Палех

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
місто Палех
Палех
Coat of Arms of Palekh.png Flag of Palekh (Ivanovo oblast).png
Герб міста Прапор міста
Ivanovo Obl Palekh asv2018-08 img20.jpg
Країна Росія Росія
Суб'єкт Російської Федерації Івановська область
Муніципальний район Палехський район
Код ЗКАТУ: 217551
Код ЗКТМО: 24617151051
Основні дані
Статус міста 1947
Населення 4880 (2016)
Площа 5,8 км²
Густота населення 841,38 осіб/км²
Поштові індекси 155620
Телефонний код +7 49334
Географічні координати: 56°48′ пн. ш. 41°51′ сх. д. / 56.800° пн. ш. 41.850° сх. д. / 56.800; 41.850Координати: 56°48′ пн. ш. 41°51′ сх. д. / 56.800° пн. ш. 41.850° сх. д. / 56.800; 41.850
Часовий пояс +3 (влітку +4)
Висота над рівнем моря 117 м
Мапа
Палех (Росія)
Палех
Палех

Палех (Івановська область)
Палех
Палех


CMNS: Палех у Вікісховищі

Палех з дзвіниці Хрестовоздвиженської церкви, до 2010 р.

Палех — адміністративний центр Палехського району, Івановська область, Росія. Поселення міського типу з 1947 року.

Розташування[ред. | ред. код]

Розташований на автошляху ІвановоНижній Новгород. Відстань до міста Іваново - 65 кілометрів на схід. Відстань до міста Шуя - 30 кілометрів на схід. Формально поселення входить до складу широко розрекламованого туристичного маршруту «Золоте кільце Росії».

Історія до 1920 р.[ред. | ред. код]

Назву Палех пов'язують із гідронімом, який походить зі зниклої мерянської мови. Перша письмова згадка про поселення датована 1645 роком. Але ще 1628 року село Палех було віддано у вотчину Івану Матвійовичу Бутурліну «за московское осадное сидение королевичево». Поселення належало родині дворян Бутурліних до 1861 року (тобто до офіційного скасування кріпацтва в Російській імперії).

Ґрунти в районі Палеха були малородючі і не пристосовані до інтенсивного землеробства. Тому тут з 17 ст. виник центр ремісництва, спеціалізований на іконописанні, зокрема, на створенні ікон-мініатюр. Стилістика мініатюр мала місцевий, оригінальний характер і власну технологію, що продовжило традиції російського іконопису 16-17 ст.

Історія в підрадянський період[ред. | ред. код]

Краєвид Палеха.

Релігійні настанови і за часів царату відігравали вирішальну ролю в поведінці та діяльності мешканців поселення, котре століттями було центром іконопису. Із стану розгубленості місцевих майстрів (що робити в безбожній країні іконописцям?) в пореволюційні роки почав виводити художник, ветеран 1-ї світової війни Іван Голіков. Він зібрав декілька яскравих зразків місцевих виробів лакової мініатюри і привіз їх у Москву до письменника Максима Горького. Горький діяльно підтримав ремісників, переорієнтувавши їх творчість на нові, світські та радянські за спрямуванням теми. Так був врятований традиційний промисел палешан, який набув світських і радянських рис. Перші твори перехідного періоду мали агітаційний, а згодом і літературний напрямок. Лакова мініатюра Палеха виявилась досить гнучкою і декоративною, аби добре ілюструвати літературні і казкові твори російських і радянських письменників. Нові образи палешан були добре сприйняті московським урядом і представляли радянські ремесла на внутрішніх і закордонних виставках, що сприяло їх світовому визнанню.

Але ідеологічний тиск більшовиків відбився на агресивній антирелігійній пропаганді і в Пелеху позачиняли старовинні храми. Місцеві мешканці не дали поруйнувати кам'яні храми 18-19 ст., прикрашені як стінописами місцевих майстрів, так і різьбленими іконостасами митців з інших російських, ремісничих центрів. Храми стояли зачиненими і використовувались як навчальні посібники для художників чи туристичні об'єкти. Поселення довгий час мало статус історичного міста Російської Федерації, який був скасований 2 липня 2010 року.

В поселенні не було створено великих підприємств, але діяли цегельний та молокозавод, льонозавод і овочевисушувальне підприємство. Було розпочато будівництво велетенських художніх майстерень, яке припинили ще за часів кризи 1980-х і будівля стояла пусткою.

Серед навчальних закладів поселення - Палехське художнє училище, котре готує фахових майстрів лакової мініатюри.

Занепад на зламі 20-21 ст.[ред. | ред. код]

Поселення міського типу прийшло в занепад в перехідний період від соціалізму більшовицького зразка до дикого капіталізму. В поселенні надзвичайно посилилось безробіття через ліквідацію льонозаводу, цегельного заводу, овочевисушувального підприємства, молокозаводу та пошивочного виробництва. Ліквідована і місцева лазня.

Відомі особи, пов'язані із Палехом[ред. | ред. код]

Худ. Голіков І.І. Алегорія Третього Інтернаціоналу, лаковий живопис, 1927 рік.

Музеї Палеха[ред. | ред. код]

  • Будинок музей Павла Коріна, Палех.
  • Будинок-музей Івана Івановича Голікова — засновника мініатюрного мистецтва Палеха радянського періоду.
  • Приватний музей-майстерня художника Миколи Голікова.
  • Державний музей Палехського мистецтва.

Храми Палеха[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]