Палех

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Палех з дзвіниці Хрестовоздвиженської церкви, до 2010 р.

Палех — адміністративний центр Палехського району, Івановська область, Росія. Поселення міського типу з 1947 року.

Розташування[ред.ред. код]

Розташований на автошляху ІвановоНижній Новгород. Відстань до міста Іваново - 65 кілометрів на схід. Відстань до міста Шуя - 30 кілометрів на схід. Формально поселення входить до складу широко розрекламованого туристичного маршруту «Золоте кільце Росії».

Історія до 1920 р.[ред.ред. код]

Назву Палех пов'язують із гідронімом, котрий в свою чергу виходить з фіно-угорської мови меря 9 ст., котра зникла. З 13 ст. село входило до складу Стародубськог князівства. Перша письмова згадка про старовинне поселення датована 1645 роком. Але ще 1628 року село Палех було віддано у вотчину Івану Матвійовичу Бутурліну «за московское осадное сидение королевичево». Поселення належало родині дворян Бутурліних до 1861 року ( тобто до офіційного скасування кріпацтва в Російській імперії).

Ґрунти в районі Палеха були малородючі і не пристосовані до інтенсивного землеробства. Тому тут рано виникає центр ремісництва, спеціалізований на іконописанні та створенні ікон-мініатюр з 17 ст. Стилістика мініатюр мала місцевий, оригінальний характер і власну технологію, що продовжило традиції російського іконопису 16-17 ст.

Історія в підрадянський період[ред.ред. код]

Краєвид Палеха.

Релігійні настанови і за часів царату відігравали вирішальну ролю в поведінці та діяльності мешканців поселення, котре століттями було центром іконопису. Із стану розгубленості місцевих майстрів ( що робити в безбожній країні іконописцям ?) в пореволюційні роки почав виводити художник, ветеран 1-ї світової війни Іван Голіков. Він зібрав декілька яскравих зразків місцевих воробів лакової мініатюри і привіз їх у Москву до письменника Горького. Максим Горький, уроджинець Нижнього Новгорода і майже земляк палешан, діяльно підтримав ремісників, переорієнтувавши їх творчість на нові, світські і радянські за спрямуванням теми. Так був врятований традиційний промисел палешан, котрий набув світських і радянських за спрямуванням тем. Перші твори перехідного періоду мали агітаційний, а згодом і літературний напрямок. Лакова мініатюра Палеха виявилась достатньо гнучкою і декоративною, аби добре ілюструвати літературні і казкові твори класичних російських і радянських письменників. Нові образи палешан були добре сприйняті московським урядом і представляли радянські ремесла на внутріполітичних і закордонних виставках, що сприяло їх світовому визнанню.

Але ідеологічний тиск більшовиків відбився на агресивній антирелігійній пропаганді і в Пелеху позачиняли старовинні храми. Місцеві мешканці не дали поруйнувати кам'яні храми 18-19 ст., прикрашені як стінописами місцевих майстрів, так і різьбленими іконостасами митців з інших російських, ремісничих центрів. Храми стояли зачиненими і використовувались як навчальні посібники для художників чи туристичні об'єкти. Поселення довгий час мало статус історичного міста Російської Федерації, який був скасований 2 липня 2010 року.

В поселенні не було створено великих підприємств, але діяли цегельний та молокозавод, льонозавод і овочевисушувальне підприємство. Було розпочато будівництво велетенських художніх майстерень, яке припинили ще за часів кризи 1980-х і будівля стояла пусткою.

Серед навчальних закладів поселення - Палехське художнє училище, котре готує фахових майстрів лакової мініатюри.

Занепад на зламі 20-21 ст.[ред.ред. код]

Поселення міського типу прийшло в занепад в перехідний період від соціалізму більшовицького зразка до дикого капіталізму. В поселенні надзвичайно посилилось безробіття через ліквідацію льонозаводу, цегельного заводу, овочевисушувального підприємства, молокозаводу та пошивочного виробництва. Ліквідована і місцева лазня.

Відомі особи, пов'язані із Палехом[ред.ред. код]

Худ. Голіков І.І. Алегорія Третього Інтернаціоналу, лаковий живопис, 1927 рік.

Музеї Палеха[ред.ред. код]

  • Будинок музей Павла Коріна, Палех.
  • Будинок-музей Івана Івановича Голікова — засновника мініатюрного мистецтва Палеха радянського періоду.
  • Приватний музей-майстерня художника Миколи Голікова.
  • Державний музей Палехського мистецтва.

Храми Палеха[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]