Теребовлянське князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Теребовлянське князівство — політично-територіальне утворення з столицею у Теребовлі на порубіжжі майбутньої Галицької землі з Київською.

Відомості[ред.ред. код]

Південно-східна частина уділу князя Ростислава Володимировича.

Після батька князівство отримав молодший з його синів Василько Ростиславич, мабуть, в 1084.

Інші уділи Ростиславичів: Звенигородське князівство — Володаря Ростиславича, Перемиське князівство — Рюрика).

Василько розгорнув посилену колонізацію на південний схід Т. к. тюркським елементом (берендеї, торки й печеніги) і освоїв Пониззя та захистив його від кочовиків; разом з тим зросло значення Галича.

Рішенням Любецького з'їзду князів 1097 року Теребовлянське князівство було закріплене за Васильком як спадкове володіння. Того ж року київський князь Святополк II Ізяславич полонив та осліпив Василька, спробувавши відібрати у нього князівство, проте Володар добився звільнення брата, а в 1099 році у битві на Рожному полі війська Василька і Володаря розгромили Святополка. Рішеннями Витичівського з'їзду князів 1100 року Василька позбавили Теребовлянського князівства, проте Ростиславичі не підкорилися цьому несправедливому рішенню.

По смерті Василька у 1124 році у Теребовлі княжили його нащадки. В тому ж році відокремилось Галицьке князівство.

1141 року тут утвердився Володимирко Володарович, який одночасно вокняжився у Галичі і Теребовлянське князівство остаточно увійшло до складу Галицького.

На поч. 13 ст. князівство було кілька років (бл. 1210) уділом князя Ізяслава Володимировича.

Література[ред.ред. код]