Романови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Романови
Герб роду
Титул окольничі, бояри,
князі, царі, імператори
Період 1613–1917
Місце походження Московія
Громадянство Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg Російська імперія
Родоначальник Андрій Кобила[1],
Ольденбурзька династія[2]
Гілки роду Лодигіни, Коновніцини, Горбунови, Кокорєви, Образцови, Количови, Хлудєнєви, Стєрбєєви, Неплюєви, Боборикіни, Шерємтєви, Яковлєви, Голтяєви, Беззубцеви; Гогенцоллерни, Шлезвіг-Гольштейн, Гольштейн-Готторпи.
Споріднені роди Лодигіни, Коновніцини, Горбунови, Кокорєви, Образцови, Количови, Хлудєнєви, Стєрбєєви, Неплюєви, Боборикіни, Шерємтєви, Яковлєви, Голтяєви, Беззубцеви; Гогенцоллерни, Шлезвіг-Гольштейн, Гольштейн-Готторпи.
Володіння Московія,
Велике князівство Московське
(1328–1547),
Московське царство (1547–1721),
Російська імперія
(1721–1917)
Резиденції Московський кремль,
Зимовий палац,
Лівадійський палац,
Масандрівський палац та ін.
Військова діяльність окупація
Великого князівства Литовського
(України, Білорусі, Литви);
окупація
Речі Посполитої (Польща)
та інше.
Релігійна діяльність симонією утворений
Московський Патріархат, Петром I самопроголошення
главою синоду
Московської патріархії тощо
Commons-logo.svg House of Romanov на Вікісховищі

Tree rodovid.png Романови

Рома́нови (рос. Романовы) — московський боярський рід із впливом німецько-прусської династії по жіночій лінії генеалогії. З 1613 року — правляча династія московських царів, у зв'язку з чим використання прізвища «Романови» відбулося після Михайла I Романова (1596–1645 рр.). З 1721 року — це династія імператорів Всеросійських. Згодом вони були королями Польщі, великими князями Литовськими і Фінляндськими, герцогами Ольденбургу і Гольштейн-Готторпа, а також великими магістрами Мальтійського ордену. Чоловіча лінія головної гілки Романових перервалася на Петрі ІІ, а жіноча — на Єлизаветі Петрівні. 5 січня 1762 року російський престол перейшов по бічній жіночій лінії родоводу до німецької династії Гольштейн-Готторп, члени якої прийняли прізвище Романових. Від Петра ІІІ, сина гольштейнського герцога Карла-Фрідріха, постав «імператорський дім Романових», так звана Гольштейн-Готторп-Романовська династія, яка зреклася російського імператорського престолу в 1917 році.

Опис[ред.ред. код]

Романови правили у Московській державі як великі князі і царі з 1613-го по 1721-й рік. З 1721-го року їх титул був змінений на імператорів всеросійських. На монаршому престолі ця династія протрималась до 5 січня 1762 року. Рід перервався після смерті Єлизавети Петрівни. З 5 січня 1762 року імператорський престол посіла династія Гольштейн-Готторп-Романових, яка правила у Російській імперії до 1917 року.

Романови та Гольштейн-Готторп-Романови є родичами 24-х російських дворянських родин. Перший їх згадуваний в історії предок звався Андрій Іванович Кобила (Камбила) — московський боярин, що жив у час князювання Великого князя московського Івана І Калити (1328–1341). Своє родове прізвище Романови успадкували від боярина Романа Юрьєва (пом. 1543), чия дочка Анастасія Романовна Захарьїна-Юрьєва була першою дружиною Івана IV Грозного.

Іван IV Грозний одружився з Анастасією Романовою; небіж останньої — Федір Микитович Романов за часів невизнання московської церкви вселенським патріархатом став московським патріархом (під ім'ям Філарета). Після загасання молодшої гілки роду Рюриковичів, суздальсько-московської династії Юрійовичів[3] (1598 р.), що правила в Московії, і внутрішніх заворушень («Смути») 1613 царем обрано сина патріарха Філарета Михайла Федоровича Романова (16131645). Його нащадками на московському престолі були: син його — Олексій Михайлович (16451676), внуки — Федір Олексійович (16761682), Іван V Олексійович (16821696) і Петро І Олексійович (16821725), Катерина І, (друга дружина Петра І; 17251727), внук Петра І — Петро II Олексійович (17271730, з яким вимерла династія Романових по чоловічій лінії роду), Анна Іванівна (дочка Івана V; 1730-40), правнук Івана V — Іван VI Антонович (1740 — 41), Єлисавета Петрівна (дочка Петра І; 1741 — 61, з якою вигасла династія Романових по жіночій лінії).

Наступники Єлисавети Петрівни вже не були Романовими, а носили прізвище німецької династії Гольштайн-Ґотторпських-Романових. Династія Гольштейн-Готторп-Романовська — молодша гілка іншої північно-німецької Ольденбурзької династії. Петро III Федорович (син дочки Петра І Анни й герцоґа Гольштайнського Карла Фрідріха; 1761-62), Катерина II, (дружина Петра III, уроджена принцеса Ангальт-Цербтська; 1762-96), їх син Павло І (1796–1801), сини Павла І — Олександр І (18011825) й Микола І (18251855), син останнього — Олександр II (18551881), його син — Олександр III (18811894) і син Олександра III — Микола II (18941917). Багато з членів дому Романових народились за кордоном (головним чином у Німеччині або Данії), виховувались за кордоном, виїжджали в Західну Європу на відпочинок та лікування. Багато з них, особливо чоловіки, що посідали російський трон, розмовляли російською з помітним акцентом, основною мовою спілкування в імператорській родині була німецька. Останній російський монарх Микола ІІ проводив свої дитячі роки в домі своєї бабки — англійської королеви Вікторії.

Офіційно в сучасних європейських родослівних рід Романових зветься Ґольштейн-Готторп-Романовський[4], або Ольденбург-Романови. Багатьох членів роду Романових та Гольштейн-Готторп-Романових у Росії більшовики знищили у 1918–1919 pp..

Існують маргінальні теорії та публікації[5], які говорять, що буцімто прямі нащадки Миколи ІІ-го Гольштейн-Готторп-Романова збереглися, але останні генетичні дослідження доводять, що принц Олексій і велика княгиня Марія були вбиті більшовиками у 1917-му році[6].

Родове дерево[ред.ред. код]


        ├─> Кобила Андрій↓
        │ 
        ├─> Кошка Федір Андрійович[ru] 
        │  
        ├─> Кошкін Іван Федорович[ru]
        │
        ├─> Кошкін Захарій Іванович[ru]
        │
        ├─> Кошкін-Захар'їн Юрій Захарович[ru]
        │
        ├─> Захар'їн Роман Юрійович[ru]
        │
        ├─> Захар'їн Микита Романович[ru]
        │
        ├─> Філарет (Патріарх Московський)[ru]
        │
        └─> Михайло I Романов

Генеалогічне дерево імператорського дому Романових. Відображено лише основні представники.

Знаком Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png позначені імператори та імператриці.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марія
Милославська
 
 
 
 
 
Олексій Михайлович
 
 
 
 
 
Наталія
Наришкіна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Прасковія
Салтикова
 
 
Іван V
 
 
Євдокія
Лопухіна
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Петро I
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Катерина I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карл-Леопольд
 
Катерина
Іванівна
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Анна
Іванівна
 
Наталія
Петрівна
 
Олексій
Петрович
 
Анна
Петрівна
 
Карл
Фрідріх
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Єлизавета
Петрівна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Анна Леопольдівна
 
Антон-Ульріх
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Петро II
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Петро III
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Катерина II
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Іван VI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марія Федорівна
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Павло I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Олександра Федорівна
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Микола I
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Олександр I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Олександр II
 
Марія Олександрівна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Олександр III
 
Марія Федорівна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ströhl-Regentenkronen-Fig. 03.png
Микола II


Юридичний аспект[ред.ред. код]

Див. також: Генеалогія

Романови згуртувалися в «Об'єднання членів роду Романових» (рос. Объединение членов рода Романовых)[7][8] — організацію, що нині об'єднує більшість представників роду Романових у світі, юридично зареєстровану в 1979 році у Швейцарії[9][10]. Але династія Дому Романових російської монархії не має для дворянської честі за принципом майорату (по чоловічій лінії генеалогії) представників династії Рюриковичів для юридичного права володіння землями династії Рюриковичів: Білорусь (Біла Русь), Україна (Червона Русь, Русь). Всю історію окупації Росією (Московією) цих теренів Росія і Романови методично репресували представників династії Рюриковичів серед інших народів, як законних конкурентів їх не легітимної влади в умовах палацових переворотів (див. Жижемські, Разбор шляхти, Курбський Андрій Михайлович, Опричнина тощо). Вони також приділяли увагу конкурентам своїй владі в Московії серед представників Казанського, а особливо Астраханського ханства (вивідування документів доби «Пугачевського повстання» з метою знищення), бувши Московським улусом[11][12][13] Золотої Орди та плативши данину правонаступникам Золотої Орди Кримському ханству до XVII століття. Що викликало невдоволення у німкені Катерини II на імператорськім Престолі та організацію державного замовлення з метою шахрайства в російській освіті та науці: переписування історії[14][15]. Навіть на сучасний момент, усе на що можуть претендувати Романови — це на Калінінградську область Російської Федерації бувшої Пруссії. Але право на законне зайняття такого Престолу (при умові зміни державного устрою Російської Федерації) має нині тільки Принц Георг Фрідріх Гогенцоллерн 1976 р. нар. відповідно jus majestatis[16]. А згідно Закону про Престолонаслідування імператора Миколи II — Романови навіть не мають права претендувати на Престол Росії[16]; і Закон про Престолонаслідування імператора Миколи II юридично діє, і зараз його ніхто не може змінити чи скасувати, бо не володіють jus gladii, чим володів останній імператор Росії Микола II[17]. Згідно Закону про Престолонаслідування імператора Олександра III заборонено займати Престол Росії особам жіночої статі, та особам народженим від морганатичних шлюбів (нерівнородних), та від шлюбів укладених з особами не православної конфесії[18]. Павло I мав 1/16 частину крові від роду Романових, а Микола II практично не мав такої ані краплі[19]. Деякі нащадки виродившоїся династії Романових і офіційно представлені як Шлезвіг-Ґольштейн-Ґотторп-Романови не є легітимними для права голосу у даних питаннях, бо є нащадками від незаконних шлюбів[16][18]. Згідно міжнародного права монархічні країни світу проігнорували не легітимний акт (самозванство) самопроголошення самого себе «Російським Імператором Кирилом I» у 1924 р. представника Дому Романових князя Кирила Володимировича[ru] 1876–1938 рр. життя (не російського громадянина, що важливо для правового поля Російської Федерації при оцінці прав його нащадків)[17]. Представники Дому Романових фігуруючи в публічному житті на офіційних аудієнціях в світі не мають титулування «спадкоємці Престолу Росії», і не визнаються такими, оскільки діючими є світові монарші принципи визначені на Віденському Конгресі 1814–1815 років[17]. Російські історики на замовлення зазначеного князя Кирила вдавалися до традиційного російського шарлатанства: переписування історії, з метою неправомірної легітимізації своїх прав[17]. Нинішні голови «Дому Романових» (Марія Володимирівна Гогенцоллерн[ru] та Дмитро Романович Романов[ru]) не належать ні до суверенних, ні до медіатизованих Монарших Домів, хоча мали аудієнції з високопосадовцями Росії з Президентом Росії включно і умовно визнані в середовищі монархів світу[17]. Звичайні громадяни мають амбіції стати династами[ru]. Існує також правова колізія після секуляризації: Російська Православна Церква не має права проведення легітимних актів коронації, Московська Патріархія не є державним суб'єктом, а отже не є частиною суверенного суб'єкта активного чи пасивного законодавства у міжнародному праві — відсутній необхідний «союз Трону та Олтаря»[20]. Жодного легітимного претендента в світі не існує для реставрації російського Престолу в межах кордонів лютого місяця 1917 року Російської імперії[16][18]. Юридичний аспект важливий ще й тим, що представники династії Романових володіють спадковим правом на нерухомість у країнах під юрисдикцією Європейського Союзу, що визнає повернення відторгненої нерухомості.

Цікаві факти[ред.ред. код]

У Російській Федерації в 2014 році відбулася масштабна виставка «Моя історія — Рюриковичі» з фальсифікацією[21] хронології історії Росії, відбулося офіційне творення міфу російської історії[22][23]. Організаторами її стали Адміністрація Президента Російської Федерації, Міністерство культури Російської Федерації, Уряд Москви[ru][24][25]. Цю виставку відкрив патріарх Московської Патріархії Кирил[26]. Разом із цим президент Росії Путін В. В.[27] зібрав істориків[28] Росії на інструктаж[29] з метою політично заангажованого переписування історії Росії[30][31][32].

У сучасній Російській Федерації тенденційно нав'язується тема реставрації російської монархії замість офіційно проголошеної демократії[33][34][35][36].

21 грудня 2011 р. Указом № 998 самопроголошена Придністровська Молдавська Республіка, не визнана на міжнародному рівні, надала особливий статус Російському імператорському дому Романових у ПМР[37]. Представники династії Романових з 2009 р. вимагають від уряду Росії надати особливий статус Романовим у Російській Федерації з резиденцією в Криму або в Санкт-Петербурзі[38]. Але представниками Дому Романових визнані є нащадки Миколи I на чолі з обраним в нутрі родини 16 вересня 2014 р. Дмитром Романовичем Романовим[39][40][41], а не Кириловичі на чолі з Марією Володимирівною, з-за чого серед сучасних представників Дому Романових є конфлікт дискредитуючий Росію[38]. До того ж достеменно відомо, що батько Марії Володимирівни представниці Кириловичів серед династії Романових Володимир Кирилович закликав воювати проти Росії 26 червня 1941 року та був соратником Адольфа Гітлера[42]. А дід, зазначеної Марії Володимирівни, Кирило Володимирович (двоюрідний брат Миколи II) належав до масонської ложі традиційно для Романових[43], з 1 березня 1917 року носив червоний бант комуністів-революціонерів на своєму особистому мундирі[44][45][46][47][48] й підтримував більшовиків, отримав від них інформацію, завдяки якій встиг перевести власні капітали за кордон й втекти з Росії через Фінляндію, належав до думсько-офіцерської змови проти Миколи II й брав участь у підготовці проекту маніфесту 3 березня 1917 р. зречення від влади імператора з метою вручення Миколі II на догоджання Комінтерну[44]. Й авантюристично в 1924 році в еміграції сам себе проголосив «Імператором Всеросійським Кирилом I». Він перший, хто з членів Імператорського Дому порушив присягу цареві і заявив, що він особисто та довірена йому військова частина перейшли на бік Державної думи під час «Лютневої революції» 1917 року й що його тішить розвал Російської імперії з її державним переворотом 1917 року[44].

7 липня 2015 р. у самопроголошеній Республіці Крим невизнаній на міжнародному рівні «прокурор Республіки Крим»[49] Поклонська Наталія Володимирівна[50] зрадивша присягу державного службовця України на користь Російської Федерації зробила публічну заяву з метою реставрації російської монархії: Визнати нелегітимним відречення Миколи II та повернути Романових[51][52][53]. Вважає також, що маніфест від 3 березня 1917 р. про відречення Миколи II не мав необхідні атрибути офіційного документу й підписаний був олівцем[51] на копії[51] маніфесту, не було дотримано процесуальної процедури офіційного відречення Миколи II, більшовики фальсифікували історію, звідси — не має юридичної сили вказаний акт проти Миколи II, і є нелегітимним відречення Миколи II[52][53][51]. Якщо так, то утворена СРСР нелегітимна, і нелегітимна її правонаступниця Російська Федерація, від імені якої Президент Росії Путін В. В.[49] надав генеральський[49] чин з посадою[49] Поклонській Н. В. та іншим державним службовцям Росії (див. «Александров Павло Олександрович» і «Пломбований вагон»).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. ВГД: «Романовы» (рос.)
 2. «Romanov Dynasty». New World Encyclopedia (рос.)
 3. Ізборнік: 3.17. МОНОМАХОВИЧІ. ЮРІЙОВИЧІ. РОСТОВСЬКА, СУЗДАЛЬСЬКА, МОСКОВСЬКА І ТВЕРСЬКА ГІЛКИ
 4. Holstein-Gottorp-Romanov, Oldenburg-Romanov, Romanov-Holstein-Gottorp (англ.)
 5. en: The Romanov Prophecy (англ.)
 6. DNA proves Bolsheviks killed all of Russian czar's children (англ.)
 7. ОБЪЕДИНЕНИЕ членов рода РОМАНОВЫХ — The Romanov family association (англ.)(рос.)
 8. Офіційний сайт фонду Об'єднання членів роду Романових (англ.)(рос.)
 9. The Romanov Family Association — Объединение членов рода Романовых (рос.)(англ.)
 10. Інформація на сайті Об'єднання (англ.)
 11. Татароведение: История, Золотая Орда; канд. истор. наук Дмитрий ЖАНТИЕВ, «Российские вести» № 41 (1612) 28 11 2001, с. 13 (рос.)
 12. ЗОЛОТАЯ ОРДА КАК ПРЕДТЕЧА РОССИЙСКОЙ ИМПЕРИИ, А. Ш. Кадырбаев (рос.)
 13. История России: Глава 6. Русский улус Золотой Орды (1240–1480 гг.) (рос.)
 14. Івшина Лариса. «Україна Incognita ТОП-25». — К.: ПрАТ «Українська прес-група», 2014 р.; «Як Московія привласнила історію Київської Русі», С. 77-83; «Зловісне перетворення (як історія України-Русі стала частиною історії загальноросійської)», С. 142–149. — ISBN 978-966-8152-61-0
 15. Білинський В., «Країна Моксель, або Московія», вид. «імені Олени Теліги», м. Київ, 2008 р., Т. 1-3
 16. а б в г стор. 195, JUS HONORUM, Олег Ярош, м. Київ, 2004 р. ISBN 966-7852-05-9
 17. а б в г д стор. 20, JUS HONORUM, Олег Ярош, м. Київ, 2004 р. ISBN 966-7852-05-9
 18. а б в стор. 19, JUS HONORUM, Олег Ярош, м. Київ, 2004 р. ISBN 966-7852-05-9
 19. Олег Ярош. JUS HONORUM. — Київ, 2004. — С. 29. — ISBN 966-7852-05-9
 20. стор. 21, JUS HONORUM, Олег Ярош, м. Київ, 2004 р. ISBN 966-7852-05-9
 21. Тарас Паньо, «Зачем Путину возвращаться во времена Золотой Орды», 14 ноября 2014, сайт «DsNews» (рос.)
 22. «Российская газета» — Столичный выпуск № 6539 (267) от 23.11.2014 (рос.)
 23. Елена Яковлева: Актуальный Рюрик. В Манеже закрылась выставка «Православная Русь» (рос.)
 24. Выставка «Моя история. Рюриковичи», сайт «МВО МАНЕЖ» (рос.)
 25. Выставка «Моя история. Рюриковичи», сайт «Музеи России» (рос.)
 26. Патриарх открыл выставку «Рюриковичи» в «Манеже», 04.11.2014, сайт «РИА Новости» (рос.)
 27. «Путин с его видением истории», Комментирует историк Никита Петров (Видео), 5 ноября 2014 (рос.)
 28. Путин: инструктаж для историков, November 6, 2014, Yeghiazaryan.Info (рос.)
 29. Путин: инструктаж для историков, 6 января 2015, сайт «Радио Свобода» (рос.)
 30. Татьяна Меликян, «Путин на встрече с историками осудил Ярослава Мудрого: ошибся с преемниками», 5 ноября 2014, сайт ЗАО Редакция газеты «Московский Комсомолец» (рос.)
 31. Новая история Крыма: Путин дал ценные указания ученым. Тривалість: 00:13:39 // YouTube (рос.)
 32. Андрей Плахонин: «В рубрику ПТН-ПНХ. Про зустріч Путіна з молодими російськими істориками», сайт «Ликбез» (рос.)
 33. Почти треть россиян не против реставрации монархии, РБК, 10.11.2013 (рос.)
 34. «Нужна ли России монархия?», ОАО Телерадиокомпания «Петербург», 15.07.2011 (рос.)
 35. В России собираются реставрировать монархию?, 06 Мая 2011 (рос.)
 36. Восстановления монархии хочет почти треть россиян, АНО «ТВ-Новости», 11 ноября 2013 (рос.)
 37. Указ Президента ПМР О статусе Российского Императорского Дома в Приднестровской Молдавской Республике, Статус Российского Императорского Дома в Приднестровской Молдавской Республике, 21 декабря 2011 г. № 998 (рос.)
 38. а б Императорскому дому Романовых предложили вернуться в Россию, BBC, 23 июня 2015 г. (рос.)
 39. Almanach de Gotha (186th ed.). 2003. p. 314
 40. Скотт С., «Романовы», пер. со шведского, г. Екатеринбург, Ларин, 1993 г. (рос.)
 41. Открытие выставки «Александр, Наполеон и Жозефина. Рассказ о дружбе, войне и искусстве» (рос.)
 42. Александров С. А., Политическая история Зарубежной России (рос.)
 43. Соловьёв Олег Ф., «Русские масоны. От Романовых до Березовского», изд. «Эксмо», «Яуза»; г. Москва, 2004 г. — 512 c., ил. ISBN 5-699-07654-9 (рос.)
 44. а б в Хрусталёв В. М., «Великий князь Михаил Александрович». — г. Москва: изд. Вече, 2008 г. — С. 359. — 544 с. — (Царский дом). — 3000 экз. — ISBN 978-5-9533-3598-0. (рос.)
 45. «Трагедия казачества», Ч.1 С.38 (рос.)
 46. «Биржевые ведомости», 9/22.3.1917 (рос.)
 47. свідоцтва генерала ruПоловцова Петра Олександровича, командуючого Петроградським військовим округом у 1917 р.
 48. свідоцтва Родзянко Михайла Володимировича
 49. а б в г Поклонская посчитала отречение императора Николая II незаконным, 15 июля 2015, ООО «Лента. Ру» (рос.)
 50. Наталья Поклонская по поводу отречения от престола Николая ІІ. Тривалість: 00:03:15 // YouTube (рос.)
 51. а б в г Прокурор Крыма Поклонская: у отречения Николая Второго нет юридической силы. ВИДЕО, 15 июля 2015, ЗАО "Редакция газеты «Московский Комсомолец» (рос.)
 52. а б Прокурор Крыма Поклонская отменила отречение Николая II, 15 июля 2015, ООО «Национальные информационные системы» (рос.)
 53. а б Представитель Романовых увидел в заявлении Поклонской реставрацию монархии, 15.07.2015, ООО «Агентство Бизнес Новостей». (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]