Трискеліон
Трискеліо́н (також трискель, від грец. τρισκελης — триногий) — давній символічний знак у вигляді трьох ніг, що біжать і виходять з однієї точки.
Короткий опис[ред. | ред. код]
Символ у різних варіантах зустрічається у багатьох культурах, починаючи з ранньої кам'яної доби, наприклад у мегалітичній стоянці Ньюгрейндж в Ірландії.
Трискеліон найбільше відомий із культур народів Північної Європи і кельтів, та загалом на варіанти цього символу можна натрапити майже у всіх культурах світу, від Північної Африки (особливо Єгипет) та Європейського Середземномор'я і аж до Близького (Лікія) та Далекого Сходу (Корея, Японія). Трискеліон є національним чи регіональним символом острова Мен, Бретані та Сицилії, є елементом герба німецького міста Фюссен та інших населених пунктів. У минулому був гербом заможнього афінського дому Алкмеонідів.
Один з перших солярних символів, близький у цьому відношенні до свастики. Крім того, як символ руху сонця, що показує три основні його положення — схід, зеніт і захід, трискеліон близький до трикветру. Пізніше символ уособлював «перебіг часу», хід історії та обертання світил.
Галерея[ред. | ред. код]
Трискеліон з Археологічного музею на Сицилії
Неолітичний символ потрійної спіралі
Спіральний трискель кельтів
Солярний символ вайнахів (Північний Кавказ).
Трискеліон залізної доби (культура кастро), знайдений у Ґалісії (Іспанія)
Трискеліон на прапорі Сицилії
На емблемі Руху Опору африканерів
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Трискеліон |
Література[ред. | ред. код]
- Sabine Heinz: Symbole der Kelten. 2. Auflage. Schirner, Darmstadt 2007, ISBN 3-89767-559-5.
Посилання[ред. | ред. код]
- Триніг // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1932. — 1000 екз.
- Трискеліон на symbols.com