Лжедмитрій I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Дмитрій Іоанович
Лжедмитрій I
Дмитрій Іоанович  Лжедмитрій I

Час на посаді:
1605 — 1606
Попередник Федір II Годунов
Наступник Василь IV Шуйський

Народився невідомо
Помер 17 травня 1606(1606-05-17)
Москва, Московське царство

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Дмитрій Іоанович, Лжедмитрій I чи Названий Дмитрій[1](*р. н. невідомий — †17(27) травня 1606) — московський цар, що правив у 1605-1606 під ім'ям Дмитра Івановича — сина Івана IV Грозного.

Смерть царевича Дмитра[ред.ред. код]

Версії походження[ред.ред. код]

Чернець-втікач[ред.ред. код]

За найбільш поширеною версією, Лжедмитрій I був ченцем-втікачем на ім'я Григорій Отреп'єв з Чудова монастиря у Москві. В 1601 з'явися в Речі Посполитій. Польський король Сигізмунд III Ваза і литовсько-руські (українські) магнати (Адам та Костянтин Вишневецькі, Сапіги, польські — Мнішеки) визнали в ньому сина Івана IV Грозного, підтримали Дмитрія і протягом 1603—1604 провели підготовку до зведення його на московський престол.

Син Стефана Баторія[ред.ред. код]

Син Івана Грізного[ред.ред. код]

Італійський чернець[ред.ред. код]

Політичні наміри[ред.ред. код]

Дмитрій зобов'язувався повернути Речі Посполитій землі, захоплені у Литви у війнах XV—XVI ст. — Сіверську Україну і Смоленську землю; забезпечити участь Москви в антитурецькій коаліції; дозволити відкривати в Московській державі костели, допустити єзуїтів, запровадити унію Московської Церкви з Католицькою Церквою; надати допомогу Сигізмунду III Вазі в його боротьбі проти Шведської імперії. У жовтні 1604 на чолі військ, сформованих в Речі Посполитій, вторгся в Сіверську Україну, що була захоплена Московським царством в 1503, де був підтриманий козаками та частиною селянства. Незважаючи на поразку під Добриничами, укріпився в Путивлі (тепер Сумська область). Після смерті Бориса Годунова Дмитрій в червні 1605 зайняв Москву (московська армія під Кромами перейшла на бік Дмитрія). 17 липня 1605 року Марія Нагая, дружина Івана Грозного визнала його своїм сином.

На московському троні[ред.ред. код]

Політика[ред.ред. код]

Вступивши на царський трон, Дмитрій намагався проводити самостійну внутрішню політику. Заходи Дмитрія були спрямовані на забезпечення йому підтримки серед провінційного дворянства. Він не допустив єзуїтів, відмовився віддати Речі Посполитій обіцяні землі, обіцяючи повернути затрачені на похід кошти, вступити у війну з Шведською імперією. Дмитро І помилував Василя Шуйського, присудженого до страти Земським собором за зраду; обмежив термін повернення селян-втікачів; на 10 років звільнив від податків південні волості, що підтримували його; скасував обмеження для виїзду з царства і по пересуванню іноземців по ньому; провів опис монастирських володінь (погрожуючи їх обмежити); обіцяв відкрити школи, університет для поширення західних вчень; розпочав підготовку до війни з Туреччиною за гирло Дону. Дмитро І дав обітницю не проливати крові підданих, правити не суровістю, а милосердям. Збільшення податків та проведення жорсткої кріпосницької політики привело до посилення соціальних заворушень (рух Лжепетра).

Криза і загибель[ред.ред. код]

Невиконання Дмитрієм його обіцянок (відтягував запровадження католицтва, відмовився зробити територіальні поступки Речі Посполитій і надати воєнну допомогу Сигізмунду III Вазі у війні проти Шведської імперії) привело до загострення відносин з Річчю Посполитою. Криза політики Дмитрія сприяла організації заколоту угрупування бояр на чолі з Василем Шуйським. 17 (27) травня 1606 під час повстання москвичів проти поляків, литвинів та русинів, що прибули на весілля Дмитрія і Марини Мнішек, був убитий заколотниками.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Покровський, М. Н. (1933). Російська історія в найстислішому нарисі. Частини I і II (вид. Переклад з четвертого російського посмертного видання). Харків: Партвидав ЦК КПУ(б)У. с. 46. 

Посилання[ред.ред. код]