Варфоломій (апостол)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Варфоломій
Last judgement.jpg
Апостол, Мученик
Народився I століття, Палестина
Помер I століття. Розіп'ятий на хресті.
Шанується Римо-Католицька церква
Православна церква
Англіканська церква
Лютеранська церква
Давньосхідні церкви
Головна святиня Мощі в церкві Святого Варфоломія у Римі, Кентерберійський собор, Франкфуртський собор, і Собор Сан-Бартоломео в Ліпарі.
День пам'яті 24 серпня (католицизм)
11 червня (православ'я)
Покровитель Вірменія; палітурники; м'ясники; Флорентійські торговці сиром та солінням; Гамбатеза, Італія; шкіряні працівники; неврологічні хвороби; штукатури; чоботарі; чинбарі; мисливці
Атрибути ніж, його зідрана шкіра

Варфоломі́й (Натанаїл, Нафанаїл, івр. בר־תלמי‎ — Bar-Tôlmay) — один з 12 апостолів Ісуса Христа.

Біблійні відомості[ред.ред. код]

Жив у Кані Галилейській (Ів. 21:2). Мабуть він був родичем або близьким другом апостола Пилипа, оскільки саме Пилип привів Варфоломія до Ісуса, і в списках апостолів вони згадуються поруч. У сцені покликання Натанаїла-Варфоломія він вимовляє знамениту фразу «Та хіба ж може бути з Назарету що добре»:

Пилип Нафанаїла знаходить та й каже йому: Ми знайшли Того, що про Нього писав був Мойсей у Законі й Пророки, Ісуса, сина Йосипового, із Назарету. І сказав йому Нафанаїл: Та хіба ж може бути з Назарету що добре? Пилип йому каже: Прийди та побач. Ісус, угледівши Нафанаїла, що до Нього йде, говорить про нього: Ото справді ізраїльтянин, що немає в нім підступу! Говорить Йому Нафанаїл: Звідки знаєш мене? Ісус відповів і до нього сказав: Я бачив тебе ще давніш, ніж Пилип тебе кликав, як під фіговим деревом був ти. Відповів Йому Нафанаїл: Учителю, Ти Син Божий, Ти Цар Ізраїлів!(Ів. 1:4149)

Існує практично одностайна думка біблеїстів про те, що згаданий в Євангелії від Івана (Ів. 1:45-50) Нафанаїл — це одна особа з Варфоломієм.

Отже, апостол Варфоломій — один з перших учнів Христа, покликаний четвертим услід за Андрієм, Петром та Філіпом. Варфоломій згаданий у списках апостолів в Євангелії від Матвія (Мт. 10:3), від Марка (Мк. 3:18), від Луки (Лк. 6:14), а також в Діяннях Апостолів (Дії 1:13). Ім'я «Варфоломій» можливо є арамейським патронімічним ім'ям (за батьком) «bar talamai» — «син Талмая», де Талман — перекручене на арамейський лад грецького ім'я Птолемей.

Місіонерська діяльність[ред.ред. код]

Святий апостол Варфоломій (Натанаїл) спочатку проповідував разом з апостолом Пилипом в Сирії та Азії, потім був в Індії, де переклав Євангеліє від Матвія. Пізніше проповідував у Альванії, де прийняв мученицьку смерть у місті Альвані (Баку): або був розіп'ятий вниз головою, або був замордований (з живого здерто шкіру).

Він бував і там, де тепер знаходиться місто Теркі, на східному узбережжі Каспійського моря.

Вшанування[ред.ред. код]

Патрон бортників та штукатурів. Церква святкує день святого Варфаломія 24 серпня. Імператор Оттон II Рудий переніс мощі апостола у 983 році до Рима. Вони спочивають в Церкві святого Варфоломія в Римі. У 13 столітті частина черепа перенесена у Франкфуртський собор святого Варфоломія. У Сикстинській капеллі святий Варфоломій зображений на фресках Мікеланджело із своєю шкірою в руці. Лице Мікеланджело взято за образ для лиця Варфоломія.

Посилання[ред.ред. код]

Апостол Варфоломій у heiligenlexikon.de (нім.)

Джерела[ред.ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.