Миколаївський район (Одеська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Миколаївський район
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Одеська область
Код КОАТУУ: 5123500000
Утворений: 1945 р.
Населення: 15 694 (на 01.01.2019)
Площа: 1093 км²
Густота: 15.2 осіб/км²
Тел. код: +380-4857
Поштові індекси: 67000—67053
Населені пункти та ради
Районний центр: смт Миколаївка
Селищні ради: 1
Сільські ради: 12
Смт: 1
Села: 45
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 67000, Одеська обл., Миколаївський р-н, смт. Миколаївка, вул. Незалежності, 71, 2-62-16
Вебсторінка: Миколаївська РДА
Голова РДА: Варивода Олег Миколайович
Голова ради: Купченко Віктор
Мапа

Commons-logo.svg Миколаївський район у Вікісховищі

Микола́ївський райо́н розташований в північно—східній частині Одеської області. Районний центр: смт Миколаївка.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Район сільськогосподарської спрямованості, основний напрямок сільськогосподарських підприємств — зерно—м'ясо—молочний розвиток.

Територія району — 109,3 тис.га.в тому числі сільськогосподарських угідь — 95,8 тис. га., із них ріллі 80,1 тис. га. територіально межує з півдня — з Березівським районом Одеської області, з заходу — з Ширяївським районом Одеської області, з півночі — з Любашівським районом Одеської області і Врадіївським районом Миколаївської області.

Адміністративний і культурний центр району — селище міського типу Миколаївка (до 1945 року — Миколаївка Друга), розташоване в північно—східній частині району на відстані 153 км від обласного центра. До найближчої залізничної станції Колосівка (на лінії Одеса — Помічна) — 38 км.

Населення району становить 17349 тис. чол., міські поселення 3146 чол., сільська місцевість 14203 чол., пенсіонерів — 5095 осіб.

Історія[ред. | ред. код]

Поблизу села виявлена мезолітична стоянка (13—18 тис. років тому). Миколаївка, як свідчать історичні джерела, заснована у ХУІІІ столітті і належала надвірному раднику Хаїмову. В 1795 році налічувалось 65 дворів з населенням 261 чоловік. На початку XIX століття кількість жителів збільшилась за рахунок переселених сюди кріпаків з містечка Ак–Мечеть (нині село Прибужжя Доманівського району). У другій половині XIX століття Миколаївка згадується вже як волосний центр (Миколаївська друга волость).

Район утворено 25 травня 1945 року розукрупненням Андрієво-Іванівського району з центром в с. Миколаївка Друга та передачею сільрад: Миколаївська, Антонюківська, Благовіщенська[1] (Новопетрівська), Василівська (Василівка), Дружелюбівська (Дружелюбівка), Любов-Олександрівська[2] (Олексіївська), Переселенська (Переселенці), Романівська (Романівка), Софіївська (Софіївка), Ульяновська сільські ради.[3]

05.02.1965 Указом Президії Верховної Ради Української РСР село Копи Миколаївської сільради Миколаївського району передано до складу Доманівського району Миколаївської області з підпорядкуванням села Володимирівській сільській Раді.[4]

Географія[ред. | ред. код]

Миколаївський район засновано у 1946 році. Миколаївський район знаходиться на окраїні Російської платформи в Причорноморському степу і характеризується помірно континентальним степовим кліматом.

На території району відсутні значні водойми. З півночі на південь він перетинається долинами і балками річок Тилігул і Чичиклія, які пересихають влітку. Уздовж русел цих річок, в основному, і розташовані села району, які мають витягнуту конфігурацію, неорганізовану забудову, у ряді випадків з однією вулицею, що забудована з однієї або двох сторін.

Населення[ред. | ред. код]

Населення району мешкає в 44 населених пунктах (із них 1 селище міського типу), що входять до селищної та 12 сільських рад. Чисельність населення району становить 17635 осіб, кількість його скорочується.

Промисловість[ред. | ред. код]

Промисловість району представлена — ТОВ «Миколаївський сирзавод», хлібозавод ТОВ «Марина» та ТОВ «Миколаївська друкарня».

Торговельну діяльність в районі здійснюють 118 об'єктів торгівлі та громадського харчування, загальна торгова площа становить понад 6640 м².

В процесі реформування агропромислового комплексу району на базі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств створено нові формування:

— приватні підприємства — 20

— товариства з обмеженою відповідальністю — 35

— фермерські господарства — 267

Сільське господарство спеціалізується на виробництві зерна.

Триває розвиток підприємництва та інших видів економічної діяльності.

Житловий фонд становить 8771 двір.

Транспорт[ред. | ред. код]

Територією району проходить автошлях E95М05.

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

В районі функціонують аграрний ліцей, 16 загальноосвітніх шкіл, дві школи—інтернати, 3 — навчально—виховних об'єднання, дитяча музична школа, дитячо—юнацька спортивна школа, 9 дитячих дошкільних закладів.

Медична допомога жителям району надається Миколаївською центральною районною лікарнею, 1 дільничною лікарнею, 1 сільською дільничною амбулаторією та 24 фельдшерсько—акушерськими пунктами.

В районі зареєстровано 40 політичних партій, 16 громадських об'єднань, 15 релігійних громад, розташовано 2 музеї (історико—краєзнавчий та імені С. Олійника) з пам'яток архітектури та культури (палац Куріса в с Ісаєве, Свято—Миколаївська церква в с. Романівка, пам'ятник Т. Г. Шевченку в смт Миколаївка).

Проблемні питання[ред. | ред. код]

— газифікація Миколаївської ЗОШ та центральної районної лікарні;

— капітальний ремонт мосту через р. Чичиклія;

— капітальний ремонт фельдшерсько—акушерського пункту с. Скосарівка, опалювальної системи Стрюківської ЗОШ та адмінбудинку смт Миколаївка,

— капітальний ремонт доріг вулицями смт Миколаївка;

— виготовлення технічної документації на 16 — ти квартирний житловий будинок в смт Миколаївка та на реконструкцію спортивного залу і їдальні Миколаївської ЗОШ;

Видатні особистості[ред. | ред. код]

У селі Левадівка проживав Степан Олійник — український письменник-сатирик.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Миколаївського району було створено 28 виборчих дільниць. Явка на виборах складала — 52,46 % (проголосували 7 322 із 13 956 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 46,85 % (3 430 виборців); Юлія Тимошенко — 20,88 % (1 529 виборців), Сергій Тігіпко — 8,59 % (629 виборців), Олег Ляшко — 7,51 % (550 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 1,66 %.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Карта РККА L-36 (А), 1941
  2. Карта РККА L-36 (А), 1941(рос.)
  3. Українська РСР: Адміністративно-територіальний поділ (на 1 вересня 1946 року) / М. Ф. Попівський (відп. ред.). — 1 вид. — К. : Українське видавництво політичної літератури, 1947. — С. 383.
  4. Про внесення змін до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 4 січня 1965 року «Про внесення змін в адміністративне районування Української РСР»
  5. ПроКом, ТОВ НВП. Центральна виборча комісія - ІАС "Вибори Президента України". www.cvk.gov.ua. Процитовано 2016-03-31. 

Джерела[ред. | ред. код]

Любашівський район Миколаївська область
(Врадіївський район)
Ширяївський район Gray compass rose.svg Миколаївська область
(Доманівський район)
Ширяївський район Березівський район Березівський район