Мавандуй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mawangdui silk banner from tomb no1.jpg

Мавандуй (馬王堆, Mǎwángduī — «Могила Ма-вана») — відомий археологічний сайт в окрузі Чанша, Хунань, КНР. Досліди трьох елітних поховань династії Хань, що проводилися у 1972-74 роках, отримали світову славу завдяки винайденню ряда цінних текстів і сенсаційних артефактів.

Назва сайта стала результатом помилкового переконання, що поховання на цьому місці належить Ма Їню 馬殷 (853–930).

«Лао-цзи» (з текстів, винайдених у Мавандуй)

На відміну від багатьох інших могил ранніх часів, поховання Мавандуй не були розграбовані. Завдяки герметичному закриттю поховальної камери стан одного з тіл був настільки добрим, що дозволив не лише діагноз причини смерті (сердечний приступ), але навіть дослідження до дієти покійної («Пані Дай») та меню її останньої трапези. Унікальним стало винайдення колекції текстів писаних на шовку (en:Mawangdui Silk Texts), багато з яких були до того відомі лише за назвою, або не відомі взагалі. Серед текстів — деякі з найраніших творів по китайській медицині, ціґуну, технікам ворожіння, а також два варіанти трактату «Дао де цзін» (так звані Лаоцзи-А та Лаоцзи-Б). Опріч текстів, манускріпти Мавандуй містять кольорові іллюстрації та пояснювальні діаграми.

Через політичні та технічні причини перша міжнародна конфереція з текстів Мавандуй відбулася лише у 1992 році. Натепер досліди цих текстів та інших знахідок ще далекі до завершення.