Мал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Князь Мал
Пам'ятник князеві Малу в Коростені (1).JPG
Князь древлянський
Правління 945-946
Попередник Не було
Наступник Олег Святославич
Біографічні дані
Імена Малдит
Народження бл.888
Смерть 946(0946)
Діти Малуша, Добриня
Династія Лубечани
Батько Ніскиня

Князь Мал (Ніскиня, близько 888946) — верховний вождь союзу древлянських племен. Є припущення, що ім'я Мал походить від кімр. mael «цар, ватажок, господар», — брит. Magli (род. відм.) ім'я власне, дбрет. Ma(e)l-, -mael (в іменах осіб), дірл. mal «принц, ватажок, пер, шляхтич» (Geiriadur Prifysgol Cymru: In 4 Vols. — Caerdydd, 1967—2002., 2305). Тоді «Мал Ніскиня» означає «князь Ніскиня». Можливо князь мав інше ім'я.

Повстання 945 року[ред.ред. код]

Князь Мал, очікував нагоди повернути племені незалежність, відняту в них Олегом, родичем Ігоря, у битві 914 року, коли Ігор Старий придушив повстання древлян.

Коли Ольжин чоловік Ігор почав насильницьки вдруге стягувати данину з Древлянської землі (на яку більше не мав права), Мал очолив повстання. Рада древлянських вождів на чолі з Малом ухвалила вбити київського князя. Послали вони гінців назустріч Ігорю: «Навіщо вертаєшся коли данину сповна сплачено?». Але він навіть і слухати не став. Тоді прийшли древляни до свого князя Мала і порадившись трохи дійшли такого висновку: «Коли вже вовк повадився до овець, то буде тягати їх одну за одною, і якщо його не вбити, то не зупиниться поки не поїсть все стадо. Те саме із цим чоловіком: якщо не уб'ємо його зараз, то потім він знищить нас усіх.» Тоді підняв князь Мал город Іскоростень проти князя Ігоря. І розбив Ніскиня київську дружину, а самого Ігоря взяв у полон. А щоб другим не повадно було попирати звичаї слов'янські і протягувати руку до землі древлянської, вирішили стратити його та ще й в особливий спосіб. Знайшли молоді берези, схилили і прив'язали їх до ніг князя Ігоря, а потім відпустили. Деревця розігнулись, в одну мить розірвавши тіло князеве… Мабуть таке було це страшне послання: «Ми схилялись перед тобою, шануючи перевагу і величність твою. Але якщо ти потураєш гідність нашу, то ми можемо й розправити спину, та так, що ти й кісток своїх не збереш!» Поховали ж його з усіма почестями, по княжому звичаю і насипали курган високий на могилі його. А сусіднє село ще багато століть називалось Могильно, бо тут знаходиться Могила князя Ігоря (зараз це селище Поліське).

За повідомленням «Повісті минулих літ» древляни після вбивства князя Ігоря запропонували княгині Ользі вийти заміж за Мала. Княгиня Ольга жорстоко помстилася за чоловіка. Здобувши 945 року штурмом головне древлянське місто Іскоростень, вона «міських старійшин забрала в полон», як засвідчив Нестор. Слід гадати, що й Мал закінчив своє життя в київському полоні. Історики знайшли його спадкове володіння в землі древлян — місто Малин, що й досі носить цю назву.

Імовірні родинні зв'язки[ред.ред. код]

З Малом у науці пов'язується версія про народження князя Володимира Святославича. Він був позашлюбним сином князя Святослава I Хороброго від Малуші, ключниці Ольги, сестри героя билин Добрині Никитича, про яких у літописі Нестор пише: «Батько ж їм був Малко Любечанин, і доводився Добриня дядьком Володимирові». Академік О. Шахматов висловив припущення, що Малко Любечанин і є древлянський князь Мал. І після одруження своєї доньки став в билинах Никитою Залешанином (тобто Никита з-за лісу, з древлянської землі). Ця версія видатного вченого цілком правдоподібна.

Вшанування[ред.ред. код]

2005-го року в Коростені було встановлено пам'ятник Малу. На анатоційній дошці напис:

Князь Мал, син Нискінії
Нескорений патріот землі древлянської
Боровся за незалежність древлян в X ст.
... від вдячних нащадків


Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
 —
Temple ring (Iskorosten).jpg Князь древлянський
945-946
Temple ring (Iskorosten).jpg Наступник
Олег Святославич