Литковий м'яз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Литка, литковий м'яз

Розташування литкових м'язів у людини
Латинська назва Musculus gastrocnemius
Анатомія Грея (англ.) Сторінка 482
Починається від медіального і латерального виростків стегнової кістки
Кріпиться до бугра п'яткової кістки через товсте ахіллове сухожилля.
Кровопостачання Литкова артерія
Іннервація Великогомілковий нерв
Нервовий корінь S1, S2
Дія Рух стопи та стабілізація положення тіла при русі
М'яз антагоніст Передній великогомілковий м'яз

Ли́тка[1], литко́вий м'яз (лат. musculus gastrocnemius) — двоголовий м'яз на задній поверхні гомілки людини. Розміщений над камбалоподібним м'язом (m. soleus), разом з яким кріпиться до п'яти через товсте ахіллове сухожилля.

Опис[ред. | ред. код]

Литковий м'яз утворений двома потужними м'ясистими голівками — медіальною і латеральною. Більш потужна медіальна голівка (caput mediale) починається від підколінної поверхні над медіальним виростком стегнової кістки, а латеральна голівка (caput laterale) — симетрично їй, але трохи нижче, над латеральним виростком стегнової кістки. Під кожним з сухожилків зазначених голівок на їх скульцях розташовуються відповідно медіальна підсухожильна сумка литкового м'яза (bursa subtendinea m. gastrocnemii medialis) і латеральна підсухожильна сумка литкового м'яза (bursa subtendinea m. gastrocnemii lateralis). Своїми початковими відділами головки обмежують знизу підколінну ямку. Прямуючи донизу, обидві голівки з'єднуються разом приблизно на середині гомілки, а потім переходять у спільний сухожилок, який зливається з сухожиллям камбалоподібного м'яза й переходить у масивне п'яткове (ахіллове) сухожилля (tendo calcaneus (Achillis)), що прикріплюється до задньої поверхні бугра п'яткової кістки[2].

У свою функціональну діяльність м'яз включає в першу чергу рух стопи у сагітальній площині і стабілізацію тіла при русі (ходьби та бігу).

Антагоністом є передній великогомілковий м'яз. Кожна з голів литкового м'яза іннервується гілками великогомілкового нерва, з коренем у S1 і S2. Площу шкірного покриву м'яза іннервують нерви з корінців L4, L5 і S2[3].

Клінічна картина[ред. | ред. код]

При перенапруженні литкового м'яза у ньому можуть виникати судоми. Крім того, спазми можуть свідчити про розлади їх артеріального і венозного кровопостачання, а також про нестачу мікроелементів і недостатнє стимулювання м'язів нервами.[4] Травми литкового м'яза можуть статися при навантаженні, що перевищує його можливості, іноді від удару по ньому, а також від некритичною, але повторюваного навантаження — наприклад, у тих хто займається бігом, баскетболом або футболом. Також голівки патологічно збільшеного литкового м'яза можуть здавлювати артерію біля підколінної ямки, що може призвести до синдрому підколінної артерії.

Зображення[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Литка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. (рос.) Медіальна група м'язів стегна [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] — mewo.ru
  3. Анатомія руху людини = Anatomía y Movimiento Humano: Estructura y funcionamiento. — Paidotribo, 2010. (ісп.)
  4. Валентинов С. (2007). Як зняти судоми в литкових м'язах. Наука и жизнь (рос.) (10). Архів оригіналу за 8 лютого 2017. Процитовано 7 лютого 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]