Обмін ув'язнених
Обмін ув'язнених | |
Обмін ув'язнених у Вікісховищі |
Обмін ув'язнених, або обмін полонених — угода, за якою сторони, які перебувають у протистоянні (наприклад, у стані війни чи іншого конфлікту) одночасно звільняють певних ув'язнених: шпигунів, полонених, заручників або політичних ув'язнених. Зазвичай такий обмін супроводжується висилкою.
Обмін ув'язнених у міжнародному праві регламентується Женевськими конвенціями від 1929 і 1949 років.
Обмін ув'язнених можливий у тому разі, коли керівництво обох сторін взаємно звинувачує одне одного у фізичному переслідуванні політичних супротивників і утриманні їх під вартою (у в'язницях або таборах), застосуванні до них тортур.
Багато ліворадикальних організацій (наприклад, ALN, MR-8, Тупамарос та ін.) захоплювали високопоставлених чиновників своїх і чужих держав, щоб змусити уряди випустити на волю політичних в'язнів, яких піддають тортурам.
Найбільш відомим випадком обміну політв'язнями в СРСР є обмін Луїса Корвалана на Володимира Буковського в грудні 1976[1][2][3][4].
5 жовтня 1986 року, напередодні зустрічі Михайла Горбачова і Рональда Рейгана в Рейк'явіку, в обмін на заарештованого у США радянського розвідника було вислано до США і позбавлено радянського громадянства Юрія Орлова.[5]
9 липня 2010 року президент Росії Мєдведєв підписав указ про помилування чотирьох росіян (Ігоря Сутягіна, Сергія Скрипаля, Олександра Запорізького та Геннадія Василенка), задовольнивши їх прохання про помилування[6]. Помилування було здійснено в рамках операції з обміну чотирьох громадян РФ, засуджених за шпигунство на користь США та Британії та тих, хто відбував покарання в Росії, на десятьох агентів російських спецслужб, затриманих у США в червні 2010 року.
25 травня 2016 року в Росії президент РФ Путін підписав указ про помилування української льотчиці Надії Савченко, а президент України Порошенко задовольнив прохання про помилування співробітників російського ГРУ Євгена Єрофєєва та Олександра Александрова. Згодом країни обмінялися засудженими.[7]
14 червня 2016 року відбувся обмін засуджених у Росії громадян України Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка на обвинувачених у сепаратизмі та причетності до подій 2 травня громадян України Олену Гліщинську та Віталія Діденка.
21 вересня 2022 року відбувся масштабний обмін військовополененими між Росією та Україною.[8][9] Обмін відбувався на території чотирьох країн[10].
Також серед звільнених — 10 іноземців, які воювали за Україну, і яким погрожували смертю, їх було доставлено до Ер-Ріяду в Саудівську Аравію.[11]
Було обміняно 215 українських оборонців, серед звільнених — військовослужбовці НГУ, ВМС України, ЗСУ, ДПСУ, ТрО, НПУ, СБУ, Держмитслужби та ДССТ, двоє цивільних. 124 захисники, звільнені з полону, належать до офіцерського складу, 89 — до рядового й сержантського складу.[12]
Серед визволених українських воїнів: Герої України Денис Прокопенко, командир полку Азов, Євгеній Бова — командир Першого окремого батальйону морської піхоти, Лев Пашко — командир роти Азову.
Звільнено з полону також Сергія Волинського, в. о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти, Святослава Паламара, заступника командира полку Азов по роботі з особовим складом, Дениса Шлегу, командира 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького, Олега Хоменка, командира комендантської роти, який безпосередньо здійснював командування обороною «Азовсталі», Дмитра Козацького, старшого солдата, фото та відео якого з «Азовсталі» облетіли весь світ.
Катерина «Пташка» Поліщук — парамедик-доброволиця Національної гвардії України.
17 жовтня 2022 року з російського полону звільнили 108 українок. Серед них – 37 евакуйованих з «Азовсталі», 11 офіцерів, 85 рядових і сержантів та цивільних жінок, яких росіяни утримували в катівнях просто за те, що вони були українками. Це був перший повністю жіночий обмін.
Звільнених полонянок одразу зустріли обіймами, а потім роздали мобільні, щоб зв’язатися з рідними. Багато хто протягом усього полону не мав жодної можливості навіть почути рідний голос.[13]
Один з найбільших обмінів між російською та українською сторонами відбувся, зі слів Голови ГУР Кирила Буданова, за участі Об'єднаних Арабських Еміратів. У Росії повідомили, що під час обміну повернули 248 росіян — про це заявили у Міноборони РФ. Російська омбудсменка Тетяна Москалькова додала, що 75 осіб повернули "поза межами домовленостей", процитувало слова росіянки агентство "РИА Новости". РосЗМІ стверджує, що додаткові російські полонені — це результат роботи "компетентних органів". Також запевняють, що це — "компенсація" за повернення п'яти командирів "Азову" восени 2022 року. [14][15][16]
- ↑ Обращение к коммунистам Запада в поддержку освобождения Буковского и Корвалана. Архів оригіналу за 26 березня 2008. Процитовано 25 квітня 2008.
- ↑ Павел Евдокимов. С него начиналась «Альфа» // Спецназ России. — . — № 1 (124).
- ↑ Интервью с В. Буковским. Архів оригіналу за 18 липня 2008. Процитовано 25 квітня 2008.
- ↑ Луис Корвалан. Социализм не виноват, что нет колбасы! // Аргументы и факты. — . — № 44 (1305).
- ↑ Персоналии: Орлов, Юрий Фёдорович // Хроника текущих событий.
- ↑ Медведев подписал указ о помиловании четырех граждан РФ, в том числе Сутягина, признавших свою вину в ранее совершенных преступлениях — Тимакова [Архівовано 2010-07-10 у Wayback Machine.] // Интерфакс, 9 июля 2010
- ↑ САВЧЕНКО ВЕРНУЛАСЬ В УКРАИНУ. Как это происходило. Архів оригіналу за 26 травня 2016. Процитовано 25 травня 2016.
- ↑ Ексклюзив: Перша реакція родичів захисників Азовсталі на звільнення полонених. Відео (укр.), процитовано 22 вересня 2022
- ↑ Зеленский и Ермак прокомментировали большой обмен пленными с РФ. hvylya.net (рос.). 22 вересня 2022. Процитовано 22 вересня 2022.
- ↑ Обмін полоненими між Україною та Росією відбувався на території чотирьох країн. РБК-Украина (укр.). Процитовано 22 вересня 2022.
- ↑ «Пташка», «Калина», «Редис» и другие: Украина и РФ провели обмен пленными, фото. Судебно-юридическая газета (рос.). Процитовано 22 вересня 2022.
- ↑ 7hJzWoSZ61G4MXI3xug6 (21 вересня 2022). Відбувся черговий обмін військовополоненими. Додому повернулося 215 українських захисників та захисниць. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (укр.). Архів оригіналу за 21 вересня 2022. Процитовано 22 вересня 2022.
- ↑ bbodnar813 (18 жовтня 2022). Перший жіночий обмін: звільнені полонянки розповіли про постійні побиття і тортури. Закарпатський ДІАЛОГ (укр.). Процитовано 20 жовтня 2022.
- ↑ З полону звільнили ще 230 українців, – ексклюзивне відео СБУ (укр.).
- ↑ Найбільший обмін полоненими за час війни: деталі першого у 2024 році визволення громадян (відео). ФОКУС (укр.). 3 січня 2024. Процитовано 7 січня 2024.
- ↑ Відбувся найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін військовополоненими (укр.), процитовано 7 січня 2024