Складчастість (геологія)
Складчастість (англ. folding) — порушення нормального залягання геологічних пластів без розриву їхньої суцільності, але з утворенням складок[1].
Процес деформації шарів земної кори без порушення їхньої суцільності (без розриву), що відбувається під впливом тектонічних рухів і почасти екзогенних процесів і веде до виникнення в пластах гірських порід вигинів (складок) різного масштабу і форми.
У глобальному масштабі процес складкоутворення має безперервно-переривчастий характер і веде до утворення складчастих областей і гірських складчастих систем різної висоти і протяжності.
-
Дуже "жорсткі" складки гірських порід, Східна Австралія
-
Складка гірських порід у Кельцях
-
Синкліналь поблизу Барстоу, Каліфорнія
Протягом геологічної історії Землі виділяється кілька періодів посилення складкоутворення, званих епохами складчастості або тектогенезу .
- Регіональні складчастості за континентом та їхній приблизний вік.
Вік орогенезів (складчастостей) подано в дужках в млн років тому, від початку до закінчення активної фази. Знаком тильди позначено приблизний вік найбільшої тектонічної активності.
- Складки
- Епоха складчастості
- Складчастість гірських порід
- Складчаста область
- Складчаста система
- Складчастий пояс
- Складчасті гори
- Складчасті порушення
- Складчасто-брилова споруда гірського Криму
- Соляна тектоніка
- Цикл складчастості
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- (рос.) Лазаренко Э. А. По вулканическим Карпатам : Путеводитель. — Ужгород : Карпати, 1978. — 96 с.
- (рос.) Короновский Н. В., Ясманов Н. А. Геология: учебник для студ. высш. учеб. заведений. — М. : Издательский цент «Академия», 2011. — 448 с. — ISBN 978-5-7695-7793-2.
- Складчастість // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.