації гарантій Конституції США є те, що вони виступають як організації людей, а люди не можуть бути обмежені в своїх конституційних правах, якщо вони діють колективно.[7] У цьому разі визнання корпорацій «особами» є конвенційною правової фікцією, яка дозволяє корпораціям бути позивачами та відповідачами у суді, забезпечує їм як окремим організаціям більш простий спосіб оподаткування та регулювання, спрощує складні відносини, які в такому разі мають місце, особливо у випадку з великими корпораціями, що об'єднують тисячі людей, а також дозволяє захистити особисті права акціонерів, так само, як і право на асоціацію.

Загалом корпорації не можуть вимагати конституційного захисту, який би не був передбачений для людей, об'єднаних в групи. Наприклад, Верховний суд не визнає поширення на корпорації передбаченого 5ю поправкою права на свободу від самовикриття, відтак це право поширюється лише на фізичних осіб. Підтвердженням цьому є United States v. Sourapas and Crest Beverage Company.[8]

Відтоді як у 2010 р. рішенням Верховного Суду у Citizens United v. Federal Election Commission були підтверджені права корпорацій на фінансування політичних кампаній за 1ю поправкою, мало місце кілька ініціатив щодо внесення поправок до Конституції з метою скасувати правосуб'єктність корпорації.[9] Це при тому, що думка більшості суддів у цьому рішенні не містила посилань на правосуб'єктність корпорацій або на 14ту поправку.[10]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. When Did Companies Become People? Excavating The Legal Evolution. NPR. 2014-07-28. 
  2. Hartman, Thom (2002). Unequal Protection: The Rise of Coprorate Dominance and the Theft of Human Rights. New York: St. Martin's Press. 
  3. 118 U.S. 394 (1886) — Official court Syllabus in the United States Reports
  4. Pembina Consolidated Silver Mining Co. v. Pennsylvania, 125 U.S. 394 (1886).
  5. Proposed Constitutional Amendments to U.S. Constitution-Reclaim Democracy.org. Reclaimdemocracy.org. 2010-01-21. Процитовано 2011-01-19. 
  6. The Saving American Democracy Amendment - Sanders.senate.gov. Bernie Sanders @ sanders.senate.gov. 2011-12-12. Процитовано 2011-12-12. 
  7. Smith, Bradley. Corporations Are People, Too. NPR. Процитовано 2011-01-19. 
  8. United States of America, Plaintiff-appellant, v. S. Steve Sourapas and Crest Beverage Company, Defendants-appellees. Cases.justia.com. Процитовано 2011-01-19. 
  9. Resolutions & Ordinances Abolishing Corporate Personhood. Movetoamend.org. 
  10. Citizens United v. Federal Election Commission, [1] (2010)