Логін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Знімок екрана введення логіну української Вікіпедії

Логі́н (англ. login, logon) — у комп'ютерній безпеці  — алфавітно-цифровий набір символів, що ідентифікує користувача комп'ютера або комп'ютерної мережі. Логін разом із паролем зберігаються в обліковому записі та використовуються операційною системою для надання користувачу дозволу на з'єднання з комп'ютерною системою та визначення його прав доступу до ресурсів мережі. Логін має бути унікальним в межах даної системи.

Походження терміна[ред.ред. код]

Слово «логін» є запозиченням з англійської мови. Англійський іменник «login» утворений від прийменникового дієслова «log in» («зареєструюся»). Дієслово to log («реєструвати») походить від іменника a log («реєстраційний журнал»). Проте, первісне і основне значення слова log, яке й подається у більшості словників — «чурбак», «колода». Історія розширення значення така. На флоті для вимірювання швидкості судна здавна уживався прилад, який складався з колодки на довгому тросі. Англійські моряки звали його log («колодка»). У формі «лаг» це слово відоме й у сучасній українській мові, воно походить від нід. log з тим же значенням[1]. Для запису показань лага існував спеціальний журнал — «logbook» (буквально «книга лага»), назву якого надалі скоротили до «log»[2].

За зразком англійського словосполучення to log in утворене й відповідне дієслово «залогінитися».

Цікавий факт[ред.ред. код]

В українській мові існувало схоже слово «логи́н», яке означало «повалене дерево» або «ледар» (пор. «лежати», «ліг»)[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б (укр.) Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 3: Кора — М / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1989. — 552 с. ISBN 5-12-001263-9
  2. log in // www.etymonline.com


Комп'ютер Це незавершена стаття про комп'ютери.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Щит Це незавершена стаття про безпеку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.