Сажотрус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сажотрус або коминар — древня професія. Завданням сажотруса є перевірка та очистка каміна, печі, котла для забезпечення вільного виходу продуктів згоряння, а також систем вентиляції для забезпечення нормальної життєдіяльності людини. Найчастіше люди даної професії зустрічаються в країнах Північної Європи, наприклад Німеччини.

Сажотрусами зазвичай ставали люди субтильної статури, нерідко на цю роботу брали підлітків, так як сажотрусові часто треба було залізти всередину труби. Оскільки професія ця носила якийсь відбиток таємничості (вимазані сажею обличчя виглядало як маска, саму роботу сажотруса ніхто не бачив) з сажотрусами пов'язані деякі забобони, в основному хороші. Наприклад, зустріти сажотруса на вулиці — до удачі. А щоб удача напевно знала кого ощасливити, треба було доторкнутися до сажотруса і вимазати в сажі руку.

Історія[ред.ред. код]

Професія сажотруса почала своє існування імовірно в Німеччині. Однак батьківщиною сажотруса є Данія. Перша будівля де прочистили димоходи, був замок короля Крістіана IV в Копенгагені. Сталося це в 1639 році, чищенням димоходів займався литовець Гудманд Ольсен. У 1728 році в Копенгагені трапилася велика пожежа, яка знищила майже половину цього міста, після якої, проблема тяги камінів і печей вийшла на державний рівень. У 1731 році був призначений перший професійний сажотрус Датського королівства — Андреас Ніешке родом із Сілезії. 11 лютого 1778 вийшов указ Крістіана VII про створення ремісничого цеху датських сажотрусів. У 1917 році були організовані спеціальні курси сажотрусів при Данському технологічному інституті.

У 1974 році в місті Тендер на півдні Ютландії відкрилася школа сажотрусів. Термін навчання — чотири роки. У програму входить:

  • вивчення техніки очищення
  • основи опалення та вентиляції
  • математика
  • природничі науки
  • економіка

Посилання[ред.ред. код]


Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.