Кримська світлиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кримська світлиця
KS-04-2017.pdf

Кримська світлиця, №4 за 27 січня 2017
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип газета

Видавець ДП «Національне газетно-журнальне видавництво»
Редактор Мержвинський Віктор Володимирович
Головний редактор Віктор Мержвинський
Засновано 1992
Мова українська мова
Головний офіс 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1,
Наклад 1000 (2016)
Передплатний індекс
(Укрпошта)
90269

Веб-сторінка svitlytsia.in.ua
Кримська світлиця у Вікісховищі?

«Кримська світлиця» — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видається з 31 грудня 1992 року. Засновники газети Міністерство культури і туризму України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво». Головний редактор — Віктор Мержвинський.

Друковану версію видає в Києві ДП «Національне газетно-журнальне видавництво». Редакція газети «Кримська світлиця», що працює у складі цього ДП, також наповнює однойменний веб-сайт та сторінку у Фейсбуці.

Історія[ред. | ред. код]

Першим редактором газети був письменник Олександр Кулик, потім — Володимир Миткалик (з квітня 1995 — 27 жовтня 2000), Леонід Пілунський (у 2010 році), Віктор Качула (2000—2009, 2011 — травень 2016).

Після приходу до влади Віктора Януковича, у квітні 2010 року газета припинила вихід як друковане видання[1].

Під час боротьби за існування газети було створено сайт «За українську „Кримську світлицю!“»[2], де опубліковано вимоги читачів в друкованому та звуковому форматах.

На підставі рішення Київського районного суду м. Сімферополя (справа № 2-3116/10 від 9 липня 2010 р.) наказом № 35-К директора ДП «Газетно-журнальне видавництво Мінкультури України» 14 жовтня 2010 Віктора Качулу було поновлено на посаді головного редактора[3]. Випуск «Кримської світлиці» було відновлено 22 жовтня 2010 року, відтоді номери газети подаються на офіційному сайті у PDF-форматі. Із липня 2011 року газета знову почала друкуватися у звичному читачам форматі.

З листопада 2011 року «Кримську світлицю» можна знову передплатити на пошті за індексом газети в каталозі передплатних видань України «90269».[4]

Через окупацію Кримського півострова, Національне газетно-журнальне видавництво припинило випуск газети у друкованому вигляді у травні 2015 року. Відтоді видання існувало тільки в електронному вигляді.[5][6] У публікації «Фронт усередині країни» сама редакція повідомила про рішення директора Національного газетно-журнального видавництва за 14 березня 2015 перевести редакцію з Сімферополя у Київ. Кримські співробітники газети тоді зазначали, що вважають це рішення несправедливим.[5]

2016-го конкурс на посаду головного редактора «Кримської світлиці», оголошений Національним газетно-журнальним видавництвом, виграв кримчанин, учасник АТО Віктор Мержвинський. Редакція, повністю сформована з кримчан, почала роботу в Києві. Віктор Качула звільнений у 2016 з посади головного редактора.

У липні 2016 перше число оновленої «Кримської світлиці» вийшло друком у Києві.[7].

Починаючи з квітня 2017 року у вихідних даних друкованої версії газети «Кримська світлиця» зазначено ліцензування CC BY. Таким чином «Кримська світлиця» стала одним із перших в Україні друкованих засобів масової інформації, що видаються під ліцензією Creative Commons[8]. На Вікісховище було завантажено pdf-архів газети, що постійно оновлюється.

Дві «Кримські світлиці»[ред. | ред. код]

Починаючи з липня 2016 року функціонують дві різні «Кримські світлиці»: редакція газети, що вимушена була переїхати з Криму до Києва і електронний ресурс на чолі з колишнім редактором газети в Криму.

Кримський електронний ресурс, створений ще у 2002 році, svitlytsia.crimea.ua та Facebook-сторінка fb.com/krymskasvitlytsia оновлюються під керівництвом колишнього редактора газети Віктора Качули та адміністратора сайту Миколи Владзімірського, який після анексії півострова мешкає в Києві і працює в київській редакції газети.

Київську редакцію, яка після вимушеної перерви відновила випуск друкованої версії газети «Кримська світлиця», очолює Віктор Мержвинський. Окрім газети, редакційний колектив наповнює веб-сайт, створений у 2016 році, svitlytsia.in.ua, та Facebook-сторінку fb.com/krymsvitlytsia.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]