Кримська світлиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кримська Світлиця)
Перейти до: навігація, пошук
Кримська світлиця
KS-04-2017.pdf

Кримська світлиця, №4 за 27 січня 2017
Тип газета

Видавець ДП «Національне газетно-журнальне видавництво»
Головний редактор Віктор Мержвинський
Заснована 1992
Мова українська мова
Головний офіс 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1,
Наклад 1000 (2016)
Передплатний індекс (Укрпошта) 90269

Веб-сторінка:
svitlytsia.in.ua

Кримська світлиця — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видається з 31 грудня 1992 року. Засновники газети Міністерство культури і туризму України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво». Головний редактор — Віктор Мержвинський.

Друковану версію видає в Києві ДП «Національне газетно-журнальне видавництво». Редакція газети «Кримська світлиця», що працює у складі цього ДП, також наповнює однойменний веб-сайт та сторінку у Фейсбуці.

Історія[ред.ред. код]

Першим редактором газети був письменник Олександр Кулик, потім — Володимир Миткалик (з квітня 1995 — 27 жовтня 2000), Леонід Пілунський (у 2010 році), Віктор Качула (2000—2009, 2011 — травень 2016).

Після приходу до влади Віктора Януковича, у квітні 2010 року газета припинила вихід як друковане видання[1].

Під час боротьби за існування газети було створено сайт «За українську „Кримську світлицю!“»[2], де опубліковано вимоги читачів в друкованому та звуковому форматах.

На підставі рішення Київського районного суду м. Сімферополя (справа № 2-3116/10 від 9 липня 2010 р.) наказом № 35-К директора ДП «Газетно-журнальне видавництво Мінкультури України» 14 жовтня 2010 Віктора Качулу було поновлено на посаді головного редактора[3]. Випуск «Кримської світлиці» було відновлено 22 жовтня 2010 року, відтоді номери газети подаються на офіційному сайті у PDF-форматі. Із липня 2011 року газета знову почала друкуватися у звичному читачам форматі.

З листопада 2011 року «Кримську світлицю» можна знову передплатити на пошті за індексом газети в каталозі передплатних видань України «90269».[4]

Через окупацію Кримського півострова, Національне газетно-журнальне видавництво припинило випуск газети у друкованому вигляді у травні 2015 року. Відтоді видання існувало тільки в електронному вигляді.[5][6] У публікації «Фронт усередині країни» сама редакція повідомила про рішення директора Національного газетно-журнального видавництва за 14 березня 2015 перевести редакцію з Сімферополя у Київ. Кримські співробітники газети тоді зазначали, що вважають це рішення несправедливим.[5]

2016-го конкурс на посаду головного редактора «Кримської світлиці», оголошений Національним газетно-журнальним видавництвом, виграв кримчанин, учасник АТО Віктор Мержвинський. Редакція, повністю сформована з кримчан, почала роботу в Києві. Віктор Качула звільнений у 2016 з посади головного редактора.

У липні 2016 перше число оновленої «Кримської світлиці» вийшло друком у Києві.[7].

Починаючи з квітня 2017 року у вихідних даних друкованої версії газети «Кримська світлиця» зазначено ліцензування CC BY. Таким чином «Кримська світлиця» стала одним із перших в Україні друкованих засобів масової інформації, що видаються під ліцензією Creative Commons[8]. На Вікісховище було завантажено pdf-архів газети, що постійно оновлюється.

Дві «Кримські світлиці»[ред.ред. код]

Починаючи з липня 2016 року функціонують дві різні «Кримські світлиці»: редакція газети, що вимушена була переїхати з Криму до Києва і електронний ресурс на чолі з колишнім редактором газети в Криму.

Кримський електронний ресурс, створений ще у 2002 році, svitlytsia.crimea.ua та Facebook-сторінка fb.com/krymskasvitlytsia оновлюються під керівництвом колишнього редактора газети Віктора Качули та адміністратора сайту Миколи Владзімірського, який після анексії півострова мешкає в Києві і працює в київській редакції газети.

Київську редакцію, яка після вимушеної перерви відновила випуск друкованої версії газети «Кримська світлиця», очолює Віктор Мержвинський. Окрім газети, редакційний колектив наповнює веб-сайт, створений у 2016 році, svitlytsia.in.ua, та Facebook-сторінку fb.com/krymsvitlytsia.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]