Теофілос Корідаллеус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Теофілос Корідаллеус
грец. Θεόφιλος ο Κορυδαλλεύς
Основні відомості
Народження 1570(1570)
Афіни
Країна: Османська імперія Османська імперія
Альма-матер: Падуанський університет
Заклад: середня школа і Константинопольська православна церква
Конфесія: православ'я
Смерть: 1645(1645)
Афіни
Праці й досягнення
Рід діяльності: викладач
Основні інтереси: теологія
Ступінь: доктор наук
Титул: єпископ
Попередники: Cesare Cremoninid
Послідовники: Nikodēmos Metaxasd
CMNS: Теофілос Корідаллеус у Вікісховищі

Теофілос Корідаллеус (грец. Θεόφιλος ο Κορυδαλλεύς, нар.1570, Афіни — пом.1645, Афіни) — грецький теолог, філософ, педагог, священик Грецької православної церкви. На його честь назване передмістя Пірея Корідаллос.

Біографія[ред. | ред. код]

«Риторика» Теофілоса Корідаллеуса

Народився 1570 року в Афінах Османської Греції.

Закінчив школу Святого Афанасія в Римі, займався дослідженнями в галузі медицини і філософії в університеті Падуї. Отримав докторський ступінь в цьому університеті 5 червня 1613 року. Університетські роки збіглися із поверненням до вчення Аристотеля, перебував під впливом філософа-неоарістотеліанця Чезаре Кремоніні[ru] (італ. Cesare Cremonini).

Пізніше викладав у школі грецької громади Венеції, в Афінах, Кефалонії і Закінфа до 1622 року, коли Вселенський Патріарх Кирило Лукаріс перевів його до Патріаршої академії. Він зумів її реорганізувати і здобути статус університету, знизив вплив богословської схоластики і привернув увагу до викладання філософії та інтерпретації робіт Аристотеля. Програма навчання Патріаршої академії, підготовлена Корідаллеусом, стала моделлю для усіх грецьких шкіл в період правління Османської імперії.

Тим часом він прийняв схиму та ім'я Феодосій, але пізніше відмовився від неї і повернувся до Константинополя, де виступив з промовою з нагоди хіротонії нового Патріарха. Однак у його промові вгледіли ознаки єресі і піддали переслідуванням. Притулок він знайшов в будинку Дімітріоса Юліану. 1640 року хіротонізований на єпископа Навпакта, але швидко відмовився від сану і перебрався в Афіни, де продовжував викладання до самої своєї смерті в 1645 році.

Спадщина[ред. | ред. код]

Роботи Теофілоса Корідаллеуса представлені переважно філософськими трактатами і коментарями до праць Аристотеля. Серед іншого — листи різного призначення, які копіювалися і перевидавалися неодноразово навіть під час османського панування. Філософського метод Корідаллеуса, відомий як «корідаллізм» (грец. κορυδαλλισμός), покладений в основу освіти греків в добу туркократії.

Посилання[ред. | ред. код]