Коцка Андрій Андрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення на поштовому конверті
Андрій Коцка. Верховинка у червоній хустині

Коцка Андрій Андрійович (23 травня 1911, Ужгород — 3 вересня 1987, Ужгород) — український живописець, працював у різних жанрах.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Ужгороді у 1911 році. Народний художник УРСР з 1982 року. Навчався в 1927 — 1931 в УХШ у А. Ерделі. У 1931 році Коцка отримав диплом народного вчителя і направлення працювати в село Тихий, на Верховині.[1]

В 1940–1942 роках навчався у Римській Академії мистецтв у Ф. Ферраці.

Помер у 1987 році.

Стиль[ред.ред. код]

Твори А. Коцки оригінальні за стилем і відрізняються бездоганним колоритом. Своєрідною візитівкою художника є ряд жіночих портретів «гуцулок» та «верховинок». Його стиль впізнаваний, але в багатьох картинах повторюються однакові мотиви, що відкриває поле для продажу крадених картин або підробок. Протягом 2006–2007 років з музеїв і приватних колекцій було вкрадено декілька його робіт.

Усе найвизначніше у мистецтві Андрія Коцки, зазначає Ігор Шаров, пов'язане з рідною землею і визначає його приналежність до закарпатської школи українського мистецтва. Закарпаття на все життя залишилось улюбленою темою митця. Це справді його життя, його творча наснага. Прохолодна голубінь неба і зелень полонини, празникове вбрання горянок дали палітрі Коцки дуже важливі складові елементи. Гори вчили його бачити світ розпростореним і цілісним, гірське повітря наповнює художникові картини живим диханням, народжуючи в них мерехтливе й трепетне сфумато.

Андрій Коцка багато пише з натури. Він зображує знатних людей Закарпаття. Для його мистецтва необхідні зустрічі з живими людьми, з природою, і коли вони приходять, Коцка вміє бути дуже точним, чутливо вловлювати характерні рисочки облич і краєвидів.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]