Операція «Фортитьюд»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Операція «Фортитьюд»
Operation Fortitude
Операція «Оверлорд»
Надувний макет американського танку M4 Sherman

Надувний макет американського танку M4 Sherman
Дата: травень — червень 1944
Місце: Па-де-Кале, Франція
Норвегія
Результат: Введення противника в оману стосовно дійсного напрямку зосередження основних зусиль під час вторгнення в Нормандію
Сторони
Велика Британія Велика Британія
США США
Третій Рейх Третій Рейх

Операція «Фортитьюд» (англ. Operation Fortitude) — кодова назва спеціальної дезінформаційної операції, проведеної союзниками під час вторгнення в Нормандію. Водночас з низкою інших операцій мала за мету відволікти увагу командування Вермахту стосовно дійсного напрямку зосередження основних сил під час вторгнення союзних військ в Нормандію.

Цілі[ред. | ред. код]

Основною метою операції «Фортитьюд» було забезпечення того, щоб німці не збільшили своєї військової присутності в Нормандії, яку вони досягли шляхом створення вигляду, що союзні війська нападуть на німецькі позиції в інших місцях. Не менш важливим було затримати рух німецьких резервів на плацдарми в Нормандії і запобігти потенційно катастрофічній контратаці. Так «Фортитьюд» мав переконати німців, що додаткові напади будуть здійснені планово-зокрема, в Скандинавії і в Па-де-Кале.

Засоби[ред. | ред. код]

Спочатку передбачається, що хибна інформація буде транслюватися через п'ять основних каналів:

  • Фізичний обман: щоб ввести в оману противника вдалися до створення не існуючих збройних одиниць через підроблену інфраструктуру та обладнання, таких як надувні гумові танки і фанерна артилерія.
  • Контрольовані витоки інформації через дипломатичні канали, які можуть бути передані через нейтральні країни до німців.
  • Бездротовий обмін: щоб ввести в оману супротивника, бездротовий обмін був створений так, щоб імітувати реальні бойові одиниці.
  • Використання німецьких агентів контрольованих союзниками через подвійні перехресні системи відправлення хибної інформації німецьким спецслужбам.
  • Громадська наявність помітних співробітників, пов'язаних з фантомними групами, таких як FUSAG (1-а американська група армій), в першу чергу відомого американського генерала Джордж С. Паттона.

Реалізація[ред. | ред. код]

Операція поділялася на «Фортитьюд-Північ», в основі якої був комплекс дезінформаційних заходів, спрямованих на створення враження, що вторгнення союзних військ трапиться на узбережжя Норвегії. Друга частина операції, під назвою «Фортитьюд-Південь» комплексом відповідних заходів імітувала за основний напрямок висадки смугу в районі Па-де-Кале у північній Франції.

У ході операція «Фортитьюд» була забезпечена майже повна відсутність німецької повітряної розвідки, а також відсутність неконтрольованих німецьких агентів у Великій Британії. Ненадійність «дипломатичних витоків» призвела до припинення діяльності шпигунів. Більшість неправдивих витоків здійснювався за допомогою неправдивих бездротових переговорів і через німецьких подвійних агентів. Останній виявився найзначнішим.

В цілому операція «Фортитьюд» була настільки успішною, що Гітлер вважав висадку в Нормандії, як фінт: він тримав його танкові резерви в районах, які були вигідні для американців.

План «Фортитьюд» відмінно спрацював, тримаючи німців тривалий час у необізнаності, стосовно того, у якому насправді місті відбудеться висадка головних сил морського десанту.

Операція, що була складовою стратегічної дезінформаційної операції «Бадігард», суттєво вплинула на успіх висадки в Нормандії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Howard, Sir Michael, Strategic Deception (British Intelligence in the Second World War, Volume 5) (Cambridge University Press, New York, 1990)
  • Holt, Thaddeus, The Deceivers: Allied Military Deception in the Second World War (Scribner, New York, 2004)
  • Harris, Tomas, GARBO, The Spy Who Saved D-Day, Richmond, Surrey, England: Public Record Office, 2000, ISBN 1-873162-81-2
  • Hesketh, Roger, Fortitude, The D-Day Deception Campaign, Overlook Press, New York, 2000, ISBN 1-58567-075-8
  • Latimer, Jon, Deception in War, Overlook Press, New York, 2001 ISBN 978-1585673810

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Операція «Фортитьюд»