Позивні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Позивні́ — в радіомовленні, позивні літери, або просто позивні, є унікальним ідентифікатором мовника (радіостанції). В деяких країнах, позивні є назвою радіостанції, а в деяких інших країнах — ні. Позивні можуть офіційно видаватись урядовими організаціями, неофіційно обиратись приватними особами або організаціями, або, навіть шифруватись аби бути захищеними.

Для ідентифікації радіостанції може бути використано її назву, названо місце розташування, експлуатуючу організацію, офіційний реєстраційний знак, номер рейсу, номер або сигнал вибіркового виклику, використано характерний сигнал чи будь-які особливості, що їх можна легко розпізнати.

Кожній країні Міжнародним союзм радіозв'язку виділено блоки позивних — серії початкових літер, чи комбінацій літер і цифри, з яких повинні починатися позивні, що розподіляються адміністрацією даної країни. Як правило країна може бути ідентифікована за двома першими символами, виняток становлять країни, що можуть використовувати також однолітерний ідентифікатор — Китай, Франція, Великобританія, Італія, США, Росія, або тільки трьохсимвольний — Свазіленд і Фіджі, деякі серії позивних у Судані та в Єгипті.

Відповідно до міжанродних Правил радіомовлення, для українських радіомовників виділено блоки початкових літер позивних EMAEOZ, а також URA-UZZ.

Аматорські радіостанції[ред.ред. код]

Позивні аматорських радіостанцій мають таку структуру:

префікс:
один, два чи три символи на позначення країни (території),
цифра, що частіше за все позначає регіон, де розташована радіостанція,

різні префікси у деяких країнах можуть позначати також різні категорії радіостанцій,

суфікс:
від одного до чотирьох символів (звичайно — одна — три літери, рідко — більше символів, цифр і літер, але останній символ має бути літера)— індивідуальний код станції, як правило тим коротший, чим вища кваліфікація радіоаматора.

Загалом структура позивного повинна відповідати одному із зразків:

A2A, A2IA, A2IIA, A2IIIA, II2A, II2IA, II2IIA, II2IIIA, IIA2A, IIA2IA, IIA2IIA [у 1]

На відміну від інших позивних, вони можуть містити і цифри 0 чи 1 безпосередньо після букви.

Аматорські радіостанції в Україні використовують такі серії позивних[1]:

UR0AA-UZ9ZZZ - звичайні (перша літера суфікса звичайно позначає область, де розташована радіостанція, в Автономній республіці Крим (UU0JA-UU8JZZ) та у місті Севастополі (UU9JA-UU9JZZ) використовуються позивні, які можна відрізнити вже за префіксом),
EM0AA-EO9ZZZZ, EM00A-EO9999Z - спеціальні (меморіали, експедиції),
EM0A-UZ9Z - скорочені (для учасників змагань з радіоспорту).
Перша буква суфіксу позивних сигналів АРС в Україні (по областях).
N п/п Область Перша буква суфіксу
1 АР Крим та м. Севастополь J
2 Вінницька N
3 Волинська P
4 Дніпропетровська E
5 Донецька I
6 Житомирська X
7 Закарпатська D
8 Запорізька Q
9 Івано-Франківська S
10 Київська та м. Київ U
11 Кіровоградська V
12 Луганська M
13 Львівська W
14 Миколаївська Z
15 Одеська F
16 Полтавська H
17 Рівненська K
18 Сумська A
19 Тернопільська B
20 Харківська L
21 Херсонська G
22 Хмельницька T
23 Черкаська C
24 Чернівецька Y
25 Чернігівська R

Радіостанції широкого мовлення[ред.ред. код]

На відміну від ряду країн Америки, Азії, Австраліії, біьшість європейських радіостанцій не використовує кодових ідентифікаторів. Як правило, візитівкою певної радіостанції в ефірі є музичний чи інший характерний звуковий фрагмент, що передається на початку програми.

Музичними позивними українського радіо, в часи Великої Вітчизняної війни - радіо "Дніпро", а нині Першої програми Національного радіо та Всесвітньої служби «Радіо Україна» стала мелодія композитора Данила Крижанівського до пісні "Реве та стогне Дніпр широкий" з поеми "Причинна" Т. Шевченка).

Радіостанції наземного розташування[ред.ред. код]

Позивний сигнал радіостанції фіксованого розташування складаються з символів серії, присвоєної державі і однієї літери, або однієї літери і однієї — трьох цифр, з яких перша не може бути 0 чи 1.

IIA, IIA-2, IIA-22, IIA-222[у 1].

У деяких країнах, зокрема тих, де позивний є обов’язковим і для радіостанцій широкого мовлення, використовуються чотирьохлітерні позивні.

Позивний сигнал мобільної радіостанції складаються з символів серії, присвоєної державі, якщо це позначення закінчується літерою і чотирьох цифр, або з символів серії, присвоєної даній державі, однієї чи двох літер та чотирьох цифр. Перша цифра після літери не може бути 0 чи 1.

IA-2222, IIA-2222, IIAA-2222[у 1].

Літаки[ред.ред. код]

Позивний сигнал літака складаються з символів серії, присвоєної державі і трьох літер.

IIAAA[у 1].

Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного літака, доповненого цифрою від 2 до 9.

У деяких країнах, зокрема у США, літаки отримують позивні іншої структури: літера — декілька цифр — одна або декілька літер.

Морські судна[ред.ред. код]

Позивний сигнал судна складаються з символів серії, присвоєної державі, і двох літер, за якими може бути цифра від 2 до 9, або символів серії, присвоєної державі, і чотирьох цифр. Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного судна, перед яким передається літера B. Рятувальні плавзасоби мають позивні, що складаються з позивного батьківського судна та двох цифр, перша цифра після букви не може бути 0 або 1.

IIAA, IIAA-2, IA-2222, IIA-2222[у 1].

У деяких країнах судна отримують п’ятилітерні позивні.

Космічні станції[ред.ред. код]

Для радіостанцій космічної служби виділено позивні, що складаються з символів серії, присвоєної державі та двох — трьох цифр, перша цифра після букви не може бути 0 або 1.

II-22, II-222[у 1].


  1. а б в г д е Позначення: A — будь-яка літера латинського алфавіту (перша літера позивного не може бути Q), 2 — будь-яка десяткова цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1), I — будь-яка літера латинського алфавіту або цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1).

Посилання[ред.ред. код]

Ресурси інтернет[ред.ред. код]

  1. Положення про структуру та порядок призначення позивних сигналів аматорським радіостанціям

Див. також[ред.ред. код]


Мікрофон Це незавершена стаття пов'язана з радіо.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.