Литковий м'яз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Литковий м'яз
Розташування литкових м'язів у людини
Розташування литкових м'язів у людини
Латинська назва Musculus gastrocnemius
Анатомія Грея (англ.) Сторінка 482
Починається від медіального і латерального виростків стегнової кістки
Кріпиться до бугра п'яткової кістки через товсте ахіллове сухожилля.
Кровопостачання Литкова артерія
Іннервація Великогомілковий нерв
Нервовий корінь S1, S2
Дія Рух стопи і стабілізація положення тіла при русі
М'яз антагоніст Передній великогомілковий м'яз

Литко́вий м'яз (лат. musculus gastrocnemius) — двоголовий м'яз на задній поверхні гомілки людини. Розташований над камбалоподібним м'язом (m. soleus), разом з яким кріпиться до п'яти через товсте ахіллове сухожилля.

Опис[ред. | ред. код]

Литковий м'яз утворений двома потужними м'ясистими голівками — медіальною і латеральною. Більш потужна медіальна голівка (caput mediale) починається від підколінної поверхні над медіальним виростком стегнової кістки, а латеральна голівка (caput laterale) — симетрично їй, але трохи нижче, над латеральним виростком стегнової кістки. Під кожним з сухожилків зазначених голівок на їх скульцях розташовуються відповідно медіальна підсухожильна сумка литкового м'яза (bursa subtendinea m. gastrocnemii medialis) і латеральна підсухожильна сумка литкового м'яза (bursa subtendinea m. gastrocnemii lateralis). Своїми початковими відділами головки обмежують знизу підколінну ямку. Прямуючи донизу, обидві голівки з'єднуються разом приблизно на середині гомілки, а потім переходять у спільний сухожилок, який зливається з сухожиллям камбалоподібного м'яза й переходить у масивне п'яткове (ахіллове) сухожилля (tendo calcaneus (Achillis)), що прикріплюється до задньої поверхні бугра п'яткової кістки[1].

У свою функціональну діяльність м'яз включає в першу чергу рух стопи у сагітальній площині і стабілізацію тіла при русі (ходьби та бігу).

Антагоністом є передній великогомілковий м'яз. Кожна з голів литкового м'яза іннервується гілками великогомілкового нерва, з коренем у S1 і S2. Площу шкірного покриву м'яза іннервують нерви з корінців L4, L5 і S2[2].

Клінічна картина[ред. | ред. код]

При перенапруженні литкового м'яза у ньому можуть виникати судоми. Крім того, спазми можуть свідчити про розлади їх артеріального і венозного кровопостачання, а також про нестачу мікроелементів і недостатнє стимулювання м'язів нервами.[3] Травми литкового м'яза можуть статися при навантаженні, що перевищує його можливості, іноді від удару по ніьому, а також від некритичною, але повторюваного навантаження — наприклад, у тих хто займається бігом, баскетболом або футболом. Також голівки патологічно збільшеного литкового м'яза можуть здавлювати артерію біля підколінної ямки, що може призвести до синдрому підколінної артерії.

Зображення[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (рос.) Медіальна група м'язів стегна — mewo.ru
  2. Анатомія руху людини = Anatomía y Movimiento Humano: Estructura y funcionamiento. — Paidotribo, 2010. (ісп.)
  3. Валентинов С. (2007). Як зняти судоми в литкових м'язах. Наука и жизнь (ru) (10). 

Посилання[ред. | ред. код]