Палітра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Палітра для олійних фарб

Палітра (від фр. palette пластинка) — зазвичай прямокутна чи овальна пластина з дірочкою для утримання пальцем, призначена для змішування олійних фарб художником при роботі над картиною чи ескізом.

В переносному значенні — це набір фарб, що використовує художник. Палітра може бути багатою чи обмеженою, залежно від художніх завдань, що поставив живописець.

Матеріали палітри художника[ред.ред. код]

  • дерево і фанера
  • порцеляна
  • фаянс
  • картон (іноді)
  • пластмаси
  • метали (мідь, залізо тощо). В Лондоні наприкінці 18 століття найкращий учень Королівської академії мистецтв міг отримати палітру, виготовлену з срібла в подяку за художні успіхи.

Улюблениця палітра[ред.ред. код]

Худ. Фелікс Бракмон(Bracquemond),екслібрис для бібліотеки Едуарда Мане, гравюра

Вона давно улюблениця художників і скульпторів. Існує безліч автопортретів і портретів художників з палітрою в руці. Палітра давно оселилася в натюрмортах мистецького характера. Часто палатра уособлення живопису як такого, його неофіційна алегорія . Тому палітра часто присутня в картинах типу " Алегорія живопису " та монументах, присвячених відомим художникам, в творах графіки. Творче захоплення створенням картини могло бути таким сильним, що художник створював чергову картину прямо на палітрі (Піссарро, «Пейзаж на палітрі» тощо).

В 20 столітті палітри видатних художників почали колекціонувати музеї і виставляти поряд з ориіналами митців (палітри Матісса, Пікассо тощо).

Палітра і жанри мистецтва[ред.ред. код]

Автопортрети з палітрою[ред.ред. код]

Палітра і монументи художникам[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Використані матеріали української, російської, англійської вікіпедій.