Тризна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Генріх Семирадський. «Похорони вождя русів», 1883 рік
Генріх Семирадський. «Тризна воїнів Святослава», 1884 рік
Васнецов Віктор Михайлович. «Тризна по Олегу», 1899 рік

Тризна у давніх слов'ян — заключна частина поховального обряду, яка складалася із жертвоприношення, військових ігор, бенкету на честь померлого; після прийняття християнства — поминки. В той же час тризною також традиційно вважали три дні, що даються на грабунок та веселощі воякам з приводу захоплення ворожого поселення.[1]

Суть[ред. | ред. код]

Тризна — це поклоніння язичницьким богам, присвячене виключно поминанню померлих. За версією (науково безпідставною) деяких сучасних рідновірів, «тризна» — це скорочення словосполучення: «Триглав (Трійцю, три світи) знати», тобто відати про спільність трьох рівнів буття і виконувати обов'язок підтримання зв'язку між поколіннями незалежно від місця перебування предків. Під час цього обряду здійснюються славлення і моління до язичницьких богів, які перебувають у Праві, Яві та Наві, возвеличується їх велич та вихваляються подвиги і діяння славетних богатирів та померлих предків нашого роду. За допомогою цього поминального обряду рідновіри звертаються до богів з проханням оберігати і захищати померлих кревників, дати їм можливість виправити усі заподіяні кривди (якщо такі були) і отримати гідне життя у тому світі, де вони перебувають до народження в Яві. Славлення богів під час Тризни проходить у вигляді співів, обрядових танців, ігор і змагань.

Значення[ред. | ред. код]

Обряд Тризни підкреслює те, що взаємовідносини померлих із живими родичами після смерти не припиняються. Смерть зупиняє лише явне (видиме, тілесне) спілкування. Людина має вічну душу, ніколи не вмирає, а переходить в Триглаві (Прав, Нав, Яв) лише від одного рівня буття до іншого. Після тілесної «смерті» у Яві вона живе у тілі свого Духа у Праві або Наві, залежно від того праведно вона провела своє життя чи ні. За віруваннями деяких рідновірів, душі померлих під керівництвом їхніх богів продовжують свій шлях духовного розвитку у «Тих Світах». Водночас вони взаємодіють і з «живими», допомагаючи або заважаючи їм здійснювати свої задуми і будувати своє життя у Яві. Під час щирої молитви за померлих у душах тих, які моляться, завжди з'являється глибоке відчуття єдності з предками.

Умови[ред. | ред. код]

Тризни можуть проводитись на прохання рідновірів-язичників у їхніх храмах, та найкраще, коли вони проводяться на могилі. Вони вірять, що усі люди єдині у роді, тому Тризна по померлих кревниках здійснюється незалежно від їх віросповідання і причини смерти.

Місце проведення[ред. | ред. код]

Храми, святилища, могили померлих.

Час проведення[ред. | ред. код]

Відповідно до обрядів сучасних язичників, особливо важливо проводити обряд тризни протягом перших днів після смерті, зазвичай це роблять на третій, дев'ятий і сороковий день після смерті, в рік і три роки. Обов'язково здійснюється тризнування за покійним у день його народження, смерті і у день бога-опікуна померлого. У випадку, коли душі померлих приходять у Яву і турбують своїх родичів також необхідно провести поминальний обряд Тризни. Обряд може проводитись як у присутності родичів померлих, так і без.

Утвор[ред. | ред. код]

Відповідно, до обрядів сучасних язичників, для проведення обряду волхв повинен мати: дзбан з коливом, алатир-дев'ятисвічник, обрядовий алатир на підставці.

Родичі покійного повинні приготувати: записку для Волхва, вказуючи у ній — ім'я померлого, час народження і бога-опікуна, дари для громади, 12 свічок на пожертву, коливо — різновид куті, обрядову страву для Тризни. Це своєрідний знак єдності кревників у Триглаві та свідчення безперервности поколінь.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]


  1. Похоронний традиції в сучасному світі.