Логін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Знімок екрана введення логіну Української Вікіпедії

Логі́н (англ. login, logon) — у комп'ютерній безпеці  — алфавітно-цифровий набір символів, що ідентифікує користувача комп'ютера або комп'ютерної мережі. Логін разом із паролем зберігаються в обліковому записі та використовуються операційною системою чи іншою комп'ютерною системою для надання користувачу дозволу на з'єднання з комп'ютерною системою та визначення його прав доступу до ресурсів мережі. Логін має бути унікальним в межах даної системи. Логін (логува́ння) — також процедура входу (ідентифікації і згодом автентифікації) користувача в комп'ютерну систему.

Походження терміна[ред.ред. код]

Слово «логін» є запозиченням з англійської мови. Англійський іменник «login» утворений від прийменникового дієслова «log in» («зареєструюся»). Дієслово to log («реєструвати») походить від іменника a log («реєстраційний журнал»). Проте, первісне і основне значення слова log, яке й подається у більшості словників — «чурбак», «колода». Історія розширення значення така. На флоті для вимірювання швидкості судна здавна уживався прилад, який складався з колодки на довгому тросі. Англійські моряки звали його log («колодка»). У формі «лаг» це слово відоме й у сучасній українській мові, воно походить від нід. log з тим же значенням[1]. Для запису показань лага існував спеціальний журнал — «logbook» (буквально «книга лага»), назву якого надалі скоротили до «log»[2].

За зразком англійського словосполучення to log in утворене й відповідне дієслово «залогінитися».

Цікавий факт[ред.ред. код]

В українській мові існувало схоже слово «логи́н», яке означало «повалене дерево» або «ледар» (пор. «лежати», «ліг»)[3][1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  2. log in // www.etymonline.com
  3. Логин // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка — К.: Кіевская старина, 1907-1909


Інформаційні технології Це незавершена стаття про інформаційні технології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Щит Це незавершена стаття про безпеку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.