Кравець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кравець (професія))
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Краве́ць — фахівець з пошиття одягу[1], професія людини, яка робить, ремонтує, змінює та створює моделі одягу професійно, особливо костюми та чоловічий одяг.

Слово кравець походить від діалектного (північного) прасл. *kravьcь, утвореного від дієслова *kravati — ітеративної форми *krojiti («кроїти»). Непереконливе тлумачення українського слова як полонізму (від пол. krawiec), а також пов'язання *kravьcь з *krasti («красти»)[2].

Класифікація кравців[ред. | ред. код]

Професійне шиття — це найбільш загальний термін для тих, хто заробляє на життя шиттям, викладанням, писанням про шиття, або роздрібними поставками швейних виробів. Вони можуть працювати у своєу будинку, студії, або роздрібному магазині, і можуть працювати неповний робочий день або повний робочий день. Вони можуть бути універсальними спеціалістами або загальними або такими, що мають власну вузьку спеціалізацію:

 • Звичайний кравець — робить одяг по одному шаблону, для замовника, щоб задовольнити потреби і переваги з індивідуальними запитами користувачів.
 • Звичайна кравчиня — спеціалізується на жіночому користувальницькому одязі, в тому числі: денних сукнях, костюмах, вечірніх сукнях, весільному одязі, спортивному або білизні.
 • Кравець — робить користувальницькі куртки і штани чоловічого одягу в популярному стилі.
Придорожній Кравець в Хайкоу Місто, Хайнань Провінція, Китай
 • Кравець-розкрійник — вирізає, по довжині полотна, шаблонах, які складають костюм. На замовлення пошиття, кравець-розкрійник може також із клієнта мірку, консультувати його з питань вибору стилю тощо.[3]
 • Змінний фахівець-кравець, або альтератиніст — регулює посадку завершенного одягу, як правило, готовиого до ношення, або рестайлу. Зверніть увагу, що водночас всі кравці можуть робити зміни, але не всі альтератіоністи можуть зробити пошив.
 • Дизайнери — роблять комбінаційні лінії, пропорції, колір і текстуру для призначених одягу. Вони можуть мати або не мати швейні або інші навички, і можуть робити тільки ескіз або вигадати одяг. Вони працюють з людьми, які знають, як насправді скроїти одяг.
 • Модельєри — роблять плоскі проекти форми і розміри численних шматочків одягу вручну, з використанням паперу та вимірювальних інструментів або за допомогою комп'ютера, використовуючи програмне забезпечення, засноване на AutoCAD, або драпіруванням. Отримані викрійки повинні включати в себе конструкцію, призначену одягу, і вони повинні відповідати, призначенню власника.
 • Кравець-консультант, Модний радник, чи стиліст — рекомендує стилі і кольори, які схвалить клієнт.
 • Швачка чи швець — це той (та), хто тільки зшиває або є оператором машини на фабриці, яка не можуть мати навички, щоб зробити одяг «з нуля» або, щоб пошити його на реальне тіло. Цей термін не є синонімом кравчині[джерело?].

Види пошиття[ред. | ред. код]

Пошиття — перша примірка в Італії

Коли професія пошиву перетворилася, виникли нові методи пошиття. Є ряд відмінних бізнес-моделей, які сучасні кравці можуть практикувати. У той час як деякі з них можуть практикувати багато методів, є інші, які практикуватимуть тільки один або два.

Пошиття на замовлення[ред. | ред. код]

Потокове пошиття[ред. | ред. код]

Мандрівні кравці[ред. | ред. код]

На відміну від кравців, які роблять пошив на відстані, кравці-мандрівники забезпечують більш індивідуальний підхід до своїх клієнтів і дають клієнтам можливість побачити зразки тканини і зустрітися з кравцем в обличчя. Подорожуючі кравці мандрують між містами і станціями в місцевих розкішних готелях протягом короткого періоду часу, щоб зустрітися і надати ті ж послуги з пошиву, що вони надають в місцевому магазині. У готелі, клієнт зможе вибрати тканину із зразків і кравець зробить вимірювання параметрів тіла клієнта. Виріб потім буде відправлена ​​замовнику протягом 3-4 тижнів. На відміну від місцевого пошиття, якщо потрібні подальші зміни одягу, повинні бути відправлені зауваження заздалегіть. Сьогодні більшість мандруючих кравців з Гонконгу, подорожують по США, Англії, Вельсу, Шотландії, Франції, Австралії та Японії.

Ономастика[ред. | ред. код]

Інтер'єр магазину кравця — анонімний художник, с. 1780

Похідні від назви професії прізвища поширені в багатьох мовах: українські Кравець, Кравчук і Кравченко, польські Кравець (Krawiec) і Кравіц (Kravitz), чеське Крейчий (Krejčy), російські Портнов і Кравцов, англійське Тейлор (Tailor), французьке Кутюр'є (Couturier), німецькі Шредер, Шнайдер (Schneider), і Шнейдерман (Schneidermann), італійське Сарті (Sarti), литовське Сювеяс (Siuvejas), угорське Сабо (Szabo), румунське Кройтору (Croitoru) і Кройтор (Croitor), іспанське Састре (Sastre), хінді/урду Дарзі, голландське Клермакер (Kleermaker), арабське Аль-Хаят (الخياط), єврейське (іврит) Хаїт (חייט), грецьке Рафтіс (Ράφτης), турецьке Терзі (Terzi).

У фільмі Зустріч Венери (автор сценарію і режисер Іштван Сабо), багато з персонажів — це особи з прізвищем Кравець різними мовами.

Інше[ред. | ред. код]

 • Придворний чин крайчий (кравчий), що існував у Польщі, Литві та Московській державі, не має стосунку до шиття, хоча його назва й пов'язана за походженням з *krajati (фонетичним варіантом *kravati): обов'язки крайчого полягали в розрізанні («краянні») їжі монархові за столом[2] .
 • Назва жука кравчика-головача пов'язана з «кравець»: він обрізає і під'їдає листя аналогічно тому, як кравець кроїть матеріал[2] .
 • Запорозьке військо за часів отамана С. Наливайка називалося «кравчина»: у зв'язку з тим, що він був кравцем або сином кравця[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Кравець // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. а б в г Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
 3. St James Style: Cad and the Dandy's London Cut | Men's Style and Lifestyle Blog. Stjames-style.blogspot.com. 2010-05-26. Процитовано 2014-02-06. 

Література[ред. | ред. код]

 • Деккерт, Барбара: англ. Sewing for Plus Sizes: Design, Fit and Construction for Ample Apparel, Taunton, 1999, англ. Appendix B: How to Find, Select, and Work With a Custom Clothier, pp. 142—143.'Meru'(Merollu_plural)(Telugu language of Telangana in A.P.)

Посилання[ред. | ред. код]