Транскрипція (біологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схематичне зображення транскрипції РНК.
Електронна мікрофотографія, що показує ріст молекул мРНК під час транскріпції. Begin — початок транскріпції, End — кінець транскрипції, DNA — ДНК.

Транскрипція — процес синтезу РНК з використанням ДНК як матриці, що відбувається у всіх живих клітинах, іншими словами, це перенесення генетичної інформації з ДНК на РНК.

У разі ДНК, що кодує білок, транскрипція є першим кроком біосинтезу білків, процесу, який кінець кінцем приводить до перекладу генетичного коду, через мРНК як проміжної ланки, у поліпептидну послідовність функціонального білка.

Транскрипція каталізується ферментом ДНК-залежною РНК-полімеразою. Процес синтезу РНК протікає в напрямку від 5'- до 3'- кінця, тобто РНК-полімераза рухається матричним ланцюжком ДНК у напрямі 3'->5'.

Рівень транскрипції більшості генів чітко регулююється за допомогою факторів транскрипції. Саме на цьому етапі відбувається більша частина регуляції експресії генів.

Зазвичай процес транскрипції поділяється на 3 стадії — ініціацію, елонгацію і термінацію.

Транскрипційні фабрики Транскрипція здійснюється в так званих «транскрипційних фабриках» (Cook PR, Science 1999 1999 Jun 11;284(5421):1790-5 The organization of replication and transcription.). 8 РНК II полімераз складають основу цього величезного комлексу і організовують компактизацію хроматину в ядрі клітини. Візуалізація сайтів транскрипціі можлива за допомогою бромоурідину in vivo і послідуючою іммунодетекцією флуоресцентно поміченими антитілами. [Джерело?]

Див. також[ред.ред. код]

Сахарин Це незавершена стаття з молекулярної біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.