Іменини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Імени́ни  — у православних і католиків — особисте свято, що припадає на день, у який церква відзначає пам'ять однойменного святого. У побуті іменинами також називають річницю від дня народження (уродини).

Історія святкування[ред. | ред. код]

Як і багато інших культурних традицій, іменини останні кілька десятиліть не святкувалися, більше того, у 20-30 роки двадцятого століття офіційно були заборонені. Але іменини — свято особливе, його можна назвати днем духовного народження, оскільки воно пов'язане перш за все з таїнством Хрещення і з іменами, які носять однойменні небесні покровителі.

У минулому іменини вважалися важливішим святом, аніж день «тілесного» народження, крім того, в багатьох випадках ці свята практично збігалися, оскільки традиційно дитину несли охрещувати на восьмий день після народження: восьмий день — це символ Царства Небесного, до якого приєднується охрещуваний.

Хрещені імена вибиралися за церковним календарем. Зазвичай вибір імені обмежувався іменами святих, пам'ять яких відзначалася в день хрещення.

Пізніше, особливо в містах, дітей стали називати іменами, які подобаються, або іменами на честь родичів. Ще й досі зберігся звичай називати хлопчиків в честь дідусів зі сторони батька, а дівчаток — на честь бабусь зі сторони матері.

У багатьох народів існувала віра в магічний зв'язок людини та її імені. Щоб вибрати щасливе ім'я, батьки гадали, дізнавалися ім'я уві сні або окликали дитину — на яке ім'я відгукнеться, таким і називали.

Сьогодні ім'я очікуваного нащадка вибирається, як правило, обома батьками.

Традиція святкування іменини в Україні[ред. | ред. код]

Традиція святкування іменин відома в Україні з XVII століття[джерело не вказане 1959 днів]. Зазвичай перед святом сім'я варила пиво і пекла іменинні пироги і короваї. В день самого свята іменинник зі своїми рідними ходив до церкви на службу, замовляв молебень за здоров'я, ставив свічки і молився біля ікони свого небесного покровителя[джерело не вказане 1959 днів].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]