CpG-острівці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
CpG-острівці в промоторній ділянці гену, де жовтим позначені послідовності CpG, червоним — стартовий кодон (ліворуч) та приклад стандартної послідовності ДНК без CpG-острівців (праворуч)

CpG-острівець (англ. CpG island, CGI) — ділянка молекули ДНК, довжиною приблизно в 1 тис. нуклеотидів, яка містять багато послідовностей 5’-CG-3’ на одному ланцюгу ДНК[1]. CpG послідовності у хребетних зустрічаються у вигляді скупчень, власне CpG-острівців, у місцях старту транскрипції, промоторних ділянках та міжгенних проміжках, тоді як решта геному має мало випадків послідовностей CpG.[1]

CpG пара на одному ланцюгу ДНК та C-G пара основ на комплементарних ланцюгах

Назва походить від скорочення «Цитозин-фосфатний залишок-Гуанін» і слугує для розмежування послідовності двох нуклеотидів поряд в одному ланцюгу від комплементарної пари C-G, де кожен нуклеотид належить окремому з двох ланцюгів ДНК.

Функціонально, CpG-острівці пов'язані з явищем метилювання ДНК по цитозину. Більша частина цитозину, до 80 % геному хребетних, метильована і лежить поза послідовністю нуклеотидів CpG, тоді як CpG-острівці здебільшого неметильовані та містять модифікацію гістонів H3K4me3 — один з маркерів еухроматину (див. табл. у Порівняння еу- та гетерохроматину)[2]. У той же час метилювання CpG-острівців в сайтах старту транскрипції призводить до заглушення відповідних генів на довгий час, прикладами можуть бути імпринтні гени та гени на неактивній X-хромосомі. Також характер метилювання CpG-острівців може бути тканинноспецифічним[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Peter A. Jones (July 2012). Functions of DNA methylation: islands, start sites, gene bodies and beyond. Nature reviews. Genetics 13 (7): 484–492. PMID 22641018. doi:10.1038/nrg3230. 
  2. Aimee M. Deaton, Shaun Webb, Alastair R. W. Kerr, Robert S. Illingworth, Jacky Guy, Robert Andrews & Adrian Bird (July 2011). Cell type-specific DNA methylation at intragenic CpG islands in the immune system. Genome research 21 (7): 1074–1086. PMID 21628449. doi:10.1101/gr.118703.110. 

Джерела[ред. | ред. код]