Медіарух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Медіару́х — неформальне об'єднання українських медіа, журналістів та громадських організацій, що відстоює дотримання журналістських стандартів у засобах масової інформації.

Публічна презентація Медіаруху відбулася 5 лютого 2019 року. У цей день був підписаний меморандум руху «Медіа за усвідомлений вибір» низкою вітчизняних телеканалів, радіостанцій, інформагенцій, онлайн-видань, а також громадськими організаціями у сфері медіа. Учасники руху заявили про намір дати змогу виборцям обрати президента і Верховну Раду на основі повної та достовірної інформації у ЗМІ.[1]

Меморандум Медіаруху[ред. | ред. код]

Зобов'язання, які взяли на себе підписанти меморандуму[2] Медіаруху:

 • в інформаційних жанрах (новини, підсумкові аналітичні програми, ток-шоу, дебати, журналістські розслідування, інтерв’ю тощо) бути неупередженими до всіх кандидатів;
 • висвітлювати позиції, дискусії або конфлікти за участі кандидатів та суб’єктів виборчого процесу збалансовано;
 • для визначення переліку кандидатів / партій — учасників дебатів або циклу дискусійних програм на виборчу тематику враховувати усереднені рейтинги від соціологічних фірм із високою репутацією;
 • надавати кандидатам та суб’єктам виборчого процесу право на відповідь або спростування інформації, яку ті вважають недостовірною;
 • відмовитися від розміщення чорного піару — тобто матеріалів, створених із грубими порушеннями журналістських стандартів, зокрема поширенням завідомо неправдивої інформації, що мають на меті дискредитацію учасників виборчого процесу;
 • подавати факти з посиланням на конкретні джерела, а думки — із зазначенням конкретних авторів, не висмикуючи цитати з контексту;
 • не подавати недостовірну інформацію, докладати всіх можливих зусиль для перевірки озвучених кандидатами фактів та подавати результати перевірки якомога швидше;
 • спростовувати неправдиву інформацію, публічно визнавати й виправляти власні помилки.

Представники медіа, що підписали меморандум, зобов'язалися готувати якісні матеріали щодо представників різних політичних сил та кандидатів. В свою чергу громадські організації-підписанти зобов'язалися проводити достовірні моніторинги висвітлення виборчого процесу в українських ЗМІ, готувати неупереджений аналіз контенту та публікувати його результати, надавати консультації журналістам та медіа зі спірних питань.

Крім того, учасники Медіаруху зобов'язалися публічно захищати одне одного від тиску та переслідувань з боку влади, різних політичних сил, фінансово-політичних угруповань, кримінальних структур тощо.

Учасники[ред. | ред. код]

Першими меморандум Медіаруху підписали низка загальнонаціональних медіа — «UA:Перший», Українське радіо, «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», «Новое Время», «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», регіональні медіа, а також громадські організації — Детектор медіа, Інститут масової інформації, Національна асоціація медіа, «Інтерньюз-Україна», «Центр демократії та верховенства права», Фундація «Суспільність», «Донецький інститут інформації», «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» та інші. До медіаруху також приєдналося інтернет-видання «Букви»[3].

Серед індивідуальних учасників руху — Наталія Лигачова, Юлія Мостова, Сергій Рахманін, Юрій Макаров, Зоя Казанжи, Отар Довженко, Дмитро Хоркін, Світлана Остапа, Вадим Міський, Олексій Братущак, Леся Ганжа, Юрко Космина, Лариса Денисенко, Галина Петренко, Ігор Куляс, Юрій Луканов, Оксана Романюк, Любомир Ференс, Юлія Шестакова та ін.

Станом на лютий 2020 року Медіарух об'єднував понад 70 учасників.[4]

Координатором медіаруху є Вадим Міський.[5]

Діяльність[ред. | ред. код]

Протягом першого року діяльності Медіарух випустив 16 публічних заяв[4] на підтримку свободи слова та з метою захисту права громадян на достовірну інформацію.

Комунікація влади та журналістів[ред. | ред. код]

Низка заяв руху стосувалися налагодження комунікації новообраного президента Володимира Зеленського зі ЗМІ.[6][7]

У День журналіста, 6 червня 2019 року, Медіарух звернувся до глави держави з пропозицією низки реформ у сфері медіа, серед яких: підзвітність влади, боротьа з безкарністю, розвиток суспільного мовлення, підтримка медіареформ, запропонованих Коаліцією РПР, деолігархізація медіа, незалежність медіарегулятора та зміцнення інформаційної безпеки.

Публічний захист журналістів та медіа[ред. | ред. код]

Медіарух неодноразово публічно захищав журналістів та медіа у низці резонансних ситуацій, наприклад:

 • підтримав позицію екс-співробітників телеканалу ZIK після його придбання оточенням Віктора Медведчука,[8] а також звертав увагу на небезпеку концентрації телеканалів у руках оточення Віктора Медведчука та загрози національній безпеці,[9]
 • висловлював занепокоєння обшуками на НСТУ та закликав не допустити блокування незалежної роботи мовника,[10] а також закликав Кабмін і Верховну Раду до консультацій з НСТУ щодо урізання бюджету під час секвестру державного бюджету, викликаного коронакризою внаслідок пандемії COVID-19,[11]
 • закликав президента публічно відреагувати на перешкоджання роботі журналістів Радіо Свобода з боку працівниці його Офісу,[12]
 • закликав українську владу та правоохоронні органи притягнути до відповідальності Андрія Портнова і гарантувати безпеку журналістам та співробітникам Радіо Свобода, які опинилися під тиском внаслідок здійснення професійної журналістської діяльності[13] та ін.

Реакція на законодавчі ініціативи щодо свободи слова та регулювання медіа[ред. | ред. код]

Після оприлюднення попереднього тексту законопроєкту про протидію дезінформації, підготовленого Міністерством культури, молоді та спорту України на чолі з Володимиром Бородяським, Медіарух та інші представники української медіаспільноти рекомендували Уряду утриматися від його реєстрації та закликали політиків і народних депутатів його не підтримувати.[14] Зрештою, законопроект про протидію дезінформації так і не був внесений Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради.

У липні 2020 року Медіарух висловив підтримку законопроєкту «Про медіа», але закликав виправити низку його проблемних положень, серед яких занадто широкі повноваження регулятора, впровадження інституту співрегулювання без чіткого визначення повноважень учасників такого співрегулювання і розділення повноважень між ними, суто декларативні норми щодо дотримання професійних стандартів журналістики, а також збереження старих неефективних норм законодавства, які мали б запобігати надмірній концентрації аудіовізувальних медіа в руках одного власника.[15]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. В Україні презентовано медіарух "Медіа за усвідомлений вибір". Текст меморандуму. imi.org.ua (uk-UA). Процитовано 2020-07-11. 
 2. медіа», «Детектор (2019-02-05). Меморандум Руху «Медіа за усвідомлений вибір». detector.media (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 3. «Букви» приєдналися до медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір». Детектор медіа (uk). 2020-02-19. Процитовано 2021-01-25. 
 4. а б 5 лютого – річниця створення в Україні Медіаруху «Журналісти за усвідомлений вибір». detector.media (uk). 2020-02-05. Процитовано 2020-07-11. 
 5. Медіарух підтримав законопроєкт «Про медіа», але закликав виправити низку його проблемних положень. Детектор медіа (uk). 2020-07-08. Процитовано 2020-07-14. 
 6. Медіарух закликає Зеленського дати прес-конференцію не пізніше 18 квітня. www.ukrinform.ua (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 7. Медіарух – Зеленському: суспільство – це не лише ваші френди і фоловери. Радіо Свобода (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 8. Екс-співробітники ZIK закликають Зеленського визначитися з позицією через "інформаційну інтервенцію" Росії в український медіапростір. Інтерфакс-Україна (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 9. Зосередження каналів в руках оточення Медведчука загрожує нацбезпеці України — заява Медіаруху | Новини | Українське радіо. ukr.radio (ua). Процитовано 2020-07-11. 
 10. Юлія, Кулик. Медіарух занепокоєний обшуками в НСТУ та закликає не допустити блокування незалежної роботи мовника. АУП (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 11. Медіарух закликає Кабмін і Верховну Раду до консультацій з НСТУ щодо урізання бюджету і життєдіяльності компанії. stv.detector.media. Процитовано 2020-07-14. 
 12. медіа», «Детектор (2019-09-30). Медіаспільнота закликає президента публічно відреагувати на перешкоджання роботі журналістів з боку працівниці його Офісу. detector.media (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 13. Медіарух звернувся до правоохоронців через тиск Портнова на Схеми. nv.ua. Процитовано 2020-07-11. 
 14. Медійники виступили з заявою щодо законопроекту про дезінформацію. tyzhden.ua (uk). Процитовано 2020-07-11. 
 15. Медіарух підтримав законопроєкт «Про медіа», але закликав виправити низку його проблемних положень. detector.media (uk). 2020-07-08. Процитовано 2020-07-14.