Тетракварк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Tetraquark Mesons.svg

Тетракварк — гіпотетична частка, що складається з двох кварків і двох антикварків. Спін тетракварка може бути тільки цілим, тому тетракварковую структуру можуть мати тільки мезони. Через наявність більшого числа ступенів свободи, тетракварки можуть володіти квантовими числами, неможливими в разі кварк-антикваркових пар (тобто звичайних мезонів).

Виявлення[ред. | ред. код]

В якості можливих кандидатів в тетракварк часто розглядалися нейтральні мезони a0 (980) і f0 (980), а також сімейство збуджених Ds - мезонів. У січні 2012 рік а колаборацією Belle повідомлялося про відкриття нових екзотичних тетракварків на електрон-позитронному коллайдер KEKB (Японія) [1] [2]. У червні 2013 року дві незалежні групи повідомили про Zc (3900). [3] [4]

Екзотичні адрони не вписуються в традиційну класифікацію, згідно з якою всі адрони і (субатомні частинки, які беруть участь у сильній взаємодії) поділяються на баріони, що складаються з трьох кварків, і мезони, що включають в себе кварк і антикварк. У числі таких «нестандартних» частинок, виявлених фізиками - 'Z (4430)' , перші свідчення існування якої були отримані в 2007 році. Z (4430) являє собою тетракварк і складається з двох кварків і двох антикварків.

Однак достовірність результатів, отриманих в ході експерименту Belle, коли Z (4430) була помічена вперше, здалася науковому співтовариству сумнівною: помічений фізиками пік, який свідчить, що на детектор потрапила частинка масою 4430 МеВ, цілком міг з'явитися в результаті помилки при аналізі даних. Пізніше результати Belle Corporation були підтверджені з статистичної значимістю 5.2 σ (у фізиці частинок статистична значимість визначається як величина, кратна сигма), а недавні експерименти на LHCb остаточно довели - тетракварк Z (4430) існує.

Міжнародна група вчених проаналізувала більше 25 000 розпадів B-мезонів, вибраних з даних про 180 трильйонів протон-протонних зіткнень в ВАК. Статистична значимість сигналу Z (4430) склала як мінімум 13,9 σ, що більш ніж достатньо для підтвердження існування цієї частинки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Belle discovers new heavy 'exotic hadrons' // phys.org (англ.)
  2. Фізики виявили натяки на екзотичний адрон // lenta .ru
  3. http://physics.aps.org/articles/v6/69(англ.)[недоступне посилання з липень 2019]
  4. {{Cite journal  | Author = Eric Swanson  | Year = 2013  | Title = Viewpoint: New Particle Hints at Four-Quark Matter  | Journal = Physics  | Volume = 69  | Doi = 10.1103  | Issue = 6}} (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]