Пірко Василь Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Василь Олексійович Пірко
Пирко.jpg
Пірко Василь Олексійович
Народився 24 лютого 1935(1935-02-24)
Волошиново
Помер 16 липня 2012(2012-07-16) (77 років)
м. Донецьк
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність історик
Галузь історіографія і джерелознавство
Alma mater Дрогобицький пед.інститут
Львівський університет
Науковий ступінь доктор історичних наук
Вчене звання Prof.d
Заклад ДонНУ
Титул доктор історичних наук, професор
Нагороди
Відмінник Вищої школи СРСР
Відмінник освіти України

Васи́ль Олексі́йович Пірко́ (* 24 лютого 1935, Волошиново, Старосамбірський район, Львівська область — † 16 липня 2012, Донецьк) — український історик.

Доктор історичних наук. Професор Донецького національного університету. Дійсний член НТШ.

Родина[ред. | ред. код]

Народився в селянській родині.

Освіта[ред. | ред. код]

1950 року, закінчивши на відмінно сільську семирічку, вступив до Самбірського педагогічного училища. 1954 року продовжив навчання на відділенні історії історико-філологічного факультету Дрогобицького педагогічного інституту. 1956 року, у зв'язку з ліквідацією історичного відділення в Дрогобицькому педінституті, був переведений до Львівського університету.

На III курсі під впливом лекцій професора Д. Л. Похилевича захопився проблемами аграрної історії країн Центральної та Східної Європи. Робота в спеціальному семінарі з даної проблеми сприяла ознайомленню з основними видами джерел до її вивчення та набуття навичок самостійного їх опрацювання в Центральному державному історичному архіві України (Львів), науковій бібліотеці університету та Львівській науковій бібліотеці імені Василя Стефаника. Уже 1957 року визначився з темою майбутньої дипломної роботи «Становище селян Самбірської економії у другій половині 17 століття», яка в основному ґрунтувалася на матеріалах місцевих архівів і заклала підвалини майбутньої кандидатської дисертації.

1959 — з відзнакою закінчив Львівський університет.

1963 — вступив до аспірантури при кафедрі історії південних і західних слов'ян Львівського університету. Під час навчання в аспірантурі в архівах і рукописних відділах бібліотек Києва і Львова ним була опрацьована велика кількість різних видів джерел, що давали можливість відтворити стан аграрних відносин на Перемишльщині наприкінці у XVII—XVIII ст.ст. Особливо це стосується такого мало використаного дослідниками виду джерел, як ревізії, що охоплювали всі населені пункти регіону. Опубліковані ним в архівознавчих і джерелознавчих українських виданнях статті про цей вид джерел були схвально оцінені спеціалістами. На підставі ревізій, люстрацій та інвентарних описів населених пунктів різних форм власності в його кандидатській дисертації зроблено всебічну оцінку стану аграрних відносин у Перемиській землі в зазначений період. Зібраний в архівах матеріал було використано ним при редагуванні окремих нарисів і довідок з історії міст і сіл Львівської області, які в той час готувалися до видання в серії книг «Історія міст і сіл УРСР».

Кандидатську дисертацію захистив 1970 року на тему «Помісне господарство Перемишльської землі в першій половині XVIII ст.», докторську — 1996 року на тему «Освоєння Степової України в XVI—XVIII ст.» Вона стала підсумком майже 30-річної його роботи в архівах Києва, Москви, Ленінграда, Харкова, Одеси, Ростова, Дніпропетровська, Воронежа у пошуку джерел до історії регіону в зазначений час.

Кар'єра[ред. | ред. код]

У 1959-1963 працював учителем історії та вихователем у школі-інтернаті у місті Хирів на Львівщині, де керував краєзнавчим гуртком і разом з учнями досліджував місцеву історію, а в період літніх канікул у процесі туристських походів і екскурсій вивчав історичні пам'ятки не лише України та Молдавії, але й Москви та Ленінграда.

Після закінчення аспірантури Міністерство освіти УРСР скерувало його на роботу до Донецького університету, де він працював з 1 вересня 1966, пройшовши шлях від асистента до професора1997).

У 1970—1974 роках виконував обов'язки заступника декана історичного факультету. У 1980—1985 роках і від 1992 року завідував кафедрою історіографії, джерелознавства, археології і методики викладання історії. З його ініціативи з 1997 року при кафедрі відкрито аспірантуру за спеціальністю «Історіографія, джерелознавство і спеціальні історичні дисципліни», а з 2000 року спеціалізацію «Архівознавство».

1968 року був включений до авторського колективу з написання історії міст і сіл Донецької області. Це спонукало його до глибшого вивчення проблеми, підготовки і публікації статей, підбірок документів і монографій історії Степової України 16-18 ст. Він опублікував два збірника документів («Описи Харківського намісництва кінця 18 ст.» (Київ, 1991) та «Джерела до історії населених пунктів Донеччини» (Донецьк, 2001)), а також ряд монографій: «Заселення Степової України у 16-18 ст.» (Донецьк, 1998), «Заселення Донеччини у 16-18 ст.» (Донецьк, 2003), «Заселення і господарське освоєння Степової України у 16-18 ст.» (Донецьк, 2004), «Соляні промисли Донеччини у 17-18 ст.» (Донецьк, 2005) та ін.

В.Пірко був також співавтором близько 20 колективних монографій з питань історії Донецького регіону.

Визначною є його робота «Галицьке село наприкінці 17 — першій половині 18 ст.» (Донецьк, 2006).

З 1998 він очолював на громадських засадах Донецьке відділення Науково-дослідного інституту історії козацтва при Інституті історії України НАН України. Понад 10 років очолював краєзнавчу секцію Донецького відділення Малої Академії Наук, передавав знання і досвід дослідницької роботи школярам. В.Пірко — член Наукового Товариства ім. Шевченка (Донецьке відділення) з 1997, дійсний член НТШ з 2005. Редактор розділів і спеціальних випусків «Донецького вісника НТШ» з історії, редактор історичної редакції фахового журналу «Схід».

Під його керівництвом підготовлено 10 кандидатських дисертацій, 1 докторська дисертація, які в основному присвячені історії регіону.

Пірко входив до складу редакцій таких наукових та науково-громадських видань: «Історичні та політологічні дослідження» (Донецький національний університет), «Південна Україна у XVIII—XX ст.» (Запорізький національний університет), «Схід» (Український культурологічний центр). Член авторських колективів фундаментальних історичних видань: «Історія міст і сіл УРСР» (Донецька область) (1969, 1974), «Історія робітників Донбасу» (1981), «Мала енциклопедія українського козацтва» (2000, 2002), «Український енциклопедичний словник» (1999, 2002).

В.Пірко був членом двох спеціалізованих рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій з історії, історіографії та джерелознавства.

Нагороди. Відзнаки[ред. | ред. код]

За багаторічну педагогічну та громадську роботу нагороджений нагрудними знаками:

Удостоєний звання «Почесний краєзнавець Донеччини» (2008), Почесний професор Донецького національного університету.

Наукові праці[ред. | ред. код]

 • Деякі питання вивчення суспільствознавства в школі // Радянське Прикарпаття. — 1963. — 12 серпня.
 • Економічна руїна в Перемишльській землі на початку XVIII ст. // Вісник Львівського університету. — 1965. — Серія 1. — Випуск 3.
 • Зв'язок фільварків Перемишльської землі з ринком на початку XVIII ст. // 40-а наукова конференція професорсько-викладацького складу ЛДУ. — 1966.
 • Ревізії — важливе джерело для вивчення соціально-економічної історії //Архіви України. — 1966. — № 6.
 • (рос.)Вопросы аграрного строя Западной Украины XVI—XVIII вв. в советской историографии //Материалы научной конференции ДонГУ. — Донецк, 1968.
 • Помісне господарство Галицького Прикарпаття у першій половині XVIII ст. //УІЖ. — 1969. — № 1.
 • Про розвиток помісного господарства в Галицькому Прикарпатті у першій половині XVIII ст. //Питання історії народів СРСР. — 1969. — Вип. 8.
 • Ясинувата //Історія міст і сіл УРСР. Донецька обл. — К., 1970 (1,5 а., співавт. М. Продан).
 • Ревізія 1692 р. як джерело до вивчення аграрних відносин в західноукраїнських землях наприкінці XVII ст. //Істор. джерела та їх використання. — К., 1972. — Вип. 8 (0,8 а.).
 • Велике свято культури (до 400-річчя книгодрукування на Україні //Рад. Донеччина, 1974. — 14 кв. (0,2 а.).
 • (рос.)К вопросу о пустующих крестьянских наделах в Галицком Прикарпатье в конце XVII — нач. XVIII в. //Тезисы докладов и сообщений 15-го симпозиума по аграрной истории.- М., 1974. (0,2 л.).
 • (рос.)Ясиноватая //История городов и сел УССР. Донецкая обл. — 1976. (1,5 л., соавт. М. Продан).
 • (рос.)Славянск //Там же. — (2,5 л., в соавт.).
 • (рос.)Город смотрит в будущее (Славянску 300 лет)// Комсомол. Донбасса. — 1976, 26 сент. (0.6 л., в соавт.).
 • (рос.)О пустующих крестьянских наделах в Галицком Прикарпатье в конце XVII- нач. XVIII вв. //Материалы XV симпозиума по аграрной истории. — Вологда: ВГПИ, 1976 (1,0 л.).
 • Ревізія 1711 р. Засяння як джерело до соціально-економічної історії Польщі: Проблеми слов'янознавства. — 1976. — В. 14 (0,6 а.).
 • До питання про заснування міста Слов'янська //УІЖ. — 1976. — № 9 (0,6 а.).
 • (рос.)В помощь студенту-практиканту. Литература об изучении истории в школе. — Донецк: ДонГУ. — 1977 (0,5 л. в соавт.).
 • Ревізії кінця XVII — початку XVIII ст. як джерело соціально-економічної історії міст Прикарпаття //Арх.. України. — 1977. — № 2 (0,6 а.).
 • (рос.)К вопросу о расслоении крестьян Галицкого Прикарпатья во 2-й пол. XVII — 1-й пол. XVIII вв. //Советская историография аграрной истории СССР. — Кишинев, 1978 г. (0,3 л.).
 • (рос.)8-а Всесоюзна конференція істориків-славістів // УІЖ. — 1978. — № 4 (0,5 а., співав. М.Турівненко).
 • (рос.)8-я Всесоюзная конференция историков-славистов//Советское славяноведение. — 1978. — № 5 (1,0 л. в соавт. с Н. Туривненко).
 • (рос.)История крестьянства западно-украинских земель в советской историографии //Проблемы историографии и источниковедения. Сб. ст. — Днепропетровск, 1979 (0,5 л.).
 • (рос.)Техника и технология солеварения в Торе и Бахмуте в XVII—XVIII вв. — Донецк, 1979: Рукоп. Деп. в Укр. НДИНТ. 1979. — № 16-23 (1,5 л.).
 • (рос.)Совершенствование подготовки учителей-историков в университете //Совершенствование учебного процесса в вузе и в школе. — Даугавпилс. — 1980 (0,2 л., в соавт. А. Сайко).
 • Тематика семинарских занятий по источниковедению истории СССР. — Донецк: ДонГУ, 1980 (1,0 л.).
 • (рос.)Источники об отношении крестьян к государственной власти XVII—XVIII вв. //Социально-политический и культурный облик деревни в его историческом развитии. XVIII сес. симпозиума по аграрной истории. Тезисы докладов и сообщений. — М., 1980 (0,2 л.).
 • Підготовка істориків-краєзнавців на історичному факультеті Донецьк. університету //І-а республ. конференц. з іст. краєзнавства. Тези доповідей та повідомлень . — К., 1980 (0,3 а., в співав.).
 • (рос.)Значение научного наследия Д. Л. Похилевича в изучении аграрной истории Польши XVI—XVIII вв. //Рукоп. деп. в ИНИОН СССР. — 1980. — № 12 (1,0 л.).
 • (рос.)Топографические описания Харьковского наместничества //Рукоп. деп. в ИНИОН СССР. — 1981. — № 12 (1,0 л., в соавт. Н. Волик).
 • (рос.)Донецкий предпролетариат // История рабочих Донбасса. — К., 1981 (1,5 л., соавт. А. Лисянский).
 • Довідник наукового працівника /Рец. // Арх.. України. — 1981. — № 2 (0,3 а., співавт. Є. Стуканов).
 • (рос.)Проблемы аграрной истории Украины, Белоруссии и Литвы XVI—XVIII вв. в трудах Д. Л. Похилевича //Актуальные проблемы аграрной истории УССР. Сб. научн. трудов. — Днепропетровск, 1981 (0,5 л.).
 • (рос.)История крестьян Речи Посполитой XVI—XVIII вв. в трудах Д. Л. Похилевича //Узловые вопросы советского славяноведения. Тезисы 9-й всесоюзной конференции историков-славистов. — Ужгород, 1982 (0,2 л.).
 • (рос.)Краеведческие сведения в описаниях к атласам губерний // 2-а Респ. конференція з істор. краєзнавства. — К., 1982 (0,2 а.).
 • (рос.)Торская засечная черта //Рукоп. деп. в ИНИОН СССР. — 1982 . — № 9 (0,8 л.).
 • (рос.)Проблемы аграрной истории Речи Посполитой в трудах Д. Л. Похилевича //Аграрная история эпохи феодализма. Сб. научн. ст. — Ижевск, 1983 (0,5 л.).
 • (рос.)Методические указания к курсу источниковедения истории СССР. — Донецк: ДонГУ, 1983 (1,0 л.).
 • (рос.)Топографическое описание Харьковского наместничества 1785 г. //Проблемы исторической географии России. Сб. ст. — М., 1983 (0,8 л.).
 • Зародження робітничого класу в Україні (XVIII- перша пол. XIX ст.). Рец.// УІЖ. — 1984. — № 1 (0,3 а.).
 • (рос.)Соляной пласт //Донбасс. — 1984. — № 3 (0,5 л., соавт. А. Сабина).
 • (рос.)Роль народных миграций в заселении и освоении Северного Приазовья (конец XVI- нач. XVIII вв.) // Социально-демографические аспекты развития производительных сил в деревне. 20-я сессия Всесоюзн. симпозиума по изучению проблем аграрной истории. — Тезисы докладов и сообщений. — М., 1984 (0,2 л.).
 • Описи намісництв України як джерело з краєзнавства //3-я Респ. конфенц. з істор. краєзнавства. Тези доповідей і повідомлень — К., 1984 (0,2 а.).
 • (рос.)Методические указания к курсу вспомогательных исторических дисциплин. — Донецк: ДонГУ, 1984 (2,0 л., соавт. Е. Стуканов).

45. Украинская линия. — 1985. Рукоп. деп. в ИНИОН СССР, 1985. — № 20 966 (6,0 л.).

 • (рос.)Описания наместничеств Украины как исторический источник (проблемы типологии и информационных возможностей) // Историограф. и источниковед. проблемы отечеств. истории. Сб. ст. — Днепропетровск, 1985 (0,5 л.).
 • До питання про розвиток техніки в соляній промисловості України в XVII—XVIII ст. //Нариси з історії природознавства і техніки. — К., 1985. — В. 31. (0,4 а.).
 • (рос.)Методические указания к проведению уроков по теме «Наш край» в 7-8 классах общеобразовательной школы. — Донецк: ДонГУ, 1985 (1,7 л.).
 • (рос.)Донецкая область с начала XX в. до 80-х годов. — Учебно-методические рекомендации в помощь учителям истории. — Донецк, 1985 (4,6 л., в соавт.).
 • (рос.)Торская укрепленная линия //Вопр. ист. — 1986. — № 1 (0,5 л.).
 • 250-річчя з часу спорудження Української лінії // УІЖ, 1986. — № 5 (0,4 а.).
 • (рос.)Роль народных миграций в заселении Северного Приазовья (XVI- нач. XVIII вв.) /Материалы Всесоюзн. симпозиума по изучению проблем аграрной истории. — Таллин, 1986. — Вып. 1 (0,7 л.).
 • (рос.)Предсказано Ломоносовым // Донбасс. — 1986. — № 5 (0,4 л.).
 • (рос.)Топографические описания наместничеств как источник по истории культуры крестьян России XVIII в. Итоги и задачи изучения аграрной истории СССР в свете решений XXVII съезда КПСС. XXI сессия Всесоюзн. сим- поз. по изучению аграрной истории. Тезисы докладов и сообщ. — М., 1986. (0,2 л.).
 • (рос.)Методические указания к проведению уроков по теме «Наш край» в IX—X кл. общеобразовательной школы (для студентов-практикантов и стажеров). — Донецк: ДонГУ, 1987 (3,0 л., соавт. Р. Д. Лях, Н. П. Троян).
 • (рос.)Роль музея этнографии ДонГУ в пропаганде дружбы и сотрудничества между народами СССР и других стран //Роль этнографии в идеологической работе и в ускорении социально-экономического развития общества. Всесоюзн. научн. конфер. — Омск, — 1987 (0,2 л.).
 • (рос.)А. М. Панкратова о формировании предпро-летариата в Донбассе //Рабочий класс СССР — ведущая революционная и созидательная сила советского общества. Тезисы докладов и сообщений республикан. конференции, посвящен. 90-летию акад. Панкратовой А. М. (и член редколлегии). — Донецк, 1987 (0,3 л.).
 • (рос.)Картографические материалы как источник по истории городов и сел южных областей Украины //Всесоюзная конференция по истор. краеведению. Тезисы докладов и сообщений. — К., 1987 (0,2 л.).
 • (рос.)Методические указания по написанию курсовых и дипломных работ по специальным историческим дисциплинам. — Донецк: ДонГУ, 1987 (2,2 л., соавт. Р. Д. Лях, Н. П. Троян).
 • (рос.)Численность и социальная структура населения Прикарпатья на рубеже XVII—XVIII вв. //Проблемы истор. демограф. СССР. Сборник науч. трудов. — К., 1988 (0,3 л.).
 • (рос.)Особенности воспроизводства населения на юге Украины во второй половине XVIII в. //Проблемы взаимодействия социальной структуры и воспроизводства населения в России и СССР. Тезисы докладов и сообщ. VI Всесоюзной конференции по исторической демографи. — М., 1988 (0,2 л.).
 • (рос.)Оборонительные сооружения и их роль в освоении Северного Приазовья в XVII—XVIII вв. — Донецк, 1988 //Рукопись деп.. в ИНИОН СССР. — 1988. — № 35900 (1,5 л.).
 • Описи України XVIII ст. //Українська археографія: сучасний стан та перспективи розвитку. Тези доповідей республ. наради. — К., 1988 (0,2 а.).
 • (рос.)Методические рекомендации к проведению уроков по теме «Наш край» в VII—VIII кл. общеобразоват. школы (для студентов-практикантов и стажеров). — Донецк: ДонГУ, 1988 (2,2 л.).
 • (рос.)Методические рекомендации к проведению уроков по теме «Наш край» в VII—VIII кл. общеобразоват. школы (для учителей истории). — Донецк: Пед. об-во, 1988 (2,25 л.).
 • Географія збуту донецької солі //Історико-географічне вивчення природних та соціальних процесів на Україні. Зб. науков. праць. — К., 1988 (0,5 а.).
 • (рос.)Донецкие сторожи //Донбасс. — 1988. — № 6 (0,5).
 • (рос.)К вопросу о духовном облике крестьян Речи Посполитой XVII—XVIII вв. //XI- Всесоюзная конферен. историков-славистов. Тезисы докладов и сообщ. — Минск: БГУ, 1988 (0,2 а.).
 • (рос.)Северное Приазовье в XVI—XVIII вв. — К., УМК ВО, 1988. (8,45 л.).
 • (рос.)К вопросу о роли Северного Причерноморья в укреплении торговых связей между Восточной и Западной Европой //Международные связи в средневековой Европе. Тезисы докладов и сообщений научно-практического семинара. — Запорожье: ЗГУ.- 1988 (0,2 л.).
 • (рос.)Особенности градостроительства в Северном Приазовье в XVII—XVIII вв. //2-ая Всесоюзн. конференц. по истор. краевед. Тезисы докладов и сообщ. — Пенза: ПГПИ, 1989 (0,2 л.).
 • (рос.)Методические указания и материалы к семинарским заняттям по источниковед. истории СССР. Тема «Экономико-стиатистические описания второй пол. XVIII в.» Донецк: ДонГУ, 1989 (2,0 л.).
 • (рос.)Днепровская укрепленная линия //Вопросы истории СССР. Межведом. сб. — Харьков: ХГУ, 1989. -Вып. 34 (0,5 л.).
 • (рос.)Советская историография истории промы-шленности и рабочих Донбасса. — Донецк, 1989 //Рукопись деп.. в ИНИОН СССР. — 1989. — № 37743 (7,0 л., в соавтор.).
 • (рос.)История фабрик и заводов Донбасса в советской историографии. — Донецк, 1989 //Рукопись деп. в ИНИОН СССР. — 1989. — № 38843 (5,2 л., в соавт.).
 • Законодавчі акти Російської держави як джерело до історії півдня України XVIII ст. // IV Республіканська наук. конференц. з істор. краєзнавства. Тези доповід. та повідом. — К., 1989.
 • (рос.)У истоков просвещения Донетчины //Народное образование Донецкой области: история и современность (К 200-летию открытия первой школы в Донбассе). — Тезисы докладов. — Донецк: Пед. об-во, 1990 (0,2 л.).
 • (рос.)Не про пень и старшего брата — об истории края //Донбасс. — 1990. — № 6 (0,5 л.).
 • Оборонні споруди та їх значення в заселенні Південно-Східної України //Географічний фактор в історичному процесі. Збірник наук. праць. — К., 1990 (1,1 а.).
 • Про формування багатоетнічного складу — населення Північного Приазов'я в XVI—XVIII ст. //Здійснення ленінської національної політики на Донеччині. — Донецьк, 1990 (0,2 а.).
 • (рос.)К вопросу об основних этапах заселения Донбасса в эпоху феодализма. Тезисы докладов и сообщ. VII Всесоюзн. конферен. по истор. демографии. — Донецк, 1991. — Ч. 2 (и член редкол.) (0,2 л.).
 • (рос.)К вопросу о направлениях миграции населения на Украине во второй половине XVII- нач. XVIII в. //Проблемы истор. демографии СССР и Западной Европы (период феодализма и капитализма). Сб. статей. — Кишинев, 1991 (0,5 л.).
 • Щоденник подорожі акад. Гільденштедта як джерело до вивчення культури півдня України //Регіональна науков. конферен. "Культура Придніпровського регіону в контексті загальноукраїнської культури.- Дніпропетровськ: ДДУ, 1991 (0,2 а.).
 • (рос.)Русская палеография. Учеб. пособие. — К., УМК ВО, 1991 (10,33 а.).
 • (рос.)Сколько же лет Артемовску? //Донбасс. — 1991. — № 6 (0,3 л.).
 • Зарубіжні українці (рец. на книгу) //Донбас літературний, 1991. — № 3 (0,3 а.).
 • Про час заснування м. Артемівська //V Всеукраїнська конференція з істор. краєзнавства. Тези доповідей та повідомлень. — К., 1991 (0,2 а.).
 • (рос.)О роли межэтнических связей в формировании земледельческой культуры юга Украины в XVIII в. //Аграрный рынок и его историческое развитие. XXIII сессия Всесоюзн. симпоз. по изучению аграрной истории. Тезисы докладов и сообщений. — М., 1991. — Ч. 2 (0,2 л.).
 • До питання про стан національного самосвідомості на Слобідській Україні наприкінці XVIII ст. //II Всеукраїнська науково-теоретична конференція "Проблема історії національного руху на Україні (до 1917 р.). — Тези доповідей та повідомлень. — Київ-Миколаїв, 1991 (0,2 а.).
 • Описи Харківського намісництва кінця XVIII ст. /Упорядник і співавтор передмови. — К., 1991 (28,56 а., співавт. В. А. Смолій, О. І. Гуржій).
 • (рос.)Заселение Донбасса в XVI—XVIII вв. //Новые страницы в истории Донбасса.- Донецк: ДонГУ, 1992.-В. 1.
 • (рос.)Добыча соли в XVII—XVIII вв. как импульс к возникновению промышленности Донбасса // І Региональная конференція "Донбасс: прошлое, настоящее, будущее. Тезисы докладов и сообщений. — Донецк, 1992.
 • Як заселявся наш край // Культура Донбасу.- 1992.- № 2.
 • (рос.)Наш край у XVIII ст. //Культура Донбасу, 1992. — № 43.
 • Освоєння півдня України в XVI—XVIII ст. у вітчизняній історіографії. Тексти лекцій для студентів спеціальності 2008. — Донецьк: ДонДУ, 1993.
 • Основні етапи заселення та господарського освоєння земель Війська Запорозького //Тезисы докладов вузовской научной конферен. профессорско-преподавательского состава. Гуманитарные науки. — Донецк: ДонГУ, 1993.
 • Військово-землеробські поселення на півдні України у XVIII ст. Тексти лекцій для студентів спеціальності 2008. — Донецьк: ДонДУ, 1993.
 • (рос.)О взаимоотношениях запорожских и донских казаков в XVI—XVIII вв. // Донбасс и Приазовье: Проблемы социального, национального и духовного развития. Тезисы докладов международной научно-практической конференции. — Мариуполь, 1993.
 • (рос.)К вопросу о начальном этапе формирования рабочих кадров в Донбассе // II Региональная научно-практическая конференция "Донбасс: прошлое, настоящее, будущее. Тезисы докладов и сообщений. — Краматорск, 1993.
 • (рос.)Программа по истории Донецкого края для общеобразовательной школы. — Донецк, 1993 (0,6 л., в соавт.).
 • Історичне краєзнавство. Програма курсу. — Донецьк, 1993. — 1-2 ч. (2 а., у спіавт.).
 • (рос.)Города Донетчины в конце XVIII в. //Летопись Донбасса. — Донецк: Донбасс, 1994. — Вып. 2 (0,3 л.).
 • Зміцнення впливу Росії в Північному Причорномор'ї після Переяславської Ради //300 лет Переяславской Рады. Международная научная конференция. Тезисы докладов и сообщений. — Донецк: Научный центр, 1994 (0,2 л.).
 • Торгові зв'язки півдня України в XVI—XVIII ст. //Україна в минулому. Зб. статей. — Львів-Київ, 1994. — Вип. VI (1,0 а.).
 • Торські та Бахмутські соляні промисли в XVII—XVIII ст. // Новые страницы в истории Донбасса. — Донецк, 1994. — Кн. 3 (1,0 а.).
 • Козацькими дорогами Донеччини //Проблеми розвитку туризму в Україні і завдання відновлення історичної пам'яті народу, засобами туризму. Тези доповідей і повідомлень всеукраїнської науково-практичної конференції. — Київ-Косів, 1994. — Ч. 2 (0,2 а.).
 • Використання краєзнавчого матеріалу при вивченні історії України XVI—XVIII ст. //Изучение истории Украины в учебных заведениях. Тезисы докладов и сообщений региональной научно-практической конференции. — Донецк: ДонГУ, 1995.
 • Козацтво Донецького краю. Бібліографічний покажчик. Вступна стаття і наукова редакція. — Донецьк: ДОНБ, 1995 (у співав.).
 • (рос.)Из истории Донбасса. Учебное пособие для учеников 7-9 кл. средней общеобразовательной школы. — Донецк: ОИПО, 1995 (в соавт.).
 • (рос.)История Донецкого края в документах и материалах (XVII- нач. XX в. Материалы для учителей истории (упорядник і редактор). — Донецьк: ОИПО, 1995 (в соавт.).
 • Витоки краєзнавства Південно-Східної України //Історичне краєзнавство в Україні: традиції і сучасність. Матеріали VII Всеукраїнської наукової конференції. — К., 1995. — Ч. 1.
 • Козацтво на Донеччині //Рідний край. Історико-краєзнавчий альманах № 1. — Донецьк, 1995.
 • Перша печатка підприємств Донбасу //Там же.
 • До питання про стан землеробської культури півдня України у XVIII ст. //Питання аграрної історії України та Росії. Матеріали наукових читань, присвячених пам'яті Д. П. Пойди. — Дніпропетровськ, 1995.
 • Питання східних кордонів Війська Запорозького у творчій спадщині Д. І. Яворницького //Регіональне і загальне в історії. Тези міжнародної наукової конференції, присвяченої 140-річчю від народження Д. І. Яворницького та 90-літтю XIII Археологічного з'їзду. — Дніпропетровськ, 1995.
 • Наступ на землі Війська Запорозького в період Нової Січі //Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку. Матеріали IV Всеукраїнських історичних читань. — Київ-Черкаси, 1995.
 • Джерела про час заснування м. Артемівська //Новые страницы в истории Донбасса. — Донецк, 1995. — Кн. 4.
 • Про формування землеробської культури Степової України в XVI—XVIII ст. //Вузівська конференція професорсько-викладацького складу. — Донецьк, 1995 (0,1 а.).
 • Південно-Східна Україна: короткі нариси з історії //Схід, 1995. — № 1 (1,0 а.).
 • (рос.)Влияние греков на социально-экономическое и культурное развитие юго-восточной Украины в 1775—1850 гг. (современная историография проблемы) //Украина-Греция: перспективы сотрудничества. Междунар. научно-практическая конференция. Тезисы докладов и сообщений. — Мариуполь, 1996 (0,1 л.).
 • Українська ландміліція //Південна Україна XVIII—XIX ст. Записки науково-дослідної лабораторії історії Південної України ЗДУ. — Запоріжжя, 1996. — Вип. 1 (0,6 а.).
 • Населення Донеччини за переписом 1897 р. //Региональная научно-практическая конференция: Донбасс — прошлое, настоящее, будущее. — Донецк, 1996 (0,2, соавтор И. Корнацкий).
 • До історії українських і сербо-хорватських зв'язків у другій половині XVIII ст. // Міжнародні зв'язки народів Європи.- Запоріжжя, 1996 (0,4, співавт. М. Панфьорова).
 • Запорозька Січ у творчості О. Рігельмана // Запорозьке козацтво у пам'ятках історії та культури.- Запоріжжя: ЗДУ, 1997 (0,5 а.)
 • (рос.)Аграрные отношения в Украине конца XVIII — первой пол. XIX вв. в современной историографии // Материалы Всеукраинской научной конференции по аграрной истории.- Черкассы: ЧДУ, 1997 (0,4, в соавторстве с М. Панфьоровой)
 • Заселення запорізьких земель в 1776—1783 рр. // Матеріали наук. конференції проф.-викл. складу ДонДУ.- 1997 (0,2)
 • Слов'яногірський комплекс як історична та природо-охоронна пам'ятка. // Матеріали 3-ї Всеукраїнської конференції «Туризм в Україні: економіка та культура.»- К., 1997 (0,4, співавт. Н. Кірязєва).
 • Картографічні матеріали Півдня України XVIII ст. // Зап. НТШ. — Львів, 1997. — Т. 231.
 • Зміни в територіально-адміністративному поділі Донеччини наприкінці XVI- серед. XIX ст. // Новые страницы истории Донбасса.- Донецк, 1997.- Кн. 5 (співавт. М. Панфьорова).
 • Проблема східних кордонів володінь запорожців у другій половині XVII — першій третині XVIII ст. // Запорозьке козацтво в український історії, культурі та національній самосвідомості. Матеріали міжнар. наук. конф. — Київ-Запоріжжя, 1997.
 • Проблеми краєзнавства Донеччини на сучасному етапі. // Матеріали обласного семінару «Музейні засоби з краєзнавства».- Донецьк: ДОКМ, 1998.
 • Заселення Степової України в XVI—XVIII ст. // Донецьк: Укр. центр, 1998. — 124 с.
 • Міста Донеччини в XVII—XVIII ст. // Нові сторінки в історії Донбасу.- Донецьк, 1998.- Кн. 6.
 • Перебудова помісного господарства в XVI—XVIII ст. у Східній Європі у творчій спадщині Д. Л. Похилевича // Центральна і Східна Європа в XV—XVIII ст. — Львів, 1998.
 • Основні етапи заселення Степової України в XVI—XVIII ст. // Схід. — 1998. — № 5.
 • Проблеми народознавства Донеччини на сучасному етапі// Музейні засоби з народознавства. Матеріали обласного семінару.- Донецьк: ДОКМ, 1998.
 • Наступ царату на землі Війська Запорозького// Схід, 1998.- № 1-2, 3.
 • До питання про час заснування м. Донецька//«У истоков города Донецка». Матер. науч.-практич. конф.-Донецк: ДОКМ, 1998.
 • (рос.)Методические указания к написанию курсовых и дипломных работ. Мариуполь: МГИ, 1998 (1,5, співавт. А. Гедьо).
 • (рос.)История родного края. 6-9 кл.- Донецк: Кардинал, 1998 (10 а., в соавт.)
 • Історія рідного краю. Навч. програма для 7-11 кл.-Донецьк: Кардинал, 1998 (у співавт.).
 • Східностепові українські говірки. Науково-навчальний посібник. — Донецьк: ДонДУ, 1999 (у співавт.).
 • Історія України. Посібник для абітурієнтів.- Донецьк: ДонДУ, 1999 (9,5 а., у співавт.).
 • З приводу дискусії про час заснування деяких міст Донеччини// Історія України. Зб. ст. — К.: Наук. думка, 1999. — Т. 7 (0,4 а.).
 • До питання про час заснування м. Маріуполя (історіографія і джерела проблеми)// Україна-Греція. Матеріали міжнар. конф. — Маріуполь: МДІ, 1999 (0,3 а.).
 • Кальміуська паланка. Схід.- 1999.-№ 6 (0,6 а.).
 • Землеробська культура України наприкінці XVIII ст. (за матеріалами топографічних описів) // Питання аграрної історії України та Росії XVIII—XX ст. — Дніпропетровськ: ДДУ, 1999 (0,5 а., співавт. І. Бондаренко).
 • Північне Приазов'я наприкінці XVIII ст. (за мандрівними записками Й. Гільденштедта)// Вісник ДДУ. Сер. Б. Гуманітарні науки.- Донецьк, 1999.- № 1 (0,5 а., співавт. Н. Никифоренко).
 • Село Маяки (2-а пол. XVII—XVIII вв.)// Нові сторінки історії Донбасу.- Донецьк, 1999 (0,5 а., співавт. Н. Чепіга).
 • Мандрівні записки Й. Гільденштедта як джерело з історії України 2-ї пол. XVIII ст. // Осягнення історії.- Острог- Нью-Йорк, 1999 (1,0 а., співавт. Н. Никифоренко).
 • Матеріали Бахмутської і Торської слідчих комісій як джерело до історії Донбасу середини XVIII ст. Праці наук. конф. Дон НУ.- Донецьк, 2000 (0,3 а.).
 • Мала енциклопедія козацтва// Донецьк, 2000.- (7,0 а., співавт.).
 • Юнкер і Донбас// Нові стор. історії Донбасу.- Донецьк, 2000.- Кн. 8 (0,5 а.).
 • Визвольна війна в топографічних описах України// Українська козацька держава.- Київ, 2000, Т. 7 (0,5 а., співавт. І. Бондаренко).
 • Історія України. Посібник для абітурієнтів (доповнене та перероблене видання).- Донецьк: ДонДУ, 2000 (10 а., у співавт.)
 • Джерела до історії населених пунктів Донеччини XVI—XVIII ст// Донецьк, 2001 (12,0 а.).
 • До питання про методику визначення часу заснування поселень Степової України// Історія України, Т. 18. — Київ-Донецьк, 2001 (0,5 а.).
 • Святі гори // Довідник з історії України.- К., 2001.
 • Кальміуська паланка// Наук. записки.- К., 2001.- Т. 6.
 • Матеріали архіву Коша Нової Січі як джерело з історії Донбасу // Донецький вісник НТШ. — Д., 2001. — Т. 1.
 • Українське козацтво. Мала енциклопедія.- Київ-Запоріжжя, 2002 (2 а.- 14 довідок у співавт.).
 • Мандрівні записки Гільденштедта як джерело до історії Донеччини XVIII ст. //Історичні та політологічні дослідження.- Донецьк, 2002 (0,5 а.).
 • Основні напрямки роботи Донецького відділення НДІК //Запорозька старовина.- К.-Запоріжжя, 2002.- Вип. 2 (0,6 а.).
 • Формування поліетнічного складу населення Донеччини в XVI—XVIII ст. // Вісник ДонНУ.-2002.- Вип. 2 (0,7 а.).
 • Історична географія. Програма курсу і методичні поради.- Донецьк: ДонНУ, 2002 (2,0 а., у співавт.).
 • Історія Слобідського козацтва в Топографічному описі Харківського намісництва І. Переверзєва// Донецький вісник НТШ.- Донецьк, 2003.-Т. 4 (0,5 а.).
 • Пірко В.О. Заселення Донеччини у XVI-XVIII ст. (короткий історичний нарис і уривки з джерел) / Український культурологічний центр. – Донецьк: Східний видавничий дім, 2003. – 180 с.
 • Матеріали РДАДА як джерело до історії Південно-Східної України XVII—XVIII ст. // Студії з архівної справи та документознавства.- К., 2003 (0,5 а.).
 • Заселення Південної України в XVI—XVIII ст. в російсько-українській історіографії XVIII — першої половини XIX ст. // Вісник ДонНУ.- 2003.- № 2, сер. Б (0,5 а., у співавтор.).
 • Соляні промисли Донбасу XVII—XVIII ст. в економіко-історичній літературі// Донецький вісник НТШ, т. 5, — Донецьк, 2004. — (0,5 а., співавтор М. Литвиновська).
 • Європейські технології в соляній промисловості Донбасу XVIII ст. // Донбасс: прошлое, настоящее, будуще. — Донецк, 2004. — (0,3 а., співавтор М. Литвиновська).
 • Найдавніші міста Донеччини (міфи і реальність)// Схід.- 2004.- вересень.
 • Заселення і господарське освоєння Степової України в XVI—XVIII ст. — Донецьк, 2004.- 223 с.
 • Історіографія та джерела до історії заселення і господарського освоєння Донбасу в XVI—XVIII ст. // Вісник ДонНУ. — 2004.- № 1 (0,5 а.)
 • До питання про спадковість у науковій роботі студентів молодших курсів. Матеріали науково-методичної конференції ДонНУ. — Донецьк, 2004 (0,3 а.)
 • Підсумки та завдання МАН// Південно-Східна Україна (із стародавності у XXI ст.). Перша обласна історико-краєзнавча конференція учнівської молоді. Матеріали та тези доповідей. — Донецьк, 2005 (0,2 а.)
 • Найдавніші міста Донеччини// Кроки до успіху.- 2005, 26 березня (передрук із ж. Схід.- 2004, вересень).
 • Соляні промисли Донеччини в XVII—XVIII ст. — Донецьк, 2005.- 136 с. (співавтор М. Литвиновська).
 • Про стан землеробства на Донеччині у XVII—XVIII ст. // Донецький вісник НТШ, т. 8. — Донецьк, 2005 (0,5 а.).

Джерела[ред. | ред. код]