Позивний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Позивний — це умовне слово чи поєднання букв, цифр, що присвоюють вузлам зв'язку і станціям зв'язку об'єднань, частин (кораблів, літаків), підрозділів, а також командирам та іншим посадовим особам з метою прикриття їхнього істинного найменування у випадку їх виклику за допомогою технічних засобів зв'язку[1]. Позивні вводять в обіг лише на певний час розпорядженням штабу, що організовує зв'язок. Довільне призначення заборонено, а зміна цього виду найменувань неможлива без дозволу керівництва[1]. Позивні надають на час виконання конкретного завдання, після якого їх змінюють[2]. Позивні застосовують лише у сфері радіокомунікацій, а самими позивними найчастіше стають не слова, а знаки: букви чи цифри.

Позивний не варто плутати з політично-військовим псевдонімом, який є самоназвою, тобто сам іменований обирає собі псевдонім або отримує від оточення як характеристику зовнішніх рис, поведінки та ін.

Відповідно до міжнародних Правил радіомовлення, для України виділено блоки початкових літер позивних EMAEOZ, а також URA-UZZ.

Аматорські радіостанції

[ред. | ред. код]

Позивні аматорських радіостанцій мають таку структуру:

префікс:
один, два чи три символи на позначення країни (території),
цифра, що частіше за все позначає регіон, де розташована радіостанція, різні префікси у деяких країнах можуть позначати також різні категорії радіостанцій,
суфікс:
від одного до чотирьох символів (звичайно — одна — три літери, рідко — більше символів, цифр і літер, але останній символ має бути літера)— індивідуальний код станції, як правило тим коротший, чим вища кваліфікація радіоаматора.

Загалом структура позивного повинна відповідати одному із зразків:

A2A, A2IA, A2IIA, A2IIIA, II2A, II2IA, II2IIA, II2IIIA, IIA2A, IIA2IA, IIA2IIA[у 1]

На відміну від інших позивних, вони можуть містити і цифри 0 чи 1 безпосередньо після букви

Аматорські радіостанції в Україні використовують такі серії позивних[3]:

UR0AA-UZ9ZZZ — звичайні (перша літера суфікса звичайно позначає область, де розташована радіостанція, в Автономній республіці Крим (UU0JA-UU8JZZ) та у місті Севастополі (UU9JA-UU9JZZ) використовуються позивні, які можна відрізнити вже за префіксом),
EM0AA-EO9ZZZZ, EM00A-EO9999Z — спеціальні (меморіали, експедиції),
EM0A-UZ9Z — скорочені (для учасників змагань з радіоспорту).
Перша буква суфіксу позивних сигналів АРС в Україні (по областях).
N п/п Область Перша буква суфіксу
1 АР Крим та м. Севастополь J
2 Вінницька N
3 Волинська P
4 Дніпропетровська E
5 Донецька I
6 Житомирська X
7 Закарпатська D
8 Запорізька Q
9 Івано-Франківська S
10 Київська та м. Київ U
11 Кіровоградська V
12 Луганська M
13 Львівська W
14 Миколаївська Z
15 Одеська F
16 Полтавська H
17 Рівненська K
18 Сумська A
19 Тернопільська B
20 Харківська L
21 Херсонська G
22 Хмельницька T
23 Черкаська C
24 Чернівецька Y
25 Чернігівська R

Радіостанції широкого мовлення

[ред. | ред. код]

На відміну від ряду країн Америки, Азії, Австралії, більшість європейських радіостанцій не використовує кодових ідентифікаторів. Як правило, візитівкою певної радіостанції в ефірі є музичний чи інший характерний звуковий фрагмент, що передається на початку програми.

Музичними позивними українського радіо, в часи німецько-радянської війни — радіо «Дніпро», а нині Першої програми Національного радіо та Всесвітньої служби «Радіо Україна» стала мелодія композитора Данила Крижанівського до пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» з поеми «Причинна» Т. Шевченка).

Радіостанції наземного розташування

[ред. | ред. код]

Позивний сигнал радіостанції фіксованого розташування складаються з символів серії, присвоєної державі і однієї літери, або однієї літери і однієї — трьох цифр, з яких перша не може бути 0 чи 1.

IIA, IIA-2, IIA-22, IIA-222[у 1].

У деяких країнах, зокрема тих, де позивний є обов'язковим і для радіостанцій широкого мовлення, використовуються чотирьохлітерні позивні.

Позивний сигнал мобільної радіостанції складаються з символів серії, присвоєної державі, якщо це позначення закінчується літерою і чотирьох цифр, або з символів серії, присвоєної даній державі, однієї чи двох літер та чотирьох цифр. Перша цифра після літери не може бути 0 чи 1.

IA-2222, IIA-2222, IIAA-2222[у 1].

Літаки

[ред. | ред. код]

Позивний сигнал літака складаються з символів серії, присвоєної державі і трьох літер.

IIAAA[у 1].

Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного літака, доповненого цифрою від 2 до 9.

У деяких країнах, зокрема у США, літаки отримують позивні іншої структури: літера — декілька цифр — одна або декілька літер.

Морські судна

[ред. | ред. код]

Позивний сигнал судна складаються з символів серії, присвоєної державі, і двох літер, за якими може бути цифра від 2 до 9, або символів серії, присвоєної державі, і чотирьох цифр. Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного судна, перед яким передається літера B. Рятувальні плавзасоби мають позивні, що складаються з позивного батьківського судна та двох цифр, перша цифра після букви не може бути 0 або 1.

Коментарі

[ред. | ред. код]
  1. а б в г Позначення: A — будь-яка літера латинського алфавіту (перша літера позивного не може бути Q), 2 — будь-яка десяткова цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1), I — будь-яка літера латинського алфавіту або цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Советская военная энциклопедия. Москва: Воениздат. 1978. Т. 6. с. 397.
  2. Большая советская энциклопедия. Москва: Советская энциклопедия. 1975. Т. 20. с. 161.
  3. Положення про структуру та порядок призначення позивних сигналів аматорським радіостанціям[недоступне посилання з липня 2019]