Варфоломій (апостол)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Див. також: Варфоломій (ім'я)
Варфоломій
Апостол, Мученик
Народився I століття, Палестина
Кана Галилейська
Помер I століття.
Albanopolisd
·Здирання шкіриd і обезголовлення
Шанується Римо-Католицька церква
Православна церква
Англіканська церква
Лютеранська церква
Давньосхідні церкви
У лику святий
Головна святиня Мощі в церкві Святого Варфоломія у Римі, Кентерберійський собор, Франкфуртський собор, і Собор Сан-Бартоломео в Ліпарі.
День пам'яті 24 серпня (католицизм)
11 червня (православ'я)
Патрон Вірменія; палітурники; м'ясники; Флорентійські торговці сиром та солінням; Гамбатеза, Італія; шкіряні працівники; неврологічні хвороби; штукатури; чоботарі; чинбарі; мисливці
Атрибути ніж, його зідрана шкіра
Медіафайли на Вікісховищі

Варфоломі́й або Вартоломі́й (також Натанаїл; івр. בר־תלמי‎ — Bar-Tôlmay) — один з 12 апостолів Ісуса Христа.

Біблійні відомості[ред. | ред. код]

Про те, як складно визначити його історію, свідчить постать Апостола, ім'я якого насправді невідоме. Його ім'я «бар-Толомай» значить лише — син Толомая (Талмая)[1]. Жив у Кані Галилейській[2]. Мабуть він був родичем або близьким другом апостола Філіппа, оскільки саме Філіпп привів Варфоломія до Ісуса, і в списках апостолів вони згадуються поруч. У сцені покликання Натанаїла-Варфоломея він вимовляє знамениту фразу «Та хіба ж може бути з Назарету що добре»:

Філіпп Нафанаїла знаходить та й каже йому: Ми знайшли Того, що про Нього писав був Мойсей у Законі й Пророки, Ісуса, сина Йосипового, із Назарету. І сказав йому Нафанаїл: Та хіба ж може бути з Назарету що добре? Філіпп йому каже: Прийди та побач. Ісус, угледівши Нафанаїла, що до Нього йде, говорить про нього: Ото справді ізраїльтянин, що немає в нім підступу! Говорить Йому Нафанаїл: Звідки знаєш мене? Ісус відповів і до нього сказав: Я бачив тебе ще давніш, ніж Філіпп тебе кликав, як під фіговим деревом був ти. Відповів Йому Нафанаїл: Учителю, Ти Син Божий, Ти Цар Ізраїлів![3]

Існує практично одностайна думка біблеїстів про те, що згаданий в Євангелії від Івана[4] Нафанаїл — це одна особа з Варфоломієм.

Отже, апостол Варфоломій — один з перших учнів Христа, покликаний четвертим услід за Андрієм, Петром та Філіпом. Варфоломій згаданий у списках апостолів в Євангелії від Матвія[5], від Марка[6], від Луки[7], а також в Діяннях Апостолів[8]. Ім'я «Варфоломій» можливо є арамейським патронімічним ім'ям (за батьком) «bar talamai» — «син Талмая», де Талман — перекручене на арамейський лад грецького ім'я Птолемей.

Місіонерська діяльність[ред. | ред. код]

Святий апостол Варфоломій (Натанаїл) спочатку проповідував разом з апостолом Філіппом в Сирії та Азії, потім був в Індії, де переклав Євангеліє від Матвія. Пізніше проповідував у Альванії, де прийняв мученицьку смерть у місті Альвані (Баку): або був розіп'ятий вниз головою, або був замордований (з живого здерто шкіру). Він бував і там, де тепер знаходиться місто Теркі, на східному узбережжі Каспійського моря. Дата смерті апостола Вартоломея — приблизно 70 р. Його від початку вшановували як мученика, оберігали його мощі. Близько 410 року єпископ Марута переніс його мощі з Албанополіса в Месопотамію, звідки вони потрапили у Фригію близько 507 року. Зрештою поховання мученика опинилося в Беневенто (838 р.), де й перебуває понині в головному вівтарі тамтешнього кафедрального храму. За імператора Отто ІІІ частина цих реліквій потрапила до Рима.

Вшанування[ред. | ред. код]

Патрон бортників та штукатурів. Церква святкує день святого Варфаломія 24 серпня. Імператор Оттон II Рудий переніс мощі апостола у 983 році до Рима. Вони спочивають в Церкві святого Варфоломія в Римі. У XIII столітті частина черепа перенесена у Франкфуртський собор святого Варфоломія. У Сикстинській капеллі святий Варфоломій зображений на фресках Мікеланджело із своєю шкірою в руці. Лице Мікеланджело взято за образ для лиця Варфоломія.

Патрон[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Святий Вартоломей, апостол[недоступне посилання]
  2. Ів. 21:2. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 24 серпня 2016. 
  3. Ів. 1:41-49. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 24 серпня 2016. 
  4. Ів. 1:45-50. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 24 серпня 2016. 
  5. Мт. 10:3. Архів оригіналу за 27 грудня 2014. Процитовано 24 серпня 2016. 
  6. Мк. 3:18. Архів оригіналу за 5 червня 2014. Процитовано 24 серпня 2016. 
  7. Лк. 6:14. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 24 серпня 2016. 
  8. Дії 1:13. Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 24 серпня 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.