Кропило

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кропило-щітка

Кропи́ло — елемент церковного начиння, призначений для кроплення свяченою водою. Кропила можуть мати різний вигляд: від простих пучків трави до конструкцій з руків'ям і робочою частиною. Уживається разом з кропильницею — ємністю для свяченої води.

Історія[ред. | ред. код]

Кроплення згадується ще у Старому Заповіті (книга Левит). Там приписується здійснювати кроплення кров'ю жертовних тварин з метою очищення. Кропилом слугували стебла гісопу:

4. То священик поставить вимогу взяти для очищення двох птахів живих, чистих, кедрового дерева, червону нитку й ісопа.

5. І звелить священик заколоти одного птаха, над глиняною посудиною, над водою, котра тече.

6. А сам він візьме живого птаха, кедрове дерево, червону нитку та ісоп, і вмочить їх у кров птаха, котрого закололи над водою, яка тече.

7. І покропить того, хто очищається, сім разів, і оголосить його чистим, і відпустить живого птаха в поле…[1]

Уживається у більшості церков для кроплення — хрестоподібного оббризкування свяченою водою вівтаря, освячуваних предметів та людей. У деяких східних православних церквах кропило не уживається: кроплення священик проводить рукою з кропильниці.

Будова та ужиток[ред. | ред. код]

Католицьке кропило

У Східній Європі[ред. | ред. код]

У Російській православній церкві кропило має вигляд пучка кінського волосу або рослинних волокон, закріплених на руків'ї.

У Греції[ред. | ред. код]

У Грецькій православній церкві кропило (ραντιστήρι або ραντιστήριον) має вигляд посудини зі звуженою верхньою частиною, у якій зроблені отвори для розбризкування води. На Афоні для кроплення також уживають стебла базиліка.

У католиків[ред. | ред. код]

У католицизмі кропило зоветься aspergillum (від лат. aspergere — «кропити») і має форму порожнистої кулі з отворами у верхній частині, прикріпленої до руків'я. Усередині кулі знаходиться губка, змочена свяченою водою. Також може застосовуватися кропило у вигляді щітки (мітелки). Вважається атрибутом Св. Антонія Великого, Св. Бенедикта, Св. Марфи і Св. Стефана. Набуло особливої важливості як інструмент очищення і вигнання зла і часто уживається у цьому значенні у мистецтві[2].

У язичництві[ред. | ред. код]

У римських жертовних ритуалах кропилом слуговала лаврова гілка, про це згадує Овідій у «Фастах»[2].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Деякі припускають, що слов'янська назва ароматичної трави кріп (Anethum graveolens) зобов'язана своїм виникненням обряду кроплення. Так, за цією версією дав.-рус. кропъ виникло з прасл. *koprъ під впливом дієслова «кропити» (стебла цієї рослини теж слугували кропилами).
  • У середньовічній Чехії «кропилом» (чеськ. kropáč — «кропач») також звалася західноєвропейська шипчаста булава (моргенштерн). «Гупілон» (goupillon) — західноєвропейський обушок (бойовий бич) з шипами, назва якого теж перекладається з французької як «кропило». Таку назву ці види зброї отримали через зовнішню схожість з католицьким кропилом.


Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Книга Левіт, розділ 14 «Про очищення від прокази». Архів оригіналу за 22 липня 2015.
  2. а б Кропило. Энциклопедия символики и геральдики. Архів оригіналу за 20 серпня 2016.
  3. Bennett, Joan W. (2010). An Overview of the Genus Aspergillus. У Machida, Masayuki; Gomi, Katsuya (ред.). Aspergillus : molecular biology and genomics (PDF). Wymondham, Norfolk, UK: Caister Academic. ISBN 978-1-904455-53-0. Архів оригіналу (PDF) за 17 червня 2016. Процитовано 10 грудня 2016.

Посилання[ред. | ред. код]