Статева стерилізація
Стате́ва стериліза́ція (від лат. sterilis — безплідний) — знепліднення, позбавлення людини або тварини здатності до розмноження.
Види[ред. | ред. код]
За механізмом, існують основні три методи статевої стерилізації:
- хірургічні
- медикаментозні (гормональні препарати, сперміциди, бар'єрна контрацепція)
- радіаційні
За незворотністю змін:
- повна (незворотня) — статеві клітини неможливо буде отримати
- часткова (неповна) — статеві клітини можливо отримати при виконанні певних медичних маніпуляцій чи втручань
Методи хірургічної стерилізації:
- вазектомія (у чоловіків)
- «трубна оклюзія» (у жінок) — оклюзія фаллопієвих труб
- орхіектомія(у чоловіків), оваріоектомія (у жінок) — примусово виконання цих втручань називають Кастрація, у ветеринарії теж
- гістеректомія
Стерилізація може бути добровільною або примусовою (насильницькою). Примусова стерилізація людей розглядається Міжнародним кримінальним судом як злочин проти людяності.
Міжнародні дані[ред. | ред. код]
Відповідно до закону КНР про контроль народжуваності, проводити насильницькі операції зі стерилізації заборонено, проте періодично надходять повідомлення про те, що місцеві чиновники проводять цю процедуру саме насильницьким способом[1].
Подібні повідомлення надходять і з Узбекистана.[2]
Стерилізація людини використовувалася в деяких країнах (наприклад, в нацистській Німеччині) як один з інструментів негативної євгеніки[3].
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ У Китаї насильно стерилізують жінок. The Epoch Times Украина. 04.04.2009. Процитовано 2 грудня 2010.
- ↑ М. Яновська. Узбекистан: Жінок стерилізують. Хірургічні інструменти — ні. Архів оригіналу за 21 листопада 2010. Процитовано 2 червня 2011.
- ↑ Strous R.D. (Травень 2006). Психіатри Гітлера: цілителі та наукові дослідники, що перетворилися на катів, і їх роль в наші дні (розширений реферат) Лікарі та їх злочини проти людства у нацистській Німеччині. Психіатрія і психофармакотерапія 8 (5). Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 2 червня 2011.
Джерела[ред. | ред. код]
- Планування сім'ї та контрацепція: навчальний посібник / В. І. Бойко, Н. В. Калашник, А. В. Бойко та ін.. — Суми: Сумський державний університет, 2018. — 223 с. ISBN 978-966-657-710-1 Електронне джерело
Посилання[ред. | ред. код]
- В ООН закликають держави припинити примусову стерилізацію жінок з інвалідністю, 25 жовтня 2017
- ЗАКРІПЛЕННЯ РЕПРОДУКТИВНИХ ПРАВ ОСОБИ У СІМЕЙНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ. Дутко А. О., Заболотна М. Р. [Архівовано 5 березня 2021 у Wayback Machine.], 2016
- Репродуктивні права людини та громадянина: проблемні аспекти. Громовчук М. В. [Архівовано 15 лютого 2020 у Wayback Machine.], 2018
![]() |
Це незавершена стаття з медицини. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |