Миколаївський район (Одеська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Миколаївський район
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Одеська область
Код КОАТУУ: 5123500000
Утворений: 1946 р.
Населення: 16 043 (на 1.02.2016)
Площа: 1093 км²
Густота: 15.2 осіб/км²
Тел. код: +380-4857
Поштові індекси: 67000—67053
Населені пункти та ради
Районний центр: смт Миколаївка
Селищні ради: 1
Сільські ради: 12
Смт: 1
Села: 45
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 67000, Одеська обл., Миколаївський р-н, смт. Миколаївка, вул. Леніна, 71, 2-62-16
Веб-сторінка: Миколаївська РДА
Голова РДА: Варивода Олег Миколайович
Голова ради: Купченко Віктор
Мапа

Commons-logo.svg Миколаївський район у Вікісховищі

Микола́ївський райо́н розташований в північно—східній частині Одеської області. Районний центр: смт Миколаївка.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Район сільськогосподарської спрямованості, основний напрямок сільськогосподарських підприємств — зерно—м'ясо—молочний розвиток.

Територія району — 109,3 тис.га.в тому числі сільськогосподарських угідь — 95,8 тис. га., із них ріллі 80,1 тис. га. територіально межує з півдня — з Березівським районом Одеської області, з заходу — з Ширяївським районом Одеської області, з півночі — з Любашівським районом Одеської області і Врадіївським районом Миколаївської області.

Адміністративний і культурний центр району — селище міського типу Миколаївка (до 40—х років XX століття — Миколаївка Друга), розташоване в північно—східній частині району на відстані 153 км від обласного центра. До найближчої залізничної станції Колосівка (на лінії Одеса — Помічна) — 38 км.

Населення району становить 17349 тис. чол., міські поселення 3146 чол., сільська місцевість 14203 чол., пенсіонерів — 5095 осіб.

Історія[ред. | ред. код]

Поблизу села виявлена мезолітична стоянка (13—18 тис. років тому). Миколаївка, як свідчать історичні джерела, заснована у ХУІІІ столітті і належала надвірному раднику Хаїмову. В 1795 році налічувалось 65 дворів з населенням 261 чоловік. На початку XIX століття кількість жителів збільшилась за рахунок переселених сюди кріпаків з містечка Ак—Мечеть (нині село Прибузьке Доманівського району Миколаївської області). У другій половині XIX століття Миколаївка згадується вже як волосний центр.

05.02.1965 Указом Президії Верховної Ради Української РСР передано село Копи Миколаївської сільради Миколаївського району передати до складу Доманівського району Миколаївської області з підпорядкуванням села Володимирівській сільській Раді.[1]

Географія[ред. | ред. код]

Миколаївський район засновано у 1946 році. Миколаївський район знаходиться на окраїні Російської платформи в Причорноморському степу і характеризується помірно континентальним степовим кліматом.

На території району відсутні значні водойми. З півночі на південь він перетинається долинами і балками річок Тилігул і Чичиклія, які пересихають влітку. Уздовж русел цих річок, в основному, і розташовані села району, які мають витягнуту конфігурацію, неорганізовану забудову, у ряді випадків з однією вулицею, що забудована з однієї або двох сторін.

Населення[ред. | ред. код]

Населення району мешкає в 44 населених пунктах (із них 1 селище міського типу), що входять до селищної та 12 сільських рад. Чисельність населення району становить 17635 осіб, кількість його скорочується.

Промисловість[ред. | ред. код]

Промисловість району представлена — ТОВ «Миколаївський сирзавод», хлібозавод ТОВ «Марина» та ТОВ «Миколаївська друкарня».

Торговельну діяльність в районі здійснюють 118 об'єктів торгівлі та громадського харчування, загальна торгова площа становить понад 6640 м².

В процесі реформування агропромислового комплексу району на базі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств створено нові формування:

— приватні підприємства — 20

— товариства з обмеженою відповідальністю — 35

— фермерські господарства — 267

Сільське господарство спеціалізується на виробництві зерна.

Триває розвиток підприємництва та інших видів економічної діяльності.

Житловий фонд становить 8771 двір.

Транспорт[ред. | ред. код]

Територією району проходить автошлях E95М05.

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

В районі функціонують аграрний ліцей, 16 загальноосвітніх шкіл, дві школи—інтернати, 3 — навчально—виховних об'єднання, дитяча музична школа, дитячо—юнацька спортивна школа, 9 дитячих дошкільних закладів.

Медична допомога жителям району надається Миколаївською центральною районною лікарнею, 1 дільничною лікарнею, 1 сільською дільничною амбулаторією та 24 фельдшерсько—акушерськими пунктами.

В районі зареєстровано 40 політичних партій, 16 громадських об'єднань, 15 релігійних громад, розташовано 2 музеї (історико—краєзнавчий та імені С. Олійника) з пам'яток архітектури та культури (палац Куріса в с Ісаєве, Свято—Миколаївська церква в с. Романівка, пам'ятник Т. Г. Шевченку в смт Миколаївка).

Проблемні питання[ред. | ред. код]

— газифікація Миколаївської ЗОШ та центральної районної лікарні;

— капітальний ремонт мосту через р. Чичиклія;

— капітальний ремонт фельдшерсько—акушерського пункту с. Скосарівка, опалювальної системи Стрюківської ЗОШ та адмінбудинку смт Миколаївка,

— капітальний ремонт доріг вулицями смт Миколаївка;

— виготовлення технічної документації на 16 — ти квартирний житловий будинок в смт Миколаївка та на реконструкцію спортивного залу і їдальні Миколаївської ЗОШ;

Видатні особистості[ред. | ред. код]

У селі Левадівка проживав Степан Олійник — український письменник-сатирик.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Миколаївського району було створено 28 виборчих дільниць. Явка на виборах складала — 52,46 % (проголосували 7 322 із 13 956 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 46,85 % (3 430 виборців); Юлія Тимошенко — 20,88 % (1 529 виборців), Сергій Тігіпко — 8,59 % (629 виборців), Олег Ляшко — 7,51 % (550 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 1,66 %.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Любашівський район Миколаївська область
(Врадіївський район)
Ширяївський район Gray compass rose.svg Миколаївська область
(Доманівський район)
Ширяївський район Березівський район Березівський район