Три серця та три лева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Три серця та три лева
Three Hearts and Three Lions
Жанрфентезі
Формароман
Автор Пол Андерсон
Моваанглійська
Написано1953 рік
Опубліковано1961
Країна США
ВидавництвоDoubleday
Видання1961 рік
Переклад1989 рік
Художник обкладинкиЕдвард Горі

«Три серця та три лева» (англ. Three Hearts & Three Lions) — фентезійний роман Пола Андерсона, зразок піджанру героїчного фентезі[1]. Журнальна версія була опублікована в «Fantasy & Science Fiction» у 1953 році, відразу після написання[2]. Розширений книжковий варіант був виданий в 1961 році.

Сюжет

[ред. | ред. код]

Початок Другої світової війни. Головний герой Гольгер Карлсен, данський інженер, повертається з США на батьківщину і вступає до лав антигітлерівського Опору. Під час однієї з операцій (прикриття втечі до Швеції відомого вченого, очевидно фізика-ядерника Нільса Бора) він зазнає поранення в голову.

Коли Гольгер в лісі приходить до тями, то виявляє, що опинився в дивному світі, де втілені легенди європейського Середньовіччя. Крім звичайних людей, в цьому світі живуть відьми, гноми, кобольди, русалки, перевертні, дракони, велетні, тролі і безліч інших, незвичайних для нашого світу, істот. Цей світ розділений між силами Хаосу, що населяють «Середній світ», і силами Порядку, чиї землі поділені між Священною Римською імперією та сарацинами. Гольгер виявляє, що тут на нього чекає лицарське спорядження та кінь. На призначеному йому щиті зображені три серця і три лева. Одяг і обладунки ідеально пасують Гольгеру, він розуміє, що володіє зброєю та знає місцеву мову, архаїчну формою французької.

Прагнучи повернутися у рідний світ, Гольгер зустрічає дівчину Аліанору та гнома Гугі. Вони змушені стежити за, здавалося б, доброчесним ельфійським герцогом Альфріком Феєрським, який насправді планує ув'язнити Гольгера в Ельійфському пагорбі, де час плине інакше. Гольгер дізнається, що Моргана Ле Фей, його кохана із минулого життя, є його головним ворогом, керівницею сил Хаосу.

Герої тікають і, зіткнувшись із драконом, велетнем і перевертнем, досягають міста Тарнберг, де до них приєднується таємничий сарацин Карауе, який шукає Гольгера. За порадою чарівника Мартіна Трисмегіста вони вирішують добути меч Кортану, схований у зруйнованій церкві, яку охороняють ніксі, горяни-канібали та троль.

У пошуках меча Гольгер і Аліанора закохуються одне в одного. Однак Гольгер уникає фізичної близькості, хоча Аліанора цього хоче, оскільки він має намір повернутися у рідний світ. Коли їм зустрічається Дике Полювання, Гольгер і Аліанора взаємно обіцяють кохання, і Гольгер каже, що якщо переживе майбутні випробування, то назавжди залишатися з Аліанорою. В битві з тролем Гугі гине, ставши до того часу вірним товаришем Гольгеру.

Коли меч знайдено, Гольгер виявляє, що він — легендарний датчанин Ож'є, борець Порядку. Він перемагає сили Хаосу та опиняється у рідному світі тієї ж миті, коли зник. Тепер він перемагає нацистські війська, чим забезпечує Нільсу Бору втечу й участь у створенні атомної бомби. Таким чином, він зберігає Порядок у обох світах.

Гольгеру бракує Аліанори, він шукає спосіб повернутися в легендарний світ і шукає підказки в старих магічних книгах. Хоча Гольгеру не вдається знайти відповіді на свої питання, захоплення минулим спонукає його прийняти католицизм.

Головні персонажі

[ред. | ред. код]
 • Гольгер Карлсен — головний герой, який чарівним чином став лицарем. Є ключовою фігурою в одвічній боротьбі сил Добра і Зла, Порядку і Хаосу. Як і у відомому романі Марка Твена про янкі («Янкі при дворі короля Артура»), Гольгер використовує знання людини XX століття про Середньовіччя (наприклад, перемога над драконом за допомогою базових знань термодинаміки, або змагання з велетнем у загадках).
 • Папіллон («Метелик») — кінь головного героя.
 • Аліанора, « Діва-лебідь» — вірна супутниця, а в подальшому і кохана головного героя. Будучи символом цнотливості (неодноразово з'являється верхи на спині єдинорога), дівчина в той же час виступає носійкою любовної лінії роману.
 • Гугі — представник лісового народу, гном. Провідник Гольгера в «цивілізоване» місто Фаер. Упродовж сюжету Гугі трансформується з дрібного буркуна у відважного і вірного соратника. Гине в битві з печерним тролем.
 • Сарах — екс-король Мавританії; таємничий сарацин, що розшукував Гольгера задовго до того, як той опинився в легендарному світі.
 • Матуся Герда (епізодичний персонаж) — перша, хто зустрічається Гольгерові в новому для нього світі. Типова відьма: з чорним котом, старою хатинкою і дивним характером. Але, всупереч традиції, вона не перешкоджає героєві, а допомагає йому.
 • Альфрік — намісник Фаер, герцог. За підтримки феї Моргани, прагне прибрати Карлсена з учасників майбутньої битви між Порядком і Хаосом, лицемірно заманивши його в ельфійський пагорб. Коли цей план руйнується, слуги герцога (фарисеї) вже не приховують своєї ворожості щодо до героя і його компанії.
 • Фея Моргана — чарівниця. Одного разу їй вже вдалося приспати Гольгера на Авалоні, але він вирвався, коли його батьківщині загрожувала небезпека. Ситуація повторюється, тільки Моргана більш завбачливо вирішила завдати випереджувального удару.
 • Мартинус — маг і чарівник, що розкриває Карлсену теорію його появи (або повернення) в легендарному світі. За його словами, в битвах між Порядком та Хаосом завжди бере участь світлий паладин (подібно Карлу, Роланду або Артуру), який пробуджується або силою висмикується з будь-якого іншого простору тоді, коли він потрібен силам Добра.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Героїчне фентезі вчора та сьогодні. Архів оригіналу за 23 вересня 2018. Процитовано 23 вересня 2018.
 2. NESFA 1953 Retro-Hugo Recommendations. Архів оригіналу за 23 вересня 2018. Процитовано 23 вересня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]