Сейсмічність Ірану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іран характеризується досить високою сейсмічністю.

Загальна характеристика

[ред. | ред. код]

Територія Ірану розташована в межах Альпійсько-Гімалайської складчастої геосинклінальної області. У центральній частині виділяється серединний епібайкальський масив з довендською складчастою основою і венд-фанерозойським осадовим чохлом. На півночі розташовані Ельбурс-Біналудська, Копетдагська і Ельбурська системи мезозойсько-ранньопалеогенових геосинклінальних прогинів. Вздовж кордонів Афганістану і Пакистану розташована Східно-Іранська складчаста система — евгеосинклінальний прогин, заповнений офіолітовими і флішевими утвореннями крейди-еоцену. Основні гірські масиви Ірану: Загрос — з переважними висотами 2000-3000 м; Макран — з середніми висотами 600—1500 м; Східно-Іранські гори — з середньою висотою гір 1500 м та Ельбурс, з найвищою точкою усього Середнього Сходу — погаслим вулканом Демавенд (5604 м). Подібні навколишні природні умови створюють високий рівень сейсмічності Ірану та досить велику різноманітність глибин розташування епіцентрів землетрусів. Тобто, Іран розташований на головних геологічних лініях розлому, що робить його територію схильною до сейсмічної активності[1].

Сейсмічна історія

[ред. | ред. код]

Район Ірану досить високосейсмічний. Так, наприклад, тільки у XX ст. під час 22 найсильніших землетрусів (9 балів і вище) тут загинуло 73 тис. осіб. У грудні 2003 року під час руйнівного землетрусу також загинуло понад 70 тис. осіб. За даними ООН, в Ірані щорічно стається приблизно 10 тис. землетрусів[2].

Землетруси минулих століть

[ред. | ред. код]

Землетруси XXI століття

[ред. | ред. код]

26 грудня 2003 року у місті Бам в Ірані стався сильно помірний за (шкалою інтенсивності МSK-64) землетрус магнітудою 6,6 балів за (шкалою Ріхтера). Підземний поштовх стався рано-вранці, коли більшість місцевих жителів ще спали. В результаті тисячі людей опинились під завалами. Загинули понад 26 тисяч людей, 30 тисяч отримали поранення. Наслідки землетрусу були такими руйнівними через те, що багато будинків були глиняними та не відповідали будівельним вимогам для сейсмоактивних зон[3].

17 жовтня 2023 року, в Ірані сталася низка помірних (за шкалою інтенсивності МSK-64) землетрусів, які були зафіксовані Головним центром спеціального контролю ДКАУ, а саме:

  • о 08:10:04 (за київським часом), землетрус в південній частині Ірану, магнітудою 5,6 балів (за шкалою Ріхтера) на глибині 14 км[4];
  • об 11:22:12 (за київським часом), землетрус в південній частині Ірану, магнітудою 5,4 балів (за шкалою Ріхтера) на глибині 13 км[5];
  • о 19:26:49 (за київським часом), землетрус в південній частині Ірану, магнітудою 5,4 балів (за шкалою Ріхтера) на глибині 10 км[6].

18 червня 2024 року, о 13:24 (за місцевим часом), у Кашмері, який розташований в іранському остані Хорасан-Резаві, стався помірний (за шкалою інтенсивності МSK-64) землетрус магнітудою 5,0 балів (за шкалою Ріхтера). Поштовхи були зафіксовані за 2,6 км від Кашмеру, на глибині 10 км[7]. За повідомленням агентства Iran International, щонайменше четверо осіб загинули, 120 людей дістали поранення, 35 із них було ушпиталено[8][9].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]