Світанок, полудень, захід і сутінки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Світанок, полудень, захід і сутінки»
кат.
ісп.
Творець: Сальвадор Далі
Час створення: 1979
Розміри: 122 × 246 см
Висота: 122 см
Ширина: 244 см
Матеріал: олія на фанері
Техніка: живопис
Зберігається: Фігерас, Іспанія
Музей: Театр-музей Сальвадора Далі

«Світа́нок, по́лудень, за́хід і су́тінки» — картина Сальвадора Далі, написана у 1979 році. Зберігається у Театрі-музеї Сальвадора Далі у Фігерасі.

Опис[ред. | ред. код]

Робота була написана за пропозицією Центру Жоржа Помпіду, аби представити на ретроспективній виставці творчості Далі також роботи останнього пероіду. Виставка проходила в Центрі Жоржа Помпіду в Парижі з 18 грудня 1979 по 14 квітня 1980 року.

Картина написана у запаморочливо вібруючих кольорах, фарби накладаються на поверхну переважно прямо з тюбику, абсолютно безсистемно. Одні ділянки, незаповнені, виражають спокій та умиротворення, а інші, з нагромадженням фарби, — акумулюють напруження. В цілісну композицію картину об'єднують тінь, що проходить на передньому плані, та злегка припіднята діагональ, що разом організовують структуру усього полотна.

Далі в одній роботі зміг показати плин часу, як це робив німецький художник Альтдорфер котрий зображав на одному полотні весь хід битви. Далі відтворює день за днем, повторюючи жіночу фігуру з «Анжелюса» Мілле, і ми бачимо, як вона змнюється, завдяки вібрації кольору та відтінків, що за волею художника набувають більшої або меншої інтенсивності.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Антони Пичот, Монсе Агер, Жорж Пуч. Театр-музей Дали в Фигерасе // Фонд «Гала-Сальвадор Дали», «Триангле посталс».