Метання диска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Метання диска - дисципліна, яка полягає в метанні спеціального спортивного снаряда - диска, на дальність. Відноситься до метань і входить в технічні види легкоатлетичної програми. Вимагає від спортсменів сили та координації рухів. Є олімпійською дисципліною легкої атлетики для чоловіків з 1896 року, для жінок з 1928 року. Входить до складу легкоатлетичного багатоборства.


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Метання диска - дисципліна в легкій атлетиці, яка полягає в метанні спеціального спортивного снаряда - диска, на дальність. Відноситься до метань і входить в технічні види легкоатлетичної програми. Вимагає від спортсменів сили і координації рухів. Є олімпійською дисципліною легкої атлетики для чоловіків з 1896 року, для жінок з 1928 року. Входить до складу легкоатлетичних багатоборства.

Зміст [прибрати] 1 Змагання і правила 2 Метання диска в Стародавній Греції 3 Сучасна техніка 4 Фізика метання диска 5 Сучасний розвиток 6 Рекорди 7 Спортсмени 8 Література 9 Посилання 10 Примітки Змагання і правила [ред | правити вікі-текст] Учасники змагань виконують кидок з кола діаметром 250 см. Відстань кидка вимірюється як відстань від зовнішньої окружності цього кола до точки падіння снаряда. Вага диска у чоловіків - 2 кг, у юніорів 1,75 кг, у юнаків 1,5 кг. У жінок, юніорок та дівчат - 1 кг. Діаметр диска становить 219-221 мм для чоловіків і 180-182 мм для жінок.

В офіційних змаганнях IAAF учасники виконують шість спроб. Якщо учасників більше восьми, то після 3-х перших спроб відбираються вісім кращих і в наступних трьох спробах вони розігрують кращого по максимальному результату в шести спробах.

Метання диска проводиться з огороджених сіткою сектора з дозволеним горизонтальним кутом вильоту не більше 35 °, а точніше 34,92 °, інакше диск не зможе вилетіти в поле і вріжеться в сітку або опори. Ширина воріт вильоту диска становить 6 метрів. Забороняється вихід спортсмена за кордон сектора, поки диск не приземлився. При кидку диск може зачепити огородження сектора, якщо інші правила не порушені.

Метання диска в Стародавній Греції [ред | правити вікі-текст]

Дискобол Мирона Метання диска - дуже древній вид спорту. У 5 столітті до н. е. скульптор Мирон виготовив скульптуру дискобола (Diskobolos), яка зараз всесвітньо відома. Давньогрецькі боги також грали з диском. За одним із міфів Аполлон змагався в метанні диска зі своїм улюбленцем, принцом Спарти Гіакінфа. Щоб справити враження, Аполлон кинув диск щосили. Гіакінф, зі свого боку хотів вразити Аполлона, і спробував диск зловити. Диск потрапив в Гіакінфа, і він загинув. За іншою легендою, заздрісний бог західних вітрів Зефір подув в диск, щоб погубити Гіакінфа.

Як показують дослідження істориків і археологічні розкопки, метання диска було популярно в Стародавній Греції, і ці змагання проходили на античних олімпійських іграх. Снаряди виготовлялися з каменю і бронзи, масою від 1,25 до 5,70 кг, діаметром від 16,5 до 34 см. Наскільки можна судити за історичними свідченнями того часу, метали атлети з піднесення, бічним рухом, коли площина диска перебувала перпендикулярно землі .

Сучасна техніка [ред | правити вікі-текст]

Роберт Гарретт кидає диск на Олімпіаді в Афінах один тисяча вісімсот дев'яносто шість Метання диска, як вид, в сучасний час було вирішено відродити на перших олімпійських іграх в Афінах (1896). Тоді ще не було чіткого уявлення про техніку і вирішили провести змагання в грецькому стилі. У 1908 році на Олімпіаді в Лондоні змагання провели в двох стилях: грецькому і вільному (близькою до сучасної). Вільний стиль виграв по дальності, і в подальшому почалося вдосконалення стилю, при якому в початковому положенні обертання диска відбувається в горизонтальній площині.

Спочатку метали з піднесення, як стародавні греки, далі перейшли в сектор для штовхання ядра. Однак, розміри сектора були малі і з 1910 року IAAF збільшила розміри сектора для метання диска до 2,5 метрів. У 1921 році американець Догерті запропонував новий стиль - з півтора поворотами. Атлет починав рух лівим боком в напрямку майбутнього кидка і, обертаючись спочатку на лівій нозі, переступав на праву. У 1930 році американець Кренц перевищив рубіж 50 м (51,03 м) і його варіант техніки, поворот в високому стрибку став найбільш популярний в усьому світі. До 1940-х років йшло вдосконалення цього стилю і, принципово, з того часу техніка дискоболів не змінюється.

Фізика метання диска [ред | правити вікі-текст] Початкова швидкість диска у атлетів чоловіків високого класу досягає 25 м / с. Оптимальним для чоловіків дискоболів при затишності вважається кут вильоту снаряда порядку 36-38 °. [1] При виконанні метальної руху атлети також надають власне обертання диску, що дозволяє придбати снаряду додаткову стійкість в польоті.

Зустрічний вітер (також як і стрибках на лижах з трампліну) швидкістю до ~ 5 м / с є сприятливим фактором. При цьому, чим вище швидкість зустрічного вітру, тим менше повинен бути кут вильоту снаряда з рук атлета. Тому, вміння відчувати вітер і вміння, як кажуть спортсмени, «потрапити в снаряд» і «покласти диск на вітер» одна зі складових майстерності дискобола високого класу. Свідченням невисокого класу спортсмена є поперечні биття диска в польоті, нестійка траєкторія, коли диск завалюється на ребро і швидко падає вниз.

Сучасний розвиток [ред | правити вікі-текст]

Юрген Шульт (НДР), спробує в метанні диска Як і у всіх метальних дисциплінах, в метанні диска довгі роки безроздільно домінували атлети США. Починаючи з 1980-х років з ними конкурують атлети НДР і ФРН. Починаючи з 2000-х років, лідируючі позиції захопили спортсмени Угорщини, Естонії, Литви.

У жінок метання диска увійшло в програму змагання Олімпійських ігор з 1928 року. Першою радянською олімпійською чемпіонкою в легкій атлетиці стала Ніна Ромашкова (1952).

Видатних результатів у цьому виді спорту досяг американець Ел Ортер, який виграв 4 золотих медалі на Олімпійських іграх з 1956 по 1968 рік. Характерним для метання диска є часте поєднання його з штовханням ядра. Радянська спортсменка Тамара Прес вигравала Олімпійські ігри в штовханні ядра (1960, 1964) і метанні диска (1964).

Рекорди [ред | правити вікі-текст] Результат Спортсмен Країна Дата Місце Світовий рекорд 74,08 м (чоловіки) Юрген Шульт Flag of East Germany.svg НДР 6 червня 1986 Нойбранденбург, Німеччина 76,80 м (жінки) Габріела Райнш Flag of East Germany.svg НДР 9 липня 1988 Нойбранденбург, Німеччина Олімпійський рекорд 69,89 м (чоловіки) Віргіліус Алекна Прапор Литви Литва 23 серпня 2004 Афіни, Греція 72,30 м (жінки) Мартіна Хелльман [en] Flag of East Germany.svg НДР 29 вересня 1988 Сеул, Республіка Корея