Пліснесько

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пліснесько (пол. Pleśnisko, англ. Plisnensk, давньо-руська: Плъсньск, Плъснеск) — городище біля с. Підгірці Бродівського району Львівської області. Шлях із варягів у греки лежав через літописне місто Пліснеськ[1].

Збереглись вали та курганний могильник одного з найбільших на теренах України давньослов'янського та давньоруського поселення; вірогідне місце правління князя Олега[2], та місце народження київської княгині Ольги[3].

Перші згадки[ред.ред. код]

Ліве вічко скриньки ХІІ ст.

Про Пліснесько на сторінках літописів збереглись лише три згадки. Вперше у літописі під 1188 роком описано невдалий похід на Пліснесько військ волинського князя Романа Мстиславовича і його тестя Рюрика Ростиславича, відбитий галичанами і угорським військом. Вдруге у літописі описано похід у квітні 1232 р. (6740) князів Данила Романовича і Олександра Белзького на Пліснесько для упокорення бояр Арбузовичів; тоді із захопленого міста вони привезли велику здобич до Володимира на Волині. Втретє Пліснесько згадано у «Слові о полку Ігоревім», де у сні князя Святослава напередодні походу проти половців вказуються навколишні урочища. Найвідомішою знахідкою з Пліснеська є кістяне вічко скриньки ХІІ ст. із зображенням воїна на башті, віднайдене 1940 р. археологом Пастернаком Я. І..

Легенди[ред.ред. код]

За легендою при обороні міста від половців 1180 р. загинула княжна Олена, донька князя Всеволода з Белза, сестра князя Олексадра Белзького. Вірогідне місце її загибелі у дитинці городища донині носить назву «Оленин парк». Княжна мала закласти у Пліснеську перший монастир з церквою Преображення Господнього. У новій церкві Підгорецького монастиря, що лежить біля городища, збереглась мармурова плита 1706 р. із написом на латинській мові «GELSISSIMA PRICIPISSA HELENA M DUCIS WSEWOLDI FILIA ANNO 1180 HOC MONASTERIUM PRIMO FUNDAVIT…» («Благодарна княжна Олена, дочка князя Всеволода, в 1180 р. цей монастир вперше заснувала»). Директор Львівської галереї мистецтв Б. Г. Возницький заснував наукову конференцію «Ольжині читання», яка щорічно відбувається в Підгорецькому монастирі, поруч з Пліснеським городищем. На конфернції обговорюються зокрема питання походження з Пліснеська рівноапостольної княгині Ольги, дружини князя Ігоря. Ставиться питання про спорудження їй пам'ятника на терені Пліснеська чи Підгірець.

Історія[ред.ред. код]

Схема оборонних ліній Пліснеська. Автори макету Качор І., Качор Л.

Історію Пліснеська поділяють на слов'янський і давньоруський (давньоукраїнський) періоди. Давньослов'янське поселення зародилось у VII–VIII ст., займаючи спочатку площу 10-12 гектарів. До Х ст. слов'янське Пліснесько досягло найбільшого розвитку, займаючи площу до 300 гектарів і маючи устрій міста-держави. Його обвели декількома рядами дерев'яно-земляних укріплень, що мали вигляд дерев'яної стіни-забороли з прибудовами із внутрішньої сторони, земляними відкосами, ровом. Ймовірно, поселення було у Х ст. значним торговим цетром на шляху вікінгів з Дніпра, Скандинавії до Великої Моравії. Забудова складалась із груп 3-5 невеликих напівземлянок із печами-кам'янками, віддалених між собою на 30-40 м. Основним заняттям населення були землеробство, скотарство; із ремесел почало розвиватись гончарство і обробіток заліза. Можливо, тут був значний культовий центр, по якому залишились числені могильники.

Давньослов'янське білохорватське городище повністю знищив київський князь Володимир І Великий під час війни 992–993 років з білими хорватами, що засвідчують віднайдені згарища будівель. Можливо, з Пліснеська князь проводив подальшу експансію на Перемишль на заході та на Теребовлю і Галич на півдні. На початку Х ст. Пліснесько відродилось на мисі, як давньоруське місто, займаючи меншу площу. На давніх валах проклали нові лінії оборони, хоча місто отримало традиційну структуру з дитинця, посаду, окольного городу. Захистом міста з півдня були стрімкі схили гори, зі сходу і заходу — яри потічків, поміж якими для захисту з напольної північної сторони простягалось 9 ліній оборони з валів висотою 3-5 м при ширині 7-10 м, ровів. Якщо перші п'ять ліній оборони мали дерев'яні стіни-заборола, то у решти по валу йшов лише частокіл. Зовні лінії оборони дитинця над схилом окремо стояло декілька веж на кам'яній основі, а під схилом дитинець охоплював вал. У кожній лінії оборони збереглись 2-3 прокопи давніх брам. Загальна довжини валів Пліснеська становить біля 7 км. Давньослов'янські лінії оборони з валу з ровом на схилах прилеглих пагорбів у княжі часи не відновлювали.

З другої третини ХІІ ст. розпочався період нового розквіту міста, коли у ньому появились великі наземні будівлі з глинобитними печами, долівками, покритими керамічними полив'яними плитками, почала формуватись вулична рядова забудова дитинця, посаду. У місті розвивались ремесла: ковальство, гончарство, обробка дерева, каменю, кості. Припускають, що Пліснесько було одним з найдавніших християнських центрів Галичини. Із поширенням християнства південний укріплений наріжник дитинця (урочище Оленин парк), мабуть, займав монастир, де 2007 р., було відкрито, припускають, залишки мурованої церкви. За своєю площею Пліснесько був співрозмірним з найбільшими княжими центрами Київської Русі, зокрема Києвом.

Пліснесько 1241 р. знищили монголо-татари. Згарища міста були заселеними до кінця ХІІІ ст., коли люди розійшлись до нових, більш захищених від нападів поселень.

Археологічні дослідження[ред.ред. код]

Перші відомі розкопки у Пліснеську провів настоятель Підгорецького монастиря В. Кампанєвич 1810 р. самостійно та 1816 р. за сприяння генерал-губернатора Галичини Г. Гауера. Власники Підгорецького замку розкопували Пліснесько 1833 року, у 1870-х тут працювали археологи-аматори А. Кричинський і А. Бельовський. У 1880-х роках тривалий час розкопки проводив археолог Т. Земенцький, який виготовив перший план городища, розкопав більше 60 курганів, досліджував дитинець, але не залишив наукових описів розкопок, а його знахідки розійшлись по приватних колекціях. Також залишилось обмаль згадок про розкопки професора університету К. Гадачека з початку ХХ ст.. Перші систематичні археологічні дослідження провів доцент львівського університету І. Д. Старчук (1946–1949 рр.), а після нього досліження проводив М. П. Кучера, який вважав, що городище функціонує виключно у давньоруський період. У 1970-1980-х роках їх продовжив Р. Багрій. З 1990 р. дослідженнями Пліснеська займались експедиції Інституту українознавства мені І. Крип'якевича НАН України, Львівського історичного музею, ЛНУ ім. Івана Франка, зокрема директор Інституту археології ЛНУ ім. Івана Франка М. А. Филипчук. У наш час[Коли?] віднайдено до 90 житлових і господарських будівель, шість культових споруд, досліджено 60 курганів, 150 поховань. Біля Пліснеська 1986 р. була знайдено Йосипівський скарб з кількох тисяч дирхем, що походили з 708–812 років.

Могильники[ред.ред. код]

Курганний могильник в урочищі «Поруби». Гравюра XIX ст. В. Січинського.

На терені Пліснеська знаходяться три великі могильники і окремі поховання. За давньослов'янської доби поміж четвертою і п'ятою лініями оборони знаходились кремаційні могильники. На північ від міста лежить курганний некрополь з сотнями могильників, де з ХІІ ст. появились поховання християн. У похованнях віднайдено бронзові прикраси, каблучки, скляний браслет. При розкопках 1882 р. у могильнику було знайдено меч варяга із перехрестям, інкрустованим мідним, срібним і золотим дротом. П'ять могил на дитинці і дві на посаді були вкриті кам'яними плитами, де у похованнях знайшли залишки парчевих стрічок, бронзових пряжок і ґудзиків з вушками.

Примітки[ред.ред. код]

 1. стор. 211–212, том 1, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4049-3
 2. У Аль-Масуді є Дір і Ольванг, вони сучасники і обидва правлять країнами слов'ян: «Слідом за ним (Діром), слід цар ал-Олванг, у якого багато володінь, великі будови, велике військо і рясне військове спорядження. Він воює з румом, франками, лангобардами та іншими народами. … За цим царем знаходиться з країн слов'ян цар турків». Цит. за: Новосельцев А. М. Образование древнерусского государства и первые его правители // Древнейшие государства Восточной Европы. 1998. — М., 2000. — С. 472. Під турками (пор. з даними К. Багрянородного) слід розуміти угорців, локалізуючи царство Ольванга на південному заході від Києва, найімовірніше на Прикарпатті
 3. Мицько І. Пліснеськ — бáтьківшина княгині Ольги // Конференція «Ольжині читання». Пліснеськ. 10 жовтня 2005 року. Львів, 2006, с.61-81; Його ж. Родовід княгині Ольги за європейським епосом // Другі «Ольжині читання». Пліснеськ-Львів. 14-15 червня 2007 р. — Львів, 2007. — С. 21; Його ж. До історії поширення у Європі переказів про княгиню Ольгу // П'яті «Ольжині читання». Пліснеськ. 7 травня 2010 року. Львів-Броди, 2011. — С. 7. За гіпотезою І. Мицька Олег/Гельґі був онуком данського правителя Гельґи, який наприкінці ІХ ст. емігрував на Полаб'я. Одружившись з донькою східнослов'янського правителя Будимира, Олег отримав у володіння землі сучасного українського Прикарпаття зі столицею у Пліснеську (тепер с. Підгірці на Бродівщині). Тут у нього народилась донька Ольга/Гельґа, майбутня правителька Русі і свята. Загинув Олег у прикаспійському м. Берді 943 р. У давньому європейському епосі широко відомий як Ож'є Данець та Гольґер Данске.

Джерела[ред.ред. код]

 1. Літопис руський / Пер. з давньорус. Л. Є. Махновця; Відп. ред. О. В. Мишанич. — К.: Дніпро, 1989.
 2. Літопис руський за Іпатським списком.
 3. «Пліснесько — 200 років досліджень» Інститут археології ЛНУ ім. І. Франка.
 4. Вісник Інституту археології. — Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2006.
 5. Войтович Леонтій. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.).
 6. Войтович Леонтій. Вікінги в Центрально-Східній Європі: Загадки Ладоги і Пліснеська
 7. Гудима Юрій. Йосипівський скарб. Стан і перспективи досліджень
 8. Мицько Ігор. Угорські сюжети в біографії княгині Ольги
 9. Мыцько И. Датское происхождение князя Олега
 10. А. Филипчук Структура Пліснеського археологічного комплексу в слов'янський та давньоруський час. 2009