Сунь Укун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свень Вукон. Ілюстрація до «Подорожі на Захід», XV ст.

Свень Вуко́н — (за сист. Палладія — Сунь Укун (заст.); за сист. Кірносової—Цісар — Свень Вукон) — китайський літературний персонаж: Король Мавп, відомий за романом «Подорож на Захід» У Чен'еня. Як і Неджа (кит. 哪吒), є одним із найпопулярніших образів трикстера в культурі Східної Азії.

До відомого роману У Чен'еня вже існувало декілька варіантів історії походу в Індію ченця Сюаньцзана і його учнів, але за шедевр китайської літератури вважають саме роман «Подорож на Захід». Деякі науковці вважають, що образ Свень Вукона постав на основі індійського бога-мавпи Ханумана. У деяких країнах, наприклад, в Індонезії, їх справді годі розрізнити — Ханумана і Свень Вукона вважають за ту саму істоту.

Імена[ред. | ред. код]

Від свого першого вчителя, безсмертного патріарха Сюйпуті (Суботі) Цар Мавп отримав ім'я Вукон («той, що спізнав порожнечу») та прізвище Свень (таке саме прізвище дістали й усі мавпи, що жили на Горі Плодів і Квітів).

Другий учитель Вукона також дав йому чернече ім'я, Сінчже, «мандрівник» (кит. 行者). Так часто звали мандрівних ченців.

Свень Вукон також відомий як:

  • Кам'яна мавпа (石猴, ShíHóu), оскільки народився з каменю.
  • Прекрасний Цар Мавп, Měihóu Wáng (кит. 美猴王) — титул, який придумали його піддані.
  • Бімавень (тобто конюх) (кит. 弼馬溫, Bìmǎwēn) — був призначений на цю посаду в Небесних чертогах. В основному вживається як образа.
  • Великий Мудрець, Рівний Неба, Qítiān Dàshèng (кит. 齊天大聖) — другий титул, придуманий підданими Свень Вукона. Після нетривалих суперечок з ображеним Небесним Імператором, титул був закріплений за Вуконом офіційно. Скорочується до «Великий Мудрець».

Цар Мавп також відомий як Kâu-chê-thian (кит. 猴齊天) на Тайвані і як Maa5 Лау1 Зін1 (кит. 馬騮精) в Гонконзі.

Коротка біографія[ред. | ред. код]

Свень Вукон — це кам'яна мавпа, яка народилася з чарівного каменю. Якось мавпи, що жили з ним, вирішили дізнатися, звідки бере свій початок гірський струмок, що протікає поруч з ними, і в результаті виявили водоспад. Того, хто ризикне пройти через водоспад й повернеться неушкодженим, вони пообіцяли зробити своїм царем. На це зголосився Свень Вукон і, виявивши за водоспадом Печеру водної завіси, очолив мавп. Не зважаючи на своє щасливе життя, Свень Вукона турбувало те, що рано чи пізно він постаріє і помре. Тому, за порадою своїх підданих, він вирушив у подорож, у пошуках вчителя, який навчив би його безсмертя. Один даос, що взяв його в учні, навчив Свень Вукона літати на хмарі, вдаватися до 72 перетворень та інших магічних дій. Повернувшись у своє царство, Свень Вукон за порадою підданих зайшов до Морського Дракона і попросив у нього яку-небудь зброю для себе. Оскільки буль-яка звичайна зброя видавалася Свень Вукону надто легкою, Дракон віддав йому Цзіньґубан (кит. 金箍棒, jīngū bàng) вагою в 13 500 цзіней, яким Юй у свій час приборкував води. Отримавши цей велетенський посох, Свень Вукон став погрожувати своєю новою зброєю й змусив братів Дракона віддати йому відповідний до зброї одяг.

Незважаючи на самовдосконалення Свень Вукона, він все-таки помер від алкогольного отруєння, і за ним з'явилися слуги Янь-ло (китайський варіант імені повелителя підземного світу мертвих, бога Ями). Судді пекла визнавали, що тут сталася якась помилка, але Свень Вукон все одно влаштував скандал і викреслив з книги мертвих своє ім'я, а заодно й імена своїх підданих. Завдяки цьому, багато мавп на Горі Плодів і Квітів стали безсмертними. Як дії в палаці Морського Дракона, так і скандал, влаштований Свень Вуконом у пеклі, стали причиною для скарг Нефритовому Імператору. Замість покарання Свень Вукона взяли на небо і призначили там конюхом. Проте Свень Вукона обурила така нікчемна посада й він самовільно повернувся на землю, де піддані охрестили його «Великим Мудрецем, Рівним Небові». Цього разу, за те, що Свень Вукон самовільно покинув свою роботу, проти нього Нефритовий імператор послав ціле військо. Проте впоратися з Свень Вуконом воно не змогло. Тому, імператор був змушений визнати титул Свень Вукона і призначити його на почесну, але цілком формальну посаду. Щоб він не надто байдикував, йому доручили охороняти чарівний персиковий сад.

В ролі охоронця Свень Вукон взявся красти доручені йому персики. Пізніше він дізнався про підготовку небесного бенкету й виявив, що його туди не запросили. Тому, він пробрався у палац, де мав відбуватися бенкет і ще до приходу гостей поїв усе, що було приготовлено, зокрема й еліксир безсмертя. Це знову призвело до зіткнення з небесними військами і цього разу його вдалося тимчасово захопити в полон. Однак, зважаючи на обсяги випитого еліксиру, він став невразливим і стратити його не вдалося. Так само провалилися спроби виплавити еліксир з Свень Вукона, а сам він зміг втекти з печі й знову влаштував дебош. Тож втихомирювати його довелося самому Будді, який ув'язнив його під горою П'яти Стихій.

Через п'ятсот років, за велінням богині милосердя Ґуаньїнь, Свень Вукона звільнив Сюаньцзан, чернець, що вирушав у Західний Рай Будди Амітабхи за священними буддійськими писаннями. В подяку за своє визволення, Свень Вукон попросився в учні до Сюаньцзана і зобов'язався захищати його в дорозі. Однак той факт, що Свень Вукон вбив розбійників, які на них напали, викликав обурення ченця. Водночас і сам Свень Вукон був обурений тим, що його насварили за те, що він виконував свій обов'язок з захисту вчителя. Внаслідок сварки Свень Вукон покинув свого вчителя, але потім розкаявся й повернувся. А Сюаньцзан обманом змусив його одягти обруч, отриманий від Ґуаньїнь. Тепер щораз коли чернець починав читати особливу мантру, обруч стискався, викликаючи у Свень Вукона нестерпний головний біль. Оскільки Свень Вукон легко піддавався обману і ніколи не слухав, що йому каже Сюаньцзан, обруч переважно застосовувався, щоб не дати Свень Вукону вбивати злих духів. Та Свень Вукон вірою і правдою служив Сюаньцзану і захищав протягом усієї подорожі.

По закінченні подорожі, в нагороду за старанність, Будда Західного Раю призначив Свень Вукона Всепереможним Буддою. Подальша біографія Свень Вукона простим смертним невідома. Відомо тільки, що, за твором «Лотосовий світильник», Свень Вукон якось став учителем хлопчика, який боровся з богом Ерланом для того, щоб звільнити з ув'язнення свою матір. Завдяки своєму вчителеві хлопчик здобув перемогу.

День народження Короля Мавп (猴王诞)[ред. | ред. код]

Свято набуло популярності у Гонконзі, але традиційно відоме також у інших місцях Китаю. Відзначають у 16-й день 9-го місяця за традиційним календарем, наступного дня після Свята середини осені. У 2015 та 2016 роках це складає відповідно 28 та 16 вересня.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]