Кримська світлиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кримська світлиця
KS-04-2017.pdf

Кримська світлиця, №4 за 27 січня 2017
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип газета
Мова українська мова
Видавець ТОВ «Видавничий дім "Українська культура"»

Засновано 1992
Засновник Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка
Редактор Щекун Андрій Степанович[1]
Головний офіс 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1
Наклад 1000 (2016)
Передплатний індекс
(Укрпошта)
90269

svitlytsia.crimea.ua
CMNS: Кримська світлиця у Вікісховищі

«Кримська світлиця» — всеукраїнська літературно-художня і публіцистична газета, що видається з 31 грудня 1992 року. Засновники газети — Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка та громадська організація "Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім». Головний редактор — Андрій Щекун.

Історія[ред. | ред. код]

Першим редактором газети був письменник Олександр Кулик, потім — Володимир Миткалик (з квітня 1995 — 27 жовтня 2000), Леонід Пілунський (у 2010 році), Віктор Качула (2000—2009, 2011 — травень 2016), Віктор Мержвинський (2016 — лютий 2019).

Після приходу до влади Віктора Януковича, у квітні 2010 року газета припинила вихід як друковане видання[2].

Під час боротьби за існування газети було створено сайт «За українську „Кримську світлицю!“»[3], де опубліковано вимоги читачів в друкованому та звуковому форматах.

На підставі рішення Київського районного суду м. Сімферополя (справа № 2-3116/10 від 9 липня 2010 р.) наказом № 35-К директора ДП «Газетно-журнальне видавництво Мінкультури України» 14 жовтня 2010 Віктора Качулу було поновлено на посаді головного редактора[4]. Випуск «Кримської світлиці» було відновлено 22 жовтня 2010 року, відтоді номери газети подаються на офіційному сайті у PDF-форматі. Із липня 2011 року газета знову почала друкуватися у звичному читачам форматі.

З листопада 2011 року «Кримську світлицю» можна знову передплатити на пошті за індексом газети в каталозі передплатних видань України «90269».[5]

Через окупацію Кримського півострова, Національне газетно-журнальне видавництво припинило випуск газети у друкованому вигляді у травні 2015 року. Відтоді видання існувало тільки в електронному вигляді.[6][7] У публікації «Фронт усередині країни» сама редакція повідомила про рішення директора Національного газетно-журнального видавництва за 14 березня 2015 перевести редакцію з Сімферополя у Київ. Деякі співробітники газети тоді зазначали, що вважають це рішення несправедливим.[6] Двоє співробітників газети, у тому числі головний редактор, прийняли рішення залишитися в окупованому Криму. Керівництво ДП "Національне газетно-журнальне видавництво" прийняло рішення про переведення редакції газети "Кримська світлиця" та її співробітників до міста Києва у зв'язку з тимчасовою окупацією півострова і неможливістю знаходження на окупованій території державних інституцій згідно Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Віктор Качула не виконав наказу як посадова особа і головний редактор газети і був звільнений у 2016 з посади головного редактора.

Цього ж року, 2016-го, відбувся конкурс на посаду головного редактора «Кримської світлиці», оголошений Національним газетно-журнальним видавництвом. Його виграв кримчанин, кандидат філологічних наук, учасник АТО Віктор Мержвинський. Відновлена редакція, повністю сформована з кримчан, що вимушені були переміститися до Києва, відновила щотижневий випуск друкованого варіанту газети в місті Києві.

Видавцем газети було ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» у підпорядкуванні Міністерства культури України. Редакція газети «Кримська світлиця» входила до складу цього державного підприємства окремим структурним підрозділом згідно Статуту.

У липні 2016 перше число оновленого друковано видання «Кримської світлиці» вийшло друком у місті Києві.[8] Наклад видання 1000 примірників щотижнево. Відновлено також було на 2017 рік передплату, зберігши передплатний індекс видання «90269».

Реформування 2019 року[ред. | ред. код]

До 31 грудня 2018 року одним із співзасновників газети було Міністерство культури України.

Згідно Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» Міністерства культури України не прийняло Рішення про реформування газети «Кримська світлиця».

У зв'язку з цим всі друковані видання Національного газетно-журнального видавництва, в тому числі і газета «Кримська світлиця», втратили Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого ЗМІ. Редакція газети «Кримська свтлиця» прийняла рішення про реформування. Згідно протольних рішень трудового колективу редакції засновниками газети стали Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка та громадська організація "Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», а новим видавцем ТОВ «Видавничий дім „Українська культура“». 03 січня 2019 року засновники газети «Кримська світлиця» подали відповідні документи на реєстрацію до Міністерства юстиції України.

6 лютого 2019 року газета «Кримська світлиця» отримала нове свідоцтво про державну реєстрацію КВ № 23715-13555Р. Засновниками газети виступили Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка та громадська організація "Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».[9]

Після отримання нового свідоцтва редакцію очолив відомий громадський діяч, видавець і журналіст Андрій Щекун.[10][11]

24 квітня 2019 року Національна спілка журналістів України за перешкоджання реформуванню видань «Українська культура», «Музика», «Культура і життя» та «Кримська світлиця» включила Міністра культури України Євгена Нищука до антирейтингу «Ворогів реформування преси».[12]

Газета «Кримська світлиця»: сучасний розвиток[ред. | ред. код]

Починаючи з квітня 2017 року у вихідних даних друкованої версії газети «Кримська світлиця» зазначено ліцензування CC BY. Таким чином «Кримська світлиця» стала одним із перших в Україні друкованих засобів масової інформації, що видаються під ліцензією Creative Commons[13]. На Вікісховище було завантажено pdf-архів газети, що постійно оновлюється.

За статтю «Ханська Україна», надруковану в газеті «Кримська світлиця», 2018 року лауреатом Премії імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики став письменник-публіцист, член НСЖУ Євген Букет[14].

У червні 2020 року газета «Кримська світлиця» виступила співзасновником інтернет-проєкту «Крим — це Україна» — онлайн-банку архівних, музейних, науково-публіцистичних, просвітницьких та інформаційно-аналітичних матеріалів на підтвердження тісного зв'язку Криму з материковою Україною.[15][16][17][18][19][20][21]

З березня 2020 року редакція газети «Кримська світлиця» спільно з редакцією газета «Урядовий кур'єр» видає сторінку «Кримські реалії» на шпальтах газети «Урядовий кур'єр».

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://www.golos.com.ua/article/317633
 2. Міністерство культури України: «Кримська світлиця», «Къырым» — яку б ще газету в Криму прикрити?
 3. За українську «Кримську світлицю»!
 4. Повернімо «Кримську Світлицю» До Криму!- Кримська світлиця, 22.10.2010
 5. На 2012 Рік «Кримську Світлицю» Можна Передплатити На Пошті! — Кримська світлиця, 25.11.2011
 6. а б Українськомовна газета «Кримська світлиця» більше не виходитиме у Криму. radiosvoboda.org. 27 березня 2016. 
 7. Головред «Кримської світлиці»: Якби ми всі звільнилися, вони б зітхнули з полегшенням - Радіо Свободи "Крим.Реалії", 13 Червень 2015
 8. Єдина україномовна газета Криму почала виходити в Києві — Лівий берег, 6 липня 2016
 9. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AKS-05-06-2019.pdf&page=8
 10. https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2709539-stan-kulturnoi-spadsini-ukraini-v-okupovanomu-krimu.html
 11. http://www.golos.com.ua/article/317633
 12. Гройсман, Омелян та Смілянський очолили Антирейтинг «Ворогів реформування преси», — НСЖУ (ОНОВЛЕНО
 13. Національне газетно-журнальне видавництво переходить на вільну ліцензію
 14. Лауреатом Премії імені В. Чорновола став автор «Кримської світлиці»
 15. Презентували інтернет-проект «Крим — це Україна»
 16. «Крим — це Україна»: інтернет-проєкт презентували у столиці
 17. Презентовано інтернет-проєкт «Крим — це Україна»
 18. В Україні запрацював інформаційний веб-портал «Крим — це Україна»
 19. «Крым — это Украина». В Киеве презентовали интернет-проект с архивными материалами
 20. «Крым — это Украина»: всеукраинский онлайн-проект
 21. Архівісти презентували інтернет-проект «Крим — це Україна»

Посилання[ред. | ред. код]