Перейти до вмісту

Тельхіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Тельхіни
БатькоПонт, Тартар або Уран
МатиГея, Немесіда або Таласаd

Тельхі́ни (грец. Τελχις або Τελχινες) — в давньогрецькій міфології морські божества чи демони, що часто описувалися як жителі острова Родос. Тельхіни відомі в міфах як майстерні ковалі та чаклуни.

Образ і заняття

[ред. | ред. код]

Тельхінів описували як людей з собачими головами, а також з риб'ячими плавцями замість рук[1]. Вони були дітьми Немезиди й Тартара, чи Геї або Таласси й Понта; або з'явилися з крові Урана[2][3]. На думку Страбона, тельхіни, дактилі, корибанти й кабіри були родичами[4]. Стесіхор називав тельхінами смертоносних духів і затьмарення розуму[5].

У міфах їхня роль подібна до гекатонхейрів, старших кіклопів, куретів, дактилів і родоських морських демонів. Усіх їх поєднує стосунок до ковальства. Тельхінам приписувалося винайдення обробки металу, іноді створення серпа, яким Кронос кастрував свого батька Урана, а також магічного тризубця для Посейдона[1]. Тельхіни були здатні викликати дощ, сніг і хмари; могли змінювати свій вигляд[3]. Вони знищували все живе на острові Родос, ллючи згубну воду з річки Стікс[6]. Родос на їхню честь називався також «Тельхініс»[7]. Тельхіни воювали на боці Діоніса проти індійців[8]. Рея, Аполлон і Зевс були ворожі до тельхінів[9].

Вакхілід перелічує чотирьох тельхінів: Актея, Мегалесія, Орменоса та Лікоса[2].

За зловживання магією Зевс скинув тельхінів у море чи в Тартар[1] або вони вимерли після втечі від потопу Девкаліона[3] чи їх винищив Аполлон у подобі вовка[10]. За однією з версій, тельхіни спустошували Родос аби помститися за своє вигнання синами Геліоса, Макареєм і Авгієм[6].

Культ тельхінів

[ред. | ред. код]

Павсаній писав, що в Тевмесі в Беотії було святилище Афіни Тельхінії без будь-якої статуї. Він пов'язував це з тим, що святилище вважалося заснованим тельхінами[11].

Трактування образу

[ред. | ред. код]

Страбон вважав, що тельхіни та їхні родичі — це насправді були розпорядники вакхічних обрядів, які вселяли трепет учасникам, б'ючи в барабани та брязкаючи зброєю в супроводі інших інструментів[4].

Аполлоній Родоський стверджував, що тельхіни — це реальний народ, який населяв Родос[3].

У масовій культурі

[ред. | ред. код]

Тельхіни — головні антагоністи відеогри Titan Quest (2006), де вони намагаються визволити Тифона, щоб повернути світ під владу титанів.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в TELCHINES (Telkhines) - Sea Daemons & Magicians of Greek mythology. www.theoi.com. Процитовано 29 червня 2023.
  2. а б Вакхілід. Фрегмент 52
  3. а б в г Діодор Сицилійський. Історична бібліотека 5.55.5
  4. а б Страбон. Географія 10.3.7
  5. Стесіхор, Фрагмент 265
  6. а б Нонн. Діонісіака 14.36 і далі
  7. Страбон. Географія 14.2.7
  8. Нонн. Діонісака 30.226 і далі
  9. Аполлодор. Схолії до Аполлонія Родоського i. 1141
  10. Сервій. Схолії до «Енеїди» iv. 377
  11. Павсаній. Опис Еллади 9.19.1

Література

[ред. | ред. код]