Різанина в Самашках

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Операція МВС РФ у селі Самашки
Перша чеченська війна
Дата 78 квітня 1995
Місце Чечня, Самашки
Результат Перемога російських військ
Противники
Росія Чеченська Республіка Ічкерія Чечня


Командувачі
Анатолій Куликов немає командира


Сили сторін
більше 3000 осіб[1]
( внутрішні війська, ОМОН, СОБР)
місцеві жителі


Військові втрати
16 убитих і 44 поранених 250-300 чоловік убито і близько 150 полонених


Загальні втрати більше 100 мирних громадян убито

Операція МВС РФ у селі Самашки — військова операція, що була проведена 7-8 квітня 1995 в ході першої чеченської війни силами Міністерства внутрішніх справ Росії із «зачистки» села Самашки Ачхой-Мартанівського району Чеченської республіки.

Операція[ред. | ред. код]

Софрінська бригада МВС РФ, ОМОНу Московської області та Оренбурзький СОБР 7 квітня почали операцію із «зачистки» в районі залізничного вокзалу, а потім, 8 квітня, «зачистці» піддалося все село. За словами генерал-лейтенанта Антонова, заступника командувача силами МВС Чечні, «це була повністю незалежна військова операція військ МВС», проведена силами та засобами 3000 військовослужбовців МВС, у тому числі 350 осіб становив штурмової загін; артилерія, кілька ракетних установок, танки були розгорнуті біля села Самашки. За повідомленням Інтерфаксу, федеральні сили обстрілювали село установками «Ураган» (БМ-27) і «Град» (БМ-21)).

Після ультиматуму, пред'явленого генерал-лейтенантом Антоновим, командувачем угрупованням федеральних військ в Чечні генерал-полковником ВВ МВС Анатолієм Куликовим, а також генерал-лейтенантом Анатолієм Романовим 6 квітня 1995 року з вимогою видати 264 одиниці автоматичної зброї, імовірно, наявної в жителів Самашок (жителі села видали тільки 11 автоматів), понад 200 бійців лишило Самашки під тиском старійшин села, які хотіли, щоб село не було знищене російськими окупантами.

Проте, в селі залишилося близько 40 легкоозброєних бійців, місцевих жителів, які й учинили опір. Підбивши один танк і два бронетранспортери (БТР), вони покинули село перед початком зачистки.

Втрати[ред. | ред. код]

Цифри втрат МВС, згідно із заявою російської сторони, сильно різняться - від 15 поранених до 16 убитих і 44 поранених. [2] За заявою Станіслава Говорухіна, голови парламентської комісії, близько 350 російських військовослужбовців отримали поранення і 16 людей загинули [3].

По ряду свідоцтв, в ході операції федеральними військами було вбито більше 100 мирних жителів. Понад 100 загиблих мирних жителів було зазначено в повідомленні Комісії ООН з прав людини (UNCHR) (березень 1996 роки) [4].

За спостереженням Human Rights Watch (HRW), це був найвідоміщий випадок вбивства цивільного населення в першу чеченську війну[5]. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (ICRC) оголосив про те, що загинуло приблизно 250 цивільних осіб [6]. На думку «Amnesty International» [7] понад 250 осіб, за заявою старійшин села Самашки, жертв нападу понад 300 осіб [8].

На думку правозахисної організації «Меморіал», дані про цей епізод, поширені інформаційним агентством Ічкерії, не викликають довіри [9]. «Меморіал» призводить свою власну оцінку числа загиблих жителів, засновану на поіменному списку жертв - як мінімум 112-114 чоловік [10].

Громадська думка[ред. | ред. код]

Юлія Латиніна, в ефірі радіостанції «Ехо Москви» неодноразово озвучувала, що при операції в селі Самашки , МВС РФ закидували гранатами підвали житлових будинків з жінками [11] та дітьми [12], влаштовували там різанину [13].

Анна Політковська стверджувала, що «в першу війну Самашки увійшли в історію як сучасні Лідіце. Село стало місцем масових вбивств цивільного населення » [14]. На думку Сергія Пархоменко операція в чеченському селі Самашки здійснювалася каральними контингентами[15].

«Нова газета» опублікувала ряд статей, в яких, за спогадами жителів Самашок, п'яні солдати федеральних військ спалювали дітей і дорослих [16].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Russians Killing of 100 Civilians In a Chechen Town Stirs Outrage, The New York Times, May 8, 1995
 2. Всіма наявними засобами ...: Операція МВС РФ в селі Самашки, 7-8 квітня 1995 р .: 7. Втрати серед військовослужбовців і співробітників ОМОН, Меморіал
 3. Всіма наявними засобами ...: Операція МВС РФ в селі Самашки, 7-8 квітня 1995 г .: 6. Хід операції по захопленню села Самашки підрозділами МВС, Меморіал
 4. Стан справ в області прав людини в Чеченській Республіці на англ. UNCHR
 5. /WR96/Helsinki-16.htm RUSSIAN FEDERATION Human Rights Developments, Human Rights Watch 1996 annual report
 6. Wounded Bear: The Ongoing Russian Military Operation in Chechnya Globalsecurity.org
 7. RUSSIAN FEDERATION Brief summary of concerns about human rights violations in the Chechen Republic Amnesty International
 8. [http: //www.wri-irg. org / pubs / ww-199502.htm Mothers 'March to Grozny] WRI
 9. всіма наявними засобами. .. Операція МВС РФ в селі Самашки 7-8 квітня 1995 р <! - Тема доданий ботом ->
 10. всіх наявних ЗАСОБАМИ ... Операція МВС РФ в селі Самашки 7-8 квітня 1995 р <! - Тема доданий ботом ->
 11. «Ехо Москви», «Без посередників», 18.08.2007, журналіст Юлія Латиніна: «... люди, які зачищали село Самашки і заходили в будинку і кидали гранати ... і жінок і дітей не випускали з будинків і кидали гранати в підвали, де вони вбивали жінок і дітей, і породжували нові війни і терористів ».
 12. « Ехо Москви »,« Код доступу »від 19.04.2008, журналіст Юлія Латиніна:« А то як же, звичайно, коли російські солдати зачищали Самашки і жбурляли гранати в льох, де ховалися діти ... »
 13. Ехо Москви »,« Код доступу »від 04.09.2004, Юлія Латиніна:« Згадаймо село Самашки, яке оточили федеральні війська, в якому були бойовики, федеральні війська сказали: ми розбомбили село, якщо бойовики не підуть, бойовики пішли, федеральні війська увійшли в село і влаштували там різанину ».
 14. Радіо Свобода від 11.07.2001,« Хроніка зачистки в Серноводську. Екстрадиція, яка не відбулася », Анна Політковська:« Військові, сміючись, говорили: «Нам подобається вбивати вас саме в Самашках». Дійсно, у Самашок погане минуле, про яке в Чечні знають всі. В першу війну Самашки увійшли в історію як сучасні Лідіце. Село стало місцем масових вбивств цивільного населення ».
 15. «Ехо Москви», «Суть подій» від 06.04.2007, Сергій Пархоменко: « ... чергова річниця події в чеченському селі Самашки, яке було страшним чином роздавлено тодішніми каральними контингентами в Чечні ».
 16. «Нова газета» від 14.02.2000, /society/11544.html стаття «Повний Кошман».

Посилання[ред. | ред. код]